افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 4 July , 2022 تعداد کل نوشته ها : 682×

besharat news

سالروز وفات حکیم ناصر خسرو بلخی در افغانستان تجلیل شد
19 آبان 1400 - 13:53
شناسه : 2012
بازدید 15
0
سالروز وفات حکیم ناصر خسرو بلخی در افغانستان تجلیل شد

شنبه : ۸ اسد ۱۳۹۰ گروه حبری بشارت: از نه صد و پنجاه مین سالروز وفات حکیم ناصر خسرو بلخی با برگزاری سمینار علمی ولایت بغلان با حضور رئیس اطلاعات فرهنگی و فرهنگیان و فرهیختگان کشور تجلیل شد. بر اساس گزارش رسانه ها: این سمینار به مناسبت تجلیل از از نه صد و پنجاه مین […]

پ
پ

شنبه : ۸ اسد ۱۳۹۰
گروه حبری بشارت: از نه صد و پنجاه مین سالروز وفات حکیم ناصر خسرو بلخی با برگزاری سمینار علمی ولایت بغلان با حضور رئیس اطلاعات فرهنگی و فرهنگیان و فرهیختگان کشور تجلیل شد.
بر اساس گزارش رسانه ها: این سمینار به مناسبت تجلیل از از نه صد و پنجاه مین سالروز وفات حکیم ناصر خسرو بلخی امروز در ولایت بغلان راه اندازی شد.
عبدالقدوس فهیم، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بغلان گفته است: ‌این سیمینار به ابتکار زلمی هیواد مل مشاور فرهنگی رییس جمهور و همکاری ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت بغلان برگزار شده است و در آن برعلاوه حضور فرهنگیان و قلم به دستان مشاور رییس جمهور در امور فرهنگی، منشی عبدالمجید والی بغلان، داکتر رهنورد زریاب، عبدالغفور لیوال همراه با تعدادی نخبه گان کشور اشتراک نموده بودند.
در ابتدای این مراسم پیام حامد کرزی رییس جمهور اسلامی افغانستان توسط توسط مشاور رییس جمهور و پیام داکتر سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ توسط قرائت گردید. بعداً مقالات تحقیقی و پژوهشی که پیرامون شخصیت و آثار علمی و ادبی حکیم ناصرخسر و بلخی از جانب پژوهشگران نویسنده گان، دانشمندان اکادمی علوم افغانستان، پوهنتون کابل، ‌پوهنتون بغلان ترتیب یافته بود خوانده شد.
دانشمندان حکیم ناصر خسرو بلخی را به حیث مردی تدبیر خرد زمان وعصرش در زبان دری یاد نموده و پیرامون شخصیت اجتماعی این مرد بزرگ به تفصیل صحبت کردند.
آثار بجا مانده حکیم ناصر خسرو بلخی را در غنامندی فرهنگ کشور برجسته ساختند. حکیم خسرو بلخی در سال ۳۹۴ هجری شمسی در ولایت بلخ دیده به جهان گشوده و پس از هشتاد و هفت سال در سال ۴۸۱ هجری شمسی در ولایت بدخشان چشم از جهان بست. از حکیم ناصر خسرو بلخی آثار گرانبهای ادبی به جا مانده است.
گفتنی است در سال جاری در افغانستان، مؤسسه تحصیلات عالی ناصر خسرو بلخی در ولایت دایکندی مزین به نام ناصر خسرو تاسیس شده است و تحصیلات عالی ناصر خسرو پذیرایی صدها دانشجو در ولایت دایکندی است.ش

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.