افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 4 July , 2022 تعداد کل نوشته ها : 682×

besharat news

درسها و عبرتهای عاشورایی
18 آبان 1400 - 7:24
شناسه : 1934
بازدید 35
0
درسها و عبرتهای عاشورایی

متن سخنرانی حاجی ارزگانی، والی ولایت دایکندی به مناسبت روز عاشورا درجمع عزاداران اباعبدالله الحسین (ع) بسم الله الرحمن الرحیم علماء ، بزرگان ، هیات عزاداران حسینی ، مردم شریف ، متدین و مجاهد دایکندی خواهران و برادران گرانقدر سالروز شهادت سرور و سالار شهیدان کربلا و عاشورا حسینی را برای شما تسلیت عرض میدارم. […]

پ
پ
متن سخنرانی حاجی ارزگانی، والی ولایت دایکندی
به مناسبت روز عاشورا درجمع عزاداران اباعبدالله الحسین (ع)
بسم الله الرحمن الرحیم
علماء ، بزرگان ، هیات عزاداران حسینی ، مردم شریف ، متدین و مجاهد دایکندی خواهران و برادران گرانقدر سالروز شهادت سرور و سالار شهیدان کربلا و عاشورا حسینی را برای شما تسلیت عرض میدارم.
اما بعد تحت عنوان “ درس ها و عبرت های عاشورا ” مطالب را در ظرف چند دقیقه برای شما مطرح خواهم کرد.
ان الحسین مصباح الهدای و سفینه النجات
پیامبر اسلام فرمود: همانا حسین چراغ هدایت و کشتی نجات است.
بار دیگر تاریخ به جایی می رسد که واقعه عاشورا را نشان می دهد. عاشورا بیانگر راز ها ، درسها و عبرت های حادثه ای است که نه تنها در طی گذر زمان کمرنگ نمی گردد بلکه هر سال که از آن می گذرد، روشن تر و روشنایی بخش تر می شود. عاشورا نه یک حادثه غمناک و تراژیک بلکه پرتوی است که هم اسرار زیبایی ها رشادت ها ، شجاعت ها ، مجاهدت ها ،نهایت ایثار و فداکاری ها را آشکار می سازد و هم نقاب از رخ زشتی ها ، پلیدی ها و استبداد بر می دارد. دوچهره بودن عاشورا نیز دقیقا به همین معنا است؛ عاشورا در عین حالی که عمیق ترین احساسات و لطیف ترین عواطف
مقام ولایت دایکندی ضمن عرض تسلیت وخسته نباشید به عاشقان اهل البیت بیانیه مفصل پیرامون فلسفه قیام عاشورا وپیام های عبرت آمیز آن اراد فرمود. مقام ولایت ودر پایان سخنان خویش یک بار دیگر اجر عظیم وصبر جمیل از بارگاه خدواند متعال برای عاشقان اهلالبیت خواستار شدند | اقبال احمد ارزگانی
انسانی را بر می انگیزد و دنیایی سرشار از زیبایی ها و عواطف را خلق می کند، جهانی از حماسه ، شور و شعور را نیز دامن می زند. بدین ترتیب در برانگیختن عواطف تکامل اخلاقی و معنوی انسان ها را به اوج می رساند و در برانگیختن حماسه و شور، زشتی ها و پلشتی ها را غرق در دریای خروشان قهر و غضب مقدس می سازد.
دو چهره بودن عاشورا به این معنا نیز می تواند باشد که ما از عاشورا دو چهره ساخته ایم: چهره ای سیاه و چهره ای سفید. چهره سیاه همان چیزی است که ما از عاشورا ساخته ایم. چهره خونین عاشورا چهره آگاهی بخش و بیدارگر عاشورا است. به گفته شهید مطهری، حادثه انقلاب و قیام کربلا دو صفحه دارد یک صفحه سفید و نورانی دیگری صفحه سیاه و ظلمانی که هر دو صفحه در عرصه تاریخ و دنیا، بی نظیر است. صفحه ظلمانی از آن نظر که در آن فقط جنایت و قساوت دیده می شود که شاید به جای حادثه بهتر باشد فاجعه بنامیم. می بینیم، بستن آب بروی انسانها را می بینیم، زن و بچه اسیر و تشنه را شلاق زدن می بینیم، اسیران را بر شتر های بی جهاز سوار کردن می بینیم ایجاد روعب و وحشت میان زنان و بچه های یتیم و آتش زدن خیمه های آنها را می بینیم ، عریان کردن و برهنه ساختن سر های بهترین زنان عالم را می بینیم که به وسیله چهره های منفوری چون یزید ، ابن زیاد ، عمرسعد ، شمر ، خولی و حرمله صورت می گیرد.
صفحه نورانی کربلا، که مقدس، و دارای درس های اخلاقی بسیار ولی گریه آور است، افتخارات امام و یارانش و اسیران است که ایثار و فداکاری را برای بشریت به ارمغان آوردند. این صفحه نورانی به حدی است که دستگاه بنی امیه به عمق جنایت خود پی برده و هر کدام تقصیر را به گردن دیگری می انداخت و دیدند که پیکر بی روح نواسه گرامی پیامبر اکرم(ص) و یارانش از زنده بودن شان برای دوام حاکمیت ظالمانه آنها مزاحم تر اند. تناقض و تضاد در حادثه ای چون کربلا یک تناقض و تضاد تعمدی است. زیرا از یکسو در این حادثه کسانی را می بینیم که خود را مسلمان می خوانند و بر مبارزه با کسی برخاسته اند که گویا بر خلیفه خروج کرده است، از سوی دیگر همین آدم ها را می بینیم که دست به جنایاتی می زنند که در تاریخ بی سابقه است. در سوی دیگر امام حسین (ع) را می بینیم که حج را نا تمام گذاشته و به سوی کربلا رهسپار می گردد و در کربلا زیبایی هایی را خلق می کند که گویا در کعبه یافتنی و ایجاد شدنی نیست. بنابراین فهم کربلا هم آسان است و هم پیچیده. این پیچیدگی ها نشان می دهد که این واقعه عظیم تاریخی دارای فلسفه عمیقی است. نخستین علت وجودی و فلسفه پیدایش این حادثه عظیم آگاهی بخشی است. زیرا شناخت حقیقت بسیار دشوار و سخت است. به همین خاطر باید معیار و میزانی برای شناخت حق و حقیقت باشد. امام حسین (ع) نیز دقیقاً در زمانی حرکت آگاهی بخش خویش را آغاز نمود که میان اسلام یزیدی و اسلام محمدی مرزی وجود نداشت. فاصله گذاری میان اسلام واقعی و اسلامی که یزید برساخته بود تنها از کسی بر می آمد که تجسم کامل اسلام واقعی باشد. امام حسین(ع) در برابر کسانی قیام کرد که به نام اسلام شمشیر می زدند و پیشانی شان از سجده های طولانی پینه بسته بودند.
واقعیت این است که در هنگام ظهور حادثه عاشورا و قیام امام حسین(ع) ، این امر بر بسیاری از مسلمانان مشتبه شده و نمی دانستند که طرف چه کسی را باید بگیرند؟ از یکسو یزید خود را خلیفه مسلمین میخواند و در سیستم خلافت خروج علیه خلیفه گناه نابخشودنی و محاربه به شمار می رفت. از سوی دیگر دستگاه اموی به راحتی دست به جنایاتی می زد که بر هیچ کسی و چیزی رحم نمی کرد. در چنین زمانه ای که هیچ چیزی بر اساس معیار و ملاک نبود، تنها از کسی چون امام حسین(ع) بر می آمد که بر خیزد و با قیام خود معیارهای روشن و شفافی را فراروی مسلمانان برنهد.
یکی از بزرگ ترین درس های عاشورا علاوه بر آگاهی بخشی، وحدت و همدلی مسلمانان است. این توهم که گویا عاشورا تنها متعلق به شیعیان است و میان جهان تشیع و تسنن فاصله می اندازد، خیال باطلی بیش نیست. چرا که امروزه نه تنها اهل تشیع بر حسین(ع) می گریند و بزرگی او و برکات قیامش را پاس می دارند، بلکه اهل تسنن نیز چنین اعتقاد دارند. بزرگداشت روز دهم عاشورا در کشور ما که از سوی دولت به پاس حرمت عاشورا تعطیل رسمی اعلام گردیده و در آن از امام حسین(ع) و یارانش تجلیل به عمل می آید نشانه چنین نگاهی است. یعنی احترام به پیامبر رحمت للعالمین و نواسه گرانقدر او.
درس به یادگار ماندنی دیگر عاشورا مبارزه با فساد ، انحراف ، استبداد و عدالت خواهی است. در روزگاری که عدالت مفهوم خود را از دست می دهد و تبعیض ها و ناراستی ها بر جامعه اسلامی حکمفرما می گردد، ندایی برای تحقق عدالت از حلقوم کسی چون امام حسین(ع) رساتر از هر صدای دیگر است. اگر او به عدالت دعوت نکند، پس چه کسی شایسته چنین امری است؟
درس های عاشورا بیش از آن است که دراین مجال قابل شمارش و یادآوری باشد. تنها می توان گفت که بزرگ ترین درس عاشورا آگاهی بخشی و پرتو افگنی اوست.
به امید روزی که در کشور ما نیز اهداف متعالی امام حسین(ع) تحقق یافته و ما دیگر شاهد هیچگونه بی عدالتی و جهل نباشیم.
السلام علیکم و رحمت الله و برکاته
۱۰ محرم الحرام ۱۴۳۲ که مصادف ۱۵/قوس/۱۳۹۰
ولایت دایکندی نیلی
http://hajioruzgani.com/?m=201112
منبع: پایگاه حاجی ارزگانی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.