افزونه جلالی را نصب کنید. Thursday, 30 May , 2024 تعداد کل نوشته ها : 694×

besharat news

مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان و وزیر امور خارجه به نگرانی نمایندگان مردم در خصوص روابط با آمریکا پاسخ گفتند
19 آبان 1400 - 14:52
شناسه : 2083
بازدید 76
1
مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان و وزیر امور خارجه به نگرانی نمایندگان مردم در خصوص روابط با آمریکا پاسخ گفتند مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان و وزیر امور خارجه این کشور با حضور در مجلس سنا به نگرانی نمایندگان مردم در خصوص روابط با آمریکا پاسخ گفتند.
پ
پ

بشارت به نقل از خبرگزاری فارس: مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان و وزیر امور خارجه این کشور با حضور در مجلس سنا به نگرانی نمایندگان مردم در خصوص روابط با آمریکا پاسخ گفتند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، “زلمی رسول” وزیر امور خارجه و “رنگین دادفر اسپنتا” مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان که روز گذشته در جلسه علنی مجلس سنای این کشور حضور یافته بودند، در مورد مذاکرات استراتژیک با آمریکا گزارشی ارائه کردند.
به گفته مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان، تقویت نیروهای امنیتی، دورنمای سیاست توسعه اقتصادی و اجتماعی و تقویت نهادهای دولتی از جمله موضوعاتی هستند که با مقامات آمریکایی در خصوص آنها مذاکره صورت گرفته است.
اسپنتا اذعان کرد که یکی از موارد عدم توافق، موضوع بازرسی‏های خودسرانه نظامیان خارجی و داشتن زندان‏های خصوصی است.
وی افزود: افغانستان با امضای این قرارداد می‏خواهد هیچ کشور خارجی به ویژه آمریکا حق بازرسی منازل و یا دستگیری افغان‌ها و زندان خصوصی در افغانستان را نداشته باشد.
دادفر اسپنتا گفت: آمریکا خواهان داشتن پایگاه‏های دائمی در افغانستان نیست.
“عبدالوهاب عرفان” عضو مجلس سنای افغانستان با بیان این‏ که اگر آمریکا خواهان داشتن پایگاه‏های نظامی دائمی در افغانستان نیست، عقد “پیمان” به چه معناست، گفت: عقد پیمان با توجه به حضور نظامیان آمریکا دیگر معنا ندارد.
مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان افزود: دولت افغانستان نگرانی کشورهای همسایه را درک می‏کند اما به هیچ کشوری اجازه نمی‏دهد که در مورد پیمان استراتژیک با کشورهای دیگر برای افغانستان تعیین تکلیف کند.
وی افزود: تهدیدهای شبکه‏های تروریستی پس از سال ۲۰۱۴ میلادی همچنان باقی است و برای رفع تهدیدات امنیتی، افغانستان باید با جامعه جهانی همکاری داشته باشد.
هفته گذشته “رنگین دادفر اسپنتا” مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان در رأس هیئتی بلند پایه به واشنگتن سفر کرد تا در خصوص سند استراتژیک بین ۲ کشور با مقامات آمریکایی به مذاکره بپردازد.
وی پس از گفت‌وگوهای ۲ روزه خود با مقامات آمریکایی آن را مثبت ارزیابی کرده بود.
سخنگوی وزارت خارجه افغانستان نیز اظهار امیدواری کرد که قرارداد استراتژیک بین افغانستان و آمریکا پیش از دسامبر سال جاری به امضا برسد.ش

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.