افزونه جلالی را نصب کنید. Saturday, 26 November , 2022 تعداد کل نوشته ها : 697×

besharat news

سمینار تهدیدها و راهکارهای حفاظت محیط زیستی در ولایت دایکندی برگزار شد
18 آبان 1400 - 9:59
شناسه : 1947
بازدید 30
1
سمينار تهديدها و راهكارهاي حفاظت محيط زيستي در ولایت دایکندی برگزار شد سمينار یک روزه تهديدها و راهكارهاي حفاظت محيط زيستي در ولایت دایکندی از سوی ریاست حفظ محیط زیست با همکاری مؤسسۀ تحصیلات عالی ناصر خسرو دفتر مقام ولایت دایکندی در سالن ریاست امور زنان برگزار شد.
پ
پ
سمینار یک روزه تهدیدها و راهکارهای حفاظت محیط زیستی در ولایت دایکندی از سوی ریاست حفظ محیط زیست با همکاری مؤسسۀ تحصیلات عالی ناصر خسرو دفتر مقام ولایت دایکندی در سالن ریاست امور زنان برگزار شد.
به گزارش بشارت، این سمینار صبح روز یکشنبه ۲۹ عقرب ۱۳۹۰ با حضور معاون ولایت دایکندی، ریاست امنیت ملی، ریاست و اساتید دانشگاه ناصر خسرو، ریاست محیط زیست، با مشارکت گسترده دانشجویان، فرهنگیان، طلاب حوزه علمیمه دایکندی، رؤسا، مدیران حکومت محلی، و نیز با مشارکت خواهران، با تلاوتی آیاتی از کلام الله مجید و با سخنان معاون ولایت آقای رادمنش آغاز به کارکرد.
معاون ولایت با اشاره به معضلات ومشکلات زیست محیطی، به دو عامل عمده اشاره کرد و عوامل طبیعی و نیز عوامل انسانی را از مهمترین عاملهای مشکلات زیست محیطی بر شمرد.
وی همچنان فقر را یکی از چالشهای محیط زیستی دانست و گفت: فقر نقش در مشکلات زیست محیطی دارد، مردم ولایت دایکندی دچار سوخت است، مجبورند به قطع درختان و بوته ها دست ببرند.
استاد علیزاده رئیس مؤسسۀ تحصیلات عالی ناصر خسرو یکی دیگر از سخنرانان بودند و معضلات زیست محیطی را معضل جهانی خواندند و عوام متعدد بحران زیست محیطی را برشمردند
وی ضمن اشاره به اینکه این سمینار از سوی ریاست محیط زیست با همکاری واحد پژوهش و تحقیقات مؤسسۀ تحصیلات عالی ناصر خسرو برگزار شده اعلام همکاری علمی با نهادهای دولتی ومدنی در این ولایت کردند و افزودند، مؤسسۀ تحصیلات عالی به تازگی تفاهمنامه دوجانبه با شاروالی به منظور تطبیق کمیتۀ شاروالی دانشگاه و فعالیتهای علمی و اکادمکی در راستای محیط زیست را امضاء رسانده است.
آقای ساحل رئیس محیط زیست نیز از دیگران سخنرانان در این سمینار بودند و مهمترین عوامل چالشهای محیط زیستی ولایت دایکندی را بر شمردند.
آقای ساحل صحرا گرایی، جنگل زدایی، تخریب وفرسایش خاک، آلودگی هوا را از چالشهای محیط زیستی ولایت دایکندی دانستند. و نیز تغییرات اقلیمی و اثرات آن را بر محیط زیست بر شمردند.
از سخنرانان دیگر این سمینار معاونت تحقیقات مؤسسۀ تحصیلات عالی ناصر خسرو استاد حمیدزکی، معاونت تدریسی استاد محمد هدایت، و همچنین محمد جواد دادگر و آقای عرفان و آقای سخی سعادت از اساتید دانشگاه ناصر خسرو به در باره معضلات زیستی محیطی ولایت دایکندی و ارائه راهکارها به سخنرانی پرداختند.
در حاشیه این سمینار فرصتی پیش آمد تا با چند تن از برگزار کنندگان این سمینار علمی گفت و گویی کوتاهی داشته باشیم. در نخست گفت وگویی داریم با آقای علیزاده ریاست مؤسسۀ تحصیلات عالی ناصر خسرو
بشارت: هدف از برگزاری سمینار چه بوده
علیزاده: مشکلات محیط زیستی یکی از معضلات ولایت دایکندی است بنا به دلایل رشت جمعیت، وجود جنگ، نبودن فقدان مدیریت واحد و کلان نگر فقر و محرومیت و دلایل دیگ، بسیاری از علفزارها، جنگلها، آبزیان و حیوانات صحرایی با تهدید جدی مواجه است.
و نیز در مرکز ولایت و سایر مراکز ولسوالیها، بازارها، به دلیل پراکندگی زباله و نبود سرویسهای بهداشتی و عدم تفکیک صنوف بازاریان، آلودگیهایی را به وجود آورده است. با توجه به این مشکلات مؤسسه تحصیلات عالی ناصر خسرو بر اساس اهداف و رویکردهای علمی و اکادمیک خوش ضرورت دید که برای اولین بار چالشها و تهدیدهای محیط زیستی را در ولایت دایکندی به صورت علمی و کاربردی در قالب سمینار علمی با استفاده از نظریات و دیدگاه اساتید وکارشناسان به بحث بگیرد، ورسالت علمی خویش را در این راستا به انجام برساند.
بشارت: در برگزاری این سمینار چه نهادهای نقش داشتند و ارزیابی شما از این سمینار چیست؟
علیزاده: این سمینار با هماهنگی و تلاش های مستمر و دلسوزانه علی مدد ساحل رئیس حفاظت محیط زیست ولایت دایکندی از اساتید دانشگاه ناصر خسرو و نیز با حمایت مالی مقام محترم ولایت آقای حاجی ارزگانی، و با همکاری واحد پژوهش و تحقیقات مؤسسۀ تحصیلات عالی ناصر خسرو، خصوصا با جدیت و پی گیریهای مستمر مسؤول واحد پژوهش مؤسسه، استاد حمید زکی انجام گرفت وهمچنین سایر اساتید دانشگاه ناصر خسرو نقش فعال و برجسته ای را در این سمینار ایفا کردند.
بدون شک برگزاری این نوع سمینارها تغییرات اساسی و بنیادیین را در نگرش و دیدگاه شکرت کنندگان ایجاد می کند. این سمینار نیز تأثیراتی چندی داشت: اولا برای اولین بار یکی از موضوعات اصلی و بنیادی تبیین عالمانه وموشکافانه می گردد که می توانند سر آغازی باشد برای طرح سایر موضوعات زیرساختی به صورت علمی و اکادمیک.
ثانیا راهکارهایی را فراروی مدیران و مسئولان ولایت می گذارد که در قالب طرح های بلند مدت به این موضوع برنامه ریزی داشته باشد.
و ثالثا: از آنجا که در این سمینار اکثیریت ارائه کنندگان موضوع را علمی به بحث گرفتند، توانستند برای شرکت این چشم انداز را ارائه بدهد که محیط زیست در ولایت دایکندی یک معضل جدی است و حفاظت از محیط زیست یک وظیفه و رسالت همگانی است که بی توجهی به آن در واقع ویران کردن بنیانهای توسعه و رشد است.
و همچنین گفت و گویی کوتاهی داریم با آقای علی مدد ساحل ریاست محیط زیست ولایت دایکندی.
بشارت: هدف شما از برگزاری سمینار تهدید ها و راهکارهای حفاظت محیط زیست چه بوده است؟
ساحل: هدف از برگزاری این سمینار شناخت چالش ها ومشکلات زیست محیطی در ولایت دایکندی وپیداکردن راه های حل برای آن ها و آگاهی دهی از ارزیش های محیط زیستی برای مردم بوده است.
بشارت: برگزاری این نوع سمینار ها چه تاثیرات دروضعیت حفاظت محیط زیستی دارد؟
ساحل: محیط زیست یک واژه جدید در افغانستان است که اکثریت مردم به مفهوم کلی آن به صورت واقعی پی نبرده و صرف ان را محدود به همان محیط خانه ، قریه ویا دهکده خود می کنند وبس در حالیکه محیط زیست فراتر از آن چه انچه آنها فکر می کنند خواهد بود این واژه امروز در سطح جهان بعد از امنیت فکتور دوم بشمار میرود وتاثیرات منفی که از طرف بشریت متوجه محیط زیست میشود هر روز گسترده تر گردیده و زندگی را در این کره خاکی همه روز محدود تر ساخته که جامعه جهانی در حال پیداکردن راه های حل براین معضل است.
برگزاری چنین سمینار ها موثریت خواص در بالابردن آگاهی مردم از موضوعات زیست محیطی ، عوامل تخریب کننده محیط زیست ، عوامل تغیر اقلیم و تحقق بخشیدن از ارزیش های زیست محیطی در این ولایت دارد.
بشارت:ارزیابی شما از این سمینار چیست؟
ساحل: این سمینار کاملا علمی و اکادمیک بود که در آن نمایندگان مؤسسات بین المللی وملی ، انجمن های فرهنگی ، شوراهای زنان، مؤسسات دولتی ، استادان ومحصلین دانشگاه ، استادان و محصلین دارالمعلمین ، دارالعلوم ، شوراهای رضاکاران محیط زیستی ولسوالان هفت ولسوال، علماء ومتنفذین و نمایندگان بازارها شرکت ورزیده بوده اند، نتیجه آن کاملا مثبت بود که در مورد تهدید ها وراهکارهای حفاظت محیط زیستی در ولایت دایکندی چنین سمینار به سطح گسترده تدویر یافت وشرکت کننده گان که تعدادشان قریب به ۳۰۰ نفر میرسید کاملا از ارزیش های محیط زیستی آگاهی پیدا کرد چون درین سمینار علاوه بر موضوعات متنوع توسط افراد مسکلی ایراد گردید دو تا فلم مستند که تخریب زیست محیطی را در پی داشت برای مردم به نمایش گذاشته شد که آن نمایانگر واقعیت های بود که توجه نکردن به حفاظت محیط زیست عواقب ناگوار در پی دارد ومردم همگی حمایت شان را برای حفاظت ایکوسیستم اعلان کردند.
بشارت: در ولایت دایکندی چه مشکلات زیست محیطی وجود دارد؟
ساحل : مشکلات زیست محیطی در ولایت دایکندی ذیلا تحریر می گردد.
الف – قطع جنگلات
همه ساله این منابع عمده که جزء ثروت ملی محسوب می گردد توسط اشخاص و افراد به شکل بی رحمانه قطع می گردد که نابود گردیدن جنگلات در ولایت دایکندی به سه فکتور بستگی دارد.
یک. عدم آگاهی مردم
یک تعداد مردم تاهنوز از اهمیت منابع طبیعی عمده آگاهی حاصل نکرده اند و صرف اهمیت اقتصادی ان را فکر می کند وبس لذا به قطع جنگلات رو میارود و آنها را قطع نموده وبه مقصد مواد سوخت ویا برای تهیه مواد ساختنمانی استفاده می کنند.
دو- تهیه مواد سوخت
یک تعداد زیاد مردم که دست به قطع جنگلات می زند عدم دسترسی آنها به مواد سوخت می باشد شاید انها از اهمیت وارزیش های جنگلات بالای محیط کاملا آگاهی داشته باشد اما برای تهیه مواد سوخت دسترسی به امکانات دیگر ندارد و نهاد ذیربط مانند زراعت و مؤسسات ملی وبین المللی برای رفع مشکلات این دسته مردم کدام اقدام عملی انجام نداده است.
سه. عوامل دیگر که در نابودی جنگلات رول عمده را بازی می کنند بارنده گی های غیر متوازن ، خشک سالی های متواتر که ریشه در تغیر اقلیم دارد نیز از جمله عوامل نگران کننده محسوب می گردد.
ب – تخریب علفچرها
علفچرها که از جمله منابع عمده برای حفاظت خاک، به وجود آوردن فضای سبز به شمار میرود همه ساله توسط عوامل متعدد مانند خشک سالی های پی در پی ، تغیر در میزان بارندگی چرش غیر استاندارد و بیش از حد تبدیل علفچرها به زمین های زراعتی از جمله موضوعات نگران کننده زیست محیطی در این ولایت به شمار میرود.
ج – فرسایش خاک
فرسایش عبارت از نابود شدن قشر بالای خاک که برای زراعت مناسب است می باشد باشد که این قسمت معین دارای اهمیت خواص است و عوامل فرسایش خاک از بین رفتن جنگلات ، استفاده نامناسب از پوشش زمین ، صحراگرائی ، تبدیل مراتع و جنگلات به زمین های زراعتی، شهری وصنعتی می باشد.
د- نابودی حیات وحش
در این ولایت قبل از تاسیس ریاست حفاظت محیط زیست شکار حیوانات یگانه سرگرمی وتفریح برای مردم به شمار میرفت که همه روزه طیور مانند کبک ، کبوتر وباز توسط مردم شکار می گردید و حیوانات مانند روباه ، خرگوش ، خرس و پلنگ نیز همه ساله در اکثر نقاط این ولایت شکار و پوست شان در بازار های محلی به قیمت بسیار ارزان به فروش می رسید چون هیچ ارگان حاکم در این ولایت از حیات وحش دفاع نکرده و وبلکه آن را تشویق می کردند بعد از تاسیس ریاست حفاظت محیط زیست و تدویر جلسات مکرر با ارگانهای ذیربط شوراهای علما، متنفذین ، ارگانهای امنیتی شکار طیور وحیوانات کاملا غیر قانونی به شمار میرود و هیچ کس حق ندارد دست به چنین اقدم بزند که درصورت صدمه زدن به حیات وحش طبق قانون محیط زیست مسئولیت متوجه شان خواهد شد.
واز جمله پرندهگان که در این ولایت وجود دارد طوطی ، بلبل ، کبک زری یا دری واز جمله حیوانات وحشی خرس ، خوک، روباه، خرگوش ، پلنگ و آهو می باشد.
ونیز گفت وگویی کوتاهی با استاد حمید زکی معاون واحد پژوهش و تحقیقات مؤسسه تحصیلات عالی ناصرخسرو داریم، ناظر ایشان را در بارۀ این سمینار جویا شدیم. آقای زکی، این همایش را با آنکه نخستین تجربه در مورد «محیط زیست» در ولایت دایکندی بود، به لحاظ کیفی عالی توصیف کرد و گفت: بر گزاری چنین سمینارهایی را هر از چندگاهی در باره حمایت از محیط زیست ضروری است مؤسسۀ تحصیلات عالی ناصر خسرو در مدیریت علمی و محتوایی و برگزاری سمینار نقش فعالی داشت، اداره محیط زیست ولایت دایکندی و همچنین دفتر مقام ولایت به لحاظ اداری و مالی نقش تعیین کننده ای را داشت. مقالات ارائه شده توسط اساتید علمی و کاربردی بود. مهمترین چالشها و مشکلات محیط زیستی در این سمینار به بحث گرفته شد و راه حال های مناسبی مطرح شد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.