افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 4 July , 2022 تعداد کل نوشته ها : 682×

besharat news

یک عسکر آمریکایی ۱۶ غیر نظامی را در قندهار به قتل رساند
19 آبان 1400 - 14:49
شناسه : 2080
بازدید 10
0
یک عسکر آمریکایی 16 غیر نظامی را در قندهار به قتل رساند گروه خبری بشارت: در ولایت قندهار یک عسکرآمریکایی با تیراندازی به طرف غیرنظامیان 16 نفر را که بیشتر آنان زنان وکودکان بودند به قتل رساند
پ
پ
یکشنبه: ۲۱ حوت ۱۳۹۰
گروه خبری بشارت: در ولایت قندهار یک عسکرآمریکایی با تیراندازی به طرف غیرنظامیان ۱۶ نفر را که بیشتر آنان زنان وکودکان بودند به قتل رساند
ارتش آمریکا از حادثه امروز ابراز تأثر کرده است
بر اساس گزارش‌ها، به دنبال تیراندازی یک سرباز آمریکایی به طرف غیرنظامیان در ولایت قندهار در جنوب افغانستان، دست‌کم ۱۶ نفر کشته شده‌اند. بیشتر قربانیان از زنان و کودکان بوده‌اند.
بر اساس گزارشها، سرباز آمریکایی حدود ساعت ۳ بامداد روز یکشنبه ۲۱ حوت، از پایگاه نیروهای آمریکایی در ولسوالی پنجوایی در ولایت قندهار خارج شده و در قریه ای که در نزدیکی این پایگاه بود، به سه خانه حمله کرد. در یکی از خانه‌هایی که مورد حمله قرار گرفت، جسد ۱۱ نفر که به ضرب گلوله کشته شده بودند، پیدا شد.
بر اساس گزارش بی بی سی دست‌کم سه نفر از کودکان قربانی، با شلیک تیر مستقیم به سرشان، کشته شده‌اند.
بر اساس اعلامیه مقامات نظامی آمریکا، این سرباز پس از این کشتار به پایگاهش برگشت و خود را تسلیم نیروهای آمریکایی در پایگاه کرد.
مقامات محلی در قندهار گفته اند که زنان، کودکان زیادی در میان قربانیان این حادثه هستند.
بر اساس اعلامیه منتشره از سوی ارتش آمریکا، این سرباز آمریکایی بازداشت شده است.
در اعلامیه ارتش آمریکا، این حادثه متاثرکننده خوانده شده است و با خانواده های جان باختگان ابراز همدردی شده است.
روستاییان محلی گفته‌اند که احتمالا بیش از یک سرباز در این حمله دست داشته و مهاجمان مست بوده‌اند.
بی‌بی‌سی به نقل از منابعی در ارتش آمریکا گفته است: احتمالا این سرباز دچار نوعی اختلال روانی است.
این حادثه خشم مردم قندهار را برانگیخته و شماری از ساکنان ولسوالی پنجوایی، در اعتراض به این تیراندازی دست به تظاهرات زده اند.
نمایندگان پارلمان این کشتار را در ولایت قندهارغیر قابل تحمل خوانده است.
نمایندگان مجلس، جلسه روز دوشنبه ۲۲ حوت پارلمان را اختصاص به بحث در باره کشتار غیرنظامیان در قندهار اختصاص داد . و نیروهای خارجی را بی‌مبالات خوانده و خواستار محاکمه علنی سرباز عامل کشتار غیرنظامیان در قندهار شده است.
مجلس اعلامیه در خصوص این موضوع اعلامیه ای صادر کرد که در آن آمده است: “صبر و حوصله مردم افغانستان در برابر بی مبالاتی‌های نیروهای خارجی لبریز گردیده است”. این اعلامیه افزوده است: “جدا می‌خواهیم و انتظار داریم تا دولت آمریکا عاملین قضیه را هر چه زوتر به سزای اعمال‌شان رسانده و در محکمه علنی در حضور مردم افغانستان محاکمه نماید.”
در اعلامیه مجلس افغانستان نیز آمده که، مجلس افغانستان موافقتنامه فنی-نظامی سال ۲۰۰۳ میلادی میان دولت افغانستان و نیروهای بین المللی را در ۲ عقرب ۱۳۹۰ به اتفاق آرا رد کرده است.
بر اساس این موافقتنامه، سربازان نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان در صورت ارتکاب جرم، نه در داخل این کشور، بلکه در کشورهای متبوع خود تحت پیگرد قرار می گیرند.
رئیس جمهور کرزی افغانستان حمله سرباز آمریکایی به غیرنظامیان افغان را “کشتار عمدی غیرنظامیان بی‌گناه” خوانده و گفته است که آنها “فراموش نخواهند شد.”
آقای کرزی در بیانیه‌ای اعلام کرد که این حادثه “غیرقابل بخشش” است.
دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان حادثه قندهار را “قتل عام غیرنظامیان” خوانده و آن را محکوم کرده است.
سخنگوی ناتو از انجام تحقیقات فوری در باره حادثه قندهار خبر داده است.
به دنبال این حادثه نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.
لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا نیز گفته است که تحقیقات کامل در این باره در جریان است.
گفتنی است در گذشته نیز غیرنظامیان به عمد یا به غیر عمد قربانی شده اند. ولی این حادثه ۱۶ غیر نظامی که بیشتر آناان را زنان و کودکان می باشند به وسیله یک سرباز قتل عام بشود بی سابقه می باشد.
بر اساس گزارش رسانه ها، بدنبال سوزاندن نسخه های قرآن کریم در پایگاه نظامیان آمریکایی در بگرام، احساسات ضد آمریکایی در افغانستان تقویت شده است و بروز این گونه حوادث دامنۀ احساسات ضد خارجی را در کشور گسترش می دهد.
به دنبال این حادثه ، گروهی از مردم در شهر جلال آباد، روز سه شنبه ۲۳ حوت ۱۳۹۰ در اعتراض به این کشتار دست به تظاهرات زدند.
تظاهرکنندگان خواستار محاکمه سرباز آمریکایی متهم به کشتن غیرنظامیان در قندهار شده و شعارهای “مرگ بر آمریکا” سر داده اند.
در همین روز هیئاتی از سوی دولت افغانستان برای شرکت در مراسم فاتحه خوانی کشته شدگان حادثه ولسوالی پنجوایی به این ولسوالی رفتند مورد حمله مسلحانه قرار گرفت. این هیئات از چند طرف مورد حمله واقع شد. صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله (کشور) افغانستان گفت: “یک یا چند نفر از دشمنان در محل پنهان شده بودند و زمانی که هیات به محل رسید، تیراندازی کردند.”
در اثر این تیر اندازی یک مامور پلیس کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند.
از سوی دیگر آمریکا با نادیده گرفتن در خواست مجلس افغانستان، این سرباز را در روز پنجشنبه ۲۵ حوت ۱۳۹۰ به کویت منتقل کرد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.