افزونه جلالی را نصب کنید. Wednesday, 30 November , 2022 تعداد کل نوشته ها : 697×

besharat news

هفدهمین سالگرد شهادت رهبر شهید در کابل با حضور دهها هزار نفر تجلیل شد
18 آبان 1400 - 6:09
شناسه : 1900
بازدید 43
2
هفدهمين سالگرد شهادت رهبر شهيد در کابل با حضور دهها هزار نفر تجلیل شد

  ۱۹/۱۲/۱۳۹۰ گروه خبری بشارت: هفدهمین سالروز شهادت رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری (ره) و یارانش، ابا حضور ده ها هزار نفر در مصلی شهید مزاری در غرب کابل تجلیل شد. در این مراسم معاون دوم رئیس جمهور، رییس ولسی جرگه، اعضای کابینه، شخصیتهای سیاسی، رهبران جهادی، شماری از اعضای ستره محکمه، وکلای شورای ملی […]

پ
پ

 

۱۹/۱۲/۱۳۹۰
گروه خبری بشارت: هفدهمین سالروز شهادت رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری (ره) و یارانش، ابا حضور ده ها هزار نفر در مصلی شهید مزاری در غرب کابل تجلیل شد.
در این مراسم معاون دوم رئیس جمهور، رییس ولسی جرگه، اعضای کابینه، شخصیتهای سیاسی، رهبران جهادی، شماری از اعضای ستره محکمه، وکلای شورای ملی و شوراهای ولایتی، مقامات عالیرتبه نظامی و نیروهای امنیتی، علما، روشنفکران، فرهنگیان، استادان پوهنتونها، محصلین، خبرنگاران، مطبوعات و رسانه ها و اقشار مختلف مردم حضور داشتند.
به گزارش وحدت نتُ این مراسم که امسال با شعار “با آرمانهای بلند مزاری به سوی صلح و عدالت سیاسی” برگزار شده بود، با پیام حامد کرزی رییس جمهور آغاز یافت.
رییس جمهور در این پیامش یادآور شد که سرزمین پر افتخار افغانستان زادگاه بزرگانی نامدار و پرآوزاۀ تاریخ سازیست که در لحظات حساس تاریخ کشور ظهور کرده اند و با کارنامه های ماندگار و مبارزات سرسخت و دلیرانۀ شان تاریخ کشور را درمقاطع مختلف زمان رقم زده اند. یکی از چنین شخصیتهای بارزِ تاریخ مبارزات مؤثر کشور، استاد عبدالعلی مزاری بود که با طبیعت سرشار از آزادی خواهی، عدالت طلبی و قلب پر تپش و لبریز از عشق به مردم، در دوران جهاد مردم افغانستان وارد مبارزه عملی گردید.
درپیام آمده بود که شهید مزاری کسی بود که از همان آغاز مشخصات رهبری درشخصیت نافذ و کردار جسورانۀ او به مشاهده می رسید. استاد عبدالعلی مزاری شخصیت چند بعدی داشت، یکی از ابعاد شخصیت وی شیفتگی و اعتقاد راسخ او به یک پارچگی، وحدت و همدلی بود. درکارنامه هایش وفاداری به وحدت ملی و همدلی را تا پایان زندگی اش به نمایش گذاشت. مطالعه زندگی نامۀ او درس هایی است از آزاد منشی، ایستادگی در برابر ظلم، بی عدالتی و بالاخره اتکاء و اعتقاد راسخ به وحدت ملی.
رییس جمهور درپیامش تصریح کرد که من امید وارم که نسل جوان کشور از زندگی نامۀ استاد عبدالعلی مزاری شهید بیاموزند و با استفاده از آن در راه تحکیمِ هرچه بیشترِ وحدت ملی، اتحاد و همدلی بین همۀ ساکنان کشور کوشا باشند؛ زیرا اتحاد ما باعث بقا و زندگی ماست.
پس از آن پیام تسلیتِ مارشال محمد قسیم فهیم معاون اول ریاست جمهوری توسط محمد یوسف اعتبار رییس دفتر وی قرائت شد.
دربخشی از این پیام آمده است؛ هفده همین سالروز شهادت استاد مزاری درحالی برگزار می شود که افغانستان وارد مرحله حساس تاریخی شده است.
ما همچنان در ده سال گذشته دستاورد های چشم گیری داشته ایم و آرزو داریم که به یاری خداوند متعال، از مراحل دشوار عبور نموده و برای مردم رنج دیده خویش صلح و آرامش به ارمغان آوریم.
شهید مزاری در راه تامین وحدت ملی، تحقق حقوق بینادین اقوام ساکن کشور تلاش ورزید، آنچنانکه خود هوادار تامین عدالت اجتماعی درکشور بود، با روش های واقع بینانۀ خود می خواست تا مردم از حقوق و وجایب انسانی و شهروندی خود برخوردار گردد.
شهادت مزاری در واقع نشان دهنده این حقیقت بود که او تسلیم ظلم، استبداد و تحجر نشده و برای مردمش وفادار ماند تا جان عزیزش قربان شد.
معاون اول ریاست جمهوری در پیامش تصریح کرد که ما تلاش خواهیم کرد تا بر بنیاد اندیشه های شهید صلح استاد برهان الدین ربانی رییس جمهور اسبق کشور، شهید احمد شاه مسعود قهرمان ملی کشور، شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری و شهید ملت حاجی عبدالحق و دیگر جان باختگان راه جهاد و آزادی افغانستان، کشور خویش را به همان راهی هدایت کنیم که آرزوی آنها و کافه ملت مسلمان افغانستان می باشد.
سپس، آقای خلیلی معاون دوم ریاست جمهوری به ایراد سخن پرداخته و فرارسیدن هفده همین سالیاد شهادت رهبر شهید استاد عبد العلی مزاری و یارانش را به عموم ملت مسلمان افغانستان، به خصوص رهروان آن شیهد بزرگ تسلیت گفت.
آقای خلیلی از حضور گسترده مردم در این مراسم با شکوه ابراز قدردانی نموده و آن را نشانه آگاهی و ارادت عمیق مردم نسبت به آرمانهای شهید مزاری خواند.
معاون رئیس جمهور استاد شهید مزاری را در افغانستان یک فاجعه خوانده و از تحولات و رویدادهایی که پس از شهادت ایشان رخ داد و چگونگی دوره مقاومت و تداوم راه شهید مزاری یادآوری نمود.
ایشان با اشاره به فصل جدید و اینکه رهروان شهید مزاری در آن چگونه نقش داشت گفت: ما در حالی که یکی از ارکان اساسی فصل جدید بودیم در کنار سایر هموطنان به آن وارد شدیم. ما همیشه طرفدار وحدت و همدلی مردم کشور بوده و هستیم و همچنین خواهان مشارکت سیاسی تمام شهروندان کشور در تصمیم گیری ها بوده و هستیم.
دربخشی دیگری از محفل، عبدالروف ابراهیمی رییس ولسی جرگه شورای ملی بیانیه ای را ایراد نموده و ضمن ابراز تسلیت، شهید مزاری را متعلق به تمام مردم افغانستان دانست که در راستای تحقق عدالت، وحدت و برادری مبارزه کرده و می خواست سیاست همدیگر پذیری جای انحصار و بدبینی را بگیرد.
رییس ولسی جرگۀ شورای ملی همچنین گفت که شهید مزاری با توجه به کارنامه های درخشانش در دوران جهاد مردم افغانستان، از همان رهبران مردمی است که باداشتن اوصاف مختص به رهبری، بادرک عمیق از خواسته ها و موقعیت اجتماعی و سیاسی مردمش با تحمل زحمات فراوان و رنج های بی شمار، با فراست سیاسی توانست به حیث رهبر مردمش عرض اندام نماید. این رهبر عالی قدر درکنار سایر رهبران جهاد از افتخارات بزرگ افغانستان بوده که نام او در دل و ذهن ملت مجاهد ما جاویدان و درتاریخ این کشور در زمره قهرمانان ثبت گردیده است.
احمد ضیاء مسعود معاون پشین رییس جمهور سخنران دیگری این محفل بود که در بخش از صحبت هایش گفت؛ شهید مزاری رهبری توده های وسیعی جامعه را به عهده داشت که از متن مردم برخواسته بود و نیاز زمان و مردمش را خوب درک می کرد.
آقای مسعود شهید مزاری را یک تن از رهبران بزرگ سیاسی و جهادی مردم افغانستان خوانده افزود که مزاری شهید، مبارز هدفمندی بود که هیچگاهی ازپرداختن به منافع مردم فاصله نگرفت.
معاون پشین رییس جمهور ضمن تحلیل وضعیت فعلی کشور، براشتراک جریان های سیاسی درمذاکرات صلح تاکید کرده و ثبات و پیشرفت افغانستان را در نهادینه شدن ارزش های دموکراتیک دانست.
حاجی محمد محقق عضو ولسی جرگه و رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان ضمن بیان خاطراتش از زمانی که استاد مزاری به شهادت رسید، برخی از آرمانها و اهداف شهید مزاری را مطرح کرد.
وی کار کرد حکومت را در امور بازسازی و مشارکت سیاسی کافی ندانسته و بر تلاش بیشتر در جهت تحقق خواسته های مردم افغانستان تاکید کرد.
همچنین در این مراسم، پیام استر جنرال عبد الرشید دوستم رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان که خود نیز حضور داشت، توسط سید نور الله سادات و پیام کنسول آغا خان رهبر شیعیان اسماعیلی توسط شیرباز حکیمی قرائت شد. همچنین عبدالهادی ارغندیوالی وزیر اقتصاد بیانیه ای را ایراد نموده و از شخصیت شهید مزاری به عنوان یکی از رهبران بزرگ افغانستان یاد کرده و آرمانها و اهداف ایشان را در مقایسه با دستاوردهای فعلی به تحلیل گرفت.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.