افزونه جلالی را نصب کنید. Saturday, 26 November , 2022 تعداد کل نوشته ها : 697×

besharat news

صدها زندانی طالبان با حفر تونل از زندانی در قندهار گریختند
20 آبان 1400 - 8:17
شناسه : 2160
بازدید 33
1
صدها زندانی طالبان با حفر تونل از زندانی در قندهار گریختند صبح روز دوشنبه 5 ثور قریب به 500 تن از زندانیان طالبان با حفر تونلی از زندان قندهار فرار کردند.
پ
پ
تاریخ دوشنبه ۵ ثور ۱۳۹۰
گروه خبری بشارت: صبح روز دوشنبه ۵ ثور قریب به ۵۰۰ تن از زندانیان طالبان با حفر تونلی از زندان قندهار فرار کردند.
به گزارش خبرگزاری ها سخنگوی طالبان گفته در مجموع ۵۴١ تن از طالبان از زندان سرپوزه در قندهار فرار کردند
ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان گفته است برنامه فراری دادن زندانیان طالبان از زندان قندهار، یک “برنامه پیچیده بود که پنج ماه طول کشید و سرانجام با موفقیت عملی شد”.
به گفته آقای مجاهد، طالبان از پنج ماه قبل با برنامه دقیق، شماری از اعضای خود را در محلی که ٣۶٠ متر با زندان فاصله داشت و محل متروکی در جنوب زندان بود، جابجا کردند. آنها ابتدا یک زندگی عادی را در آنجا شروع کردند تا بعدا بتوانند برنامه کندن تونل به درون زندان را عملی کنند.
سخنگوی طالبان ادعا کرده که آنها مقدار زیادی خاکی را که در نتیجه کندن این تونل جمع شده بود بار کامیونها کرده و در شهر می فروختند. او همچنین گفت که اجرای این طرح باید بسیار با دقت عملی می شد تا تونل سرانجام از درون یکی از اتاقهایی سر در آرد. به این منظور گاهی ضرورت بود که افراد متخصص به آنجا بروند و اجرای طرح را نظارت و بررسی کنند.
ذبیح الله مجاهد مدعی است که متخصصان این طرح از نفرات طالبان بوده است و طالبان حالا در میان خود چنین افراد متخصصی دارد.
سخنگوی طالبان هرنوع همکاری زندانبانها و مقام های دولتی در اجرای این طرح را رد می کند، همچنین طالبان، گروهی از بمبگذاران انتحاری و افراد مسلح خود را نیز در محلات نزدیک زندان جابجا کرده بودند که اگر چنانچه زندانبانان متوجه فرار طالبان شوند و بخواهند از آن جلوگیری کنند، این گروه به زندان حمله کرده و زندانبانان را به خود مشغول کنند.
به ادعای طالبان زندانبانان دولت، حتی یک ساعت بعد از پایان این عملیات نیز متوجه فرار طالبان نشده بودند.
ذبیح الله مجاهد همچنین ادعا کرد که خبر فرار طالبان از زندان را نخست خود او به رسانه ها داده است و مقام های دولتی از طریق رسانه ها از ماجرا مطلع شده اند.
سخنگوی طالبان گفته است۵۴١ نفر از طالبان توانستند با استفاده از این تونل فرار کنند اما به گفته او از این میان تنها سه تن از طالبان در زندان از برنامه مطلع بودند و بقیه فقط شب فرار مطلع شدند.
فرار طالبان ساعت یازده شب شروع شده و ساعت سه بامداد به پایان رسیده است.
سخنگویی طالبان گفته است تونل طوری کنده شده بود که آدمها بدون آنکه قامت خم کنند به راحتی بتوانند از آن عبور کنند زیرا به گفته ذبیح الله مجاهد عده ای از زندانیان آنها مریض بودند، مجروح بودند و یا هم کهنسال بودند و تونل طوری کنده شده بود که همه آنها بتوانند به راحتی از آن عبور کنند.
زندان قندهار در سالهای اخیر بازسازی تدابیر امنیتی در آن افزایش یافت، اما این تدابیر مانع فرار زندانیان نشد.
توریالی ویسا، والی قندهار، با شرکت در یک نشست خبری، گفت که تمامی زندانیان فراری، به جز یک تن از آنان، اعضای گروه طالبان بوده اند.
والی قندهار گفته تونلی که این زندانیان از طریق آن فرار کردند، طی چهار ماه از داخل زندان به محوطه داخل یک خانه واقع در نزدیک زندان حفر شده بود.
آقای ویسا نیروهای امنیتی را در محافظت از زندانیان مقصر دانست و گفت که آنها در این زمینه “سهل انگاری و غفلت” کرده اند و افزود که تحقیقات در این مورد آغاز شده است.
این مقام ولایت قندهار گفت که مشخصات همه زندانیان فراری در سیستم بیومتریک ثبت شده و دستگیری دوباره آنها امکانپذیر است و تا کنون هم چند تن از آنان دستگیر شده اند.
در همانحال، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان گفته است که برای به اجرا درآمدن برنامه فرار زندانیان از زندان شهر قندهار، ۳۲۰ متر تونل حفر شد و حفر این تونل پنج ماه به طول انجامید.
سخنگوی طالبان گفته است که حدود یکصد تن از زندانیان فراری از فرماندهان طالبان و بقیه آنها هم ستیزه جویان وابسته به این گروه هستند
گروه طالبان در اعلامیه ای که به رسانه ها فرستاده، گفته است که مجموع زندانیان فراری به ۵۴۱ تن می¬رسد و همه آنها اعضای گروه طالبان هستند.
این دومین باری است که زندانیان زندان شهر قندهار به گونه گروهی موفق به فرار می شوند.
نخستین مورد از فرار گروهی زندانیان از زندان قندهار در سال ۲۰۰۸ میلادی روی داد که در جریان آن، نهصد زندانی در پی انفجاری در برابر در ورودی زندان، موفق به فرار شدند.
اکثر زندانیان فراری در آن زمان نیز از اعضای گروه طالبان بودند.
در زندان قندهار حدود ۱۲۰۰ زندانی نگهداری می شوند.
زندان قندهار در جنوب این شهر موقعیت دارد و نیروهای داخلی و خارجی تدابیر نسبتا شدید امنیتی را در اطراف آن به اجرا می گذارند.
خانه های شماری از ساکنان شهر قندهار در نزدیکی این زندان واقع شده و شاهراه کابل-هرات هم از نزدیک این محل می گذرد.
هر چند پس از فرار گروهی زندانیان زندان قندار در سال ۲۰۰۸ میلادی دولت افغانستان این زندان را بازسازی کرد و تدابیر ویژه ای را برای محافظت از زندانیان به اجرا گذاشت، ولی فرار صدها زندانی در بامداد روز دوشنبه نشان می دهد که این تدابیر کارآیی چندانی نداشته است.
فرار زندانیان و به ویژه اعضای گروه طالبان از زندان قندهار احتمالا سوالهای زیادی را در مورد کارآیی مقامهای محلی و مسئولان اداره زندان ها و همچنین مقامهای امنیتی مطرح خواهد کرد.
در سال ۲۰۰۸ میلادی و در پی فرار بیش از ۹۰۰ زندانی از این زندان هم انتقادهای زیادی علیه مقامهای دولت افغانستان مطرح شد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.