افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 4 July , 2022 تعداد کل نوشته ها : 682×

besharat news

مفتی مصر به وهابیان اخطار داد
19 آبان 1400 - 15:39
شناسه : 2106
بازدید 18
0
مفتي مصر به وهابيان اخطار داد گروه خبری بشارت: دکتر علی جمعه، مفتی مصر در خطبه های نماز جمعه در مسجد جامع الازهر در باره جسارت افراطیون به مقام راس الحسین(ع) اختار داد.
پ
پ
یکشنبه ۱۴ حمل ۱۳۹۰
گروه خبری بشارت: دکتر علی جمعه، مفتی مصر در خطبه های نماز جمعه در مسجد جامع الازهر در باره جسارت افراطیون به مقام راس الحسین(ع) اختار داد.
به گزارش «ابناء» مفتی مصر در خطبه‏های نماز جمعه با هشدار شدید به کسانی که قصد تعرض به مسجد رأس الحسین(ع) در قاهره را دارند گفت: “تمامی اماکن منتسب به اهل بیت پیامبر(ص) مورد تبرک مصری‏هاست، و خداوند در کمین کسانی است که به فکر جسارت به اماکن منتسب به اهل‏بیت در مصر هستند”.
وی با اشاره به برداشت غلط وهابیون از برخی احادیث گفت: “هیچکدام از صحابه صدر اسلام به خود جرأت ندادند به مسجد نبوی که قبر پیامبر ـ صلى ا… علیه وآله ـ در آن قرار دارد جسارت کنند، پس چطور است که این افراد در اندیشه‏ی جسارت به مساجد و ضریح‏های ذریه‏ی پیامبر هستند؟”.
وی درباره فردی که مردم را به تخریب ضریح مقام رأس الحسین(ع) در قاهره تشویق می‏کند هم گفت: ” من از اینجا، از مسجد جامع الأزهر، خطاب به این شخص می‏گویم: «خفه شو ای پست‏فطرت، ای بی‏عقل خبیث، خداوند دست و پا و گردن تو را قطع کند و ما را از دست امثال تو نجات دهد ای حرامزاده »”.
این سخنان قاطع خطیب جمعه قاهره ، با فریادها و شعارهای حمایت‏آمیز نمازگزاران مصری مواجه گردید.
علی جمعه درباره ریشه‏های اینگونه اقدامات هم توضیح داد: “این افراد برای توجیه عمل زشت خود به این حدیث نبوی استدلال می‏کنند که فرمود: «خداوند لعنت کند یهود و نصاری را که مقابر پیامبران خود را به مساجدی برای پرستش غیرخدا تبدیل کردند». در حالی که اینها نمی‏فهمند که منظور از مسجد در این حدیث، مکانی برای پرستش فرد موجود در آن مقبره است؛ در حالی که مسلمانان، قبور اولیاء و پیامبر(ص) و خاندان او را به محلی برای پرستش آن اشخاص تبدیل نمی‏کنند”.
وی ادامه داد: “این افراد همچنین به حدیثی دیگر از رسول‏الله(ص) استناد می‏کنند که فرمود: «خدایا مقبره مرا خدای دومی که پرستش شود قرار مده». این در حالی است که این دعا نهی از تبرک به قبور نیست، بلکه خواهش پیامبر(ص) از خداوند متعال است که امت اسلامی را از پرستش مردگان و عبادت مقابر در امان بدارد ، زیرا برخی از امت‏های پیشین، قبور را مساجدی برای پرستش اولیاء مدفون در آن قرار می‏دادند”.
دکتر جمعه تأکید کرد: “آنهایی که قصد دارند تا بارگاه‏های اولیاء صالح خداوند را تخریب کنند، افرادی «افراط‏گرا و کوردل» هستند”.
گفتنی است در اوضاع بی‏ثبات مصر، تعدادی از افراطیون وهابی، مردم را تحریک کرده‏اند که باید قبور و ضریح‏های صالحان را تخریب کنند. “مجمع البحوث الإسلامیه” در دانشگاه الأزهر هم با صدور بیانیه‏ای ضمن محکوم کردن این تبلیغات تندروان، فتاوای آنان را رسماً مردود اعلام کرد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.