افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 4 July , 2022 تعداد کل نوشته ها : 682×

besharat news

نقد کتاب «افغانستان؛ رنگین کمان اقوام» در مؤسسه تحصیلات عالی ناصر خسرو
18 آبان 1400 - 10:22
شناسه : 1970
بازدید 24
0
نقد کتاب «افغانستان؛ رنگین کمان اقوام» در مؤسسه تحصیلات عالی ناصر خسرو گروه خبری بشارت: واحد پژوهش و تحقیقات مؤسسۀ تحصیلات عالی ناصر خسرو نشست نقد و بررسی کتاب «افغانستان؛ رنگین کمان اقوام» نوشتۀ علی نجفی را با حضور کارشناسان، دانشجویان و فرهنگیان ولایت دایکندی در سالن دیپارتمنت اقتصاد بر گزار کرد.
پ
پ
پنجشنبه: ۳۱-۶-۱۳۹۰
گروه خبری بشارت: واحد پژوهش و تحقیقات مؤسسۀ تحصیلات عالی ناصر خسرو نشست نقد و بررسی کتاب «افغانستان؛ رنگین کمان اقوام» نوشتۀ علی نجفی را با حضور کارشناسان، دانشجویان و فرهنگیان ولایت دایکندی در سالن دیپارتمنت اقتصاد بر گزار کرد.
این نشست، به روز پنجنشبه ۳۱-۶-۱۳۹۰ با حضور مؤلف کتاب آقای نجفی معروف به مسیح ارزگانی، و با حضور اساتید این دانشگاه استاد حمید زکی دبیر نشست علمی، استاد محمد هدایت، استاد محمد علی ابراهیمی و استاد عوض علی اعتمادی، کارشناس و ناقدان کتاب «افغانستان؛ رنگین کمان اقوام» در شهر نیلی مرکز ولایت دایکندی برگزار شد.
در ابتدا دبیر نشست، آقای زکی مسئول واحد پژوهش و تحقیقات مؤسسۀ تحصیلات عالی ناصر خسرو با تشکر از نویسندۀ کتاب و حضور گرم دانشجویان و فرهنگیان در بارۀ نقش پژوهش گفت: رشد و شکوفایی هر جامعه ای بر بنیاد تحقیق و پژوهش استوار است. واقعیت بینی، حقیقت پذیری، تغییر ذهن های بسته و تحول در افکار، اندیشه و باورها، در اثر تحقیقات عالمانه، میسر است.
ایشان در بارۀ نقش تحقیق در تولید علم و حقیقت نمایی افزود: «پژوهش همانسان که نقش در توسعه و انکشاف دارد، نقش در تحول ، تولید علم نیز دارد. جستجو، کشف حقایق و نظریه پردازی به اندیشه های کج جهت می دهد، و بطلان پندارهای باطل را روشن می سازد..
وی محققان و تولیدگران اندیشه را مجاهدان خاموش و تلاش گران گمنام خواند و خاطرنشان کرد: اگر امروز شاهد تغییر مثبت و گواه تحول امیدوار کننده در کشوریم، بی تردید نویسندگان، محققان و نظریه پردازان نقش بی بدلی در این عرصه دارد.
محققان و تولید گران اندیشه و علم مجاهدان خستگی ناپذیر خاموش و بی نشان جامعه است. و امیدواریم مردم ما یک روزی به این بلوغ برسد و نقش آفرینی های تولید گران اندیشه و نظریه پردازان جامعه خود را درک بکنند.
وی در باره اهتمام مؤسسۀ تحصیلات عالی ناصر خسرو به امر تحقیق و پژوهش گفت: یکی از اهداف مؤسسۀ تحصیلات عالی ناصر خسرو در کنار سایر اهداف علمی و آموزشی تحقیق، و تولید اندیشه است و مؤسسه مصمم است در حد ظرفیت خویش زمینه تحقیق، و دایر کردن سمینارهای علمی و گفتمانهای عالمانه را که منجر به نظریه پردازی و تولید علم و اندیشه بشود فراهم بکند.
پس از آن، آقای نجفی نویسنده کتاب، با اشاره به انگیزه نگارش کتاب «افغانستان؛ رنگین کمان اقوام» گفت: افغانستان به لحاظ کثرت تنوع قومی چهارمین کشور آسیایی است ولی درباره اقوام و فرهنگ قومیتها به طور مستقل کار نشده و اصلا سخن گفتن در این باب ممنوع بوده است. وحتی برخی از اساتید دانشگاه در دوران حکومتهای پیشین افغانستان، به جرم گفتن حقایق در باره قومتیها،از کرسی تدریس محروم و از دانشگاه اخراج شده است.
به نظر مؤلف، کتاب «افغانستان؛ رنگین کمان اقوام» کار نو و تازه ای است که کثرت و تنوعی قومی و فرهنگی افغانستان در کتاب مستقل مورد بحث قرار گرفته است.
سپس اساتید و کارشناسان محترم آقای هدایت، ابراهیمی و اعتمادی، ضمن تشکر و قدردانی از تلاش مؤلف محترم و همچنین تشکر وقدردانی از واحد پژوهش و تحقیقات مؤسسه تحصیلات عالی ناصر خسرو، محسنات و امتیازهای کتاب را بر شمردند و به ترتیب نقدهای عالمانه ی شان را در قالب نقد علمی و محتوایی، نقد شکلی و نگارشی و رعایت اصول تحقیق به تفصیل بیان کردند.
ناقدان و کارشناسان، نثر روان، جمله بندی های عالی، رعایت علایم نگارشی، انتخاب فونت خوب و مناسب، فصل بندی و چینش مناسب، چاپ مرغوب در حد استاندارد، و تا حدودی سعی بر رعایت اصول تحقیق و نگارش را از جمله امتیاز کتاب بر شمردند
در اخیر آقای نجفی نویسنده کتاب، نقدهای اساتید را به سه بخش تقسیم کردند. برخی از نقدها و ایرادات را مربوط به ناشر و طراح کتاب دانستند، و برخی از نقدها را وارد ندانستند و برخی از ایرادات و نقد ها را با توضیح اینکه نگارنده متوجه آن بودند ولی به دلایلی از روی ناچاری راهی جز آن نبوده است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.