افزونه جلالی را نصب کنید. Saturday, 26 November , 2022 تعداد کل نوشته ها : 697×

besharat news

بصیراحمد دولت‌آبادی، راوی صادق رنج‌های دیرپای مردم ما
20 آبان 1400 - 3:32
شناسه : 2124
بازدید 37
1

سومین سال‌یاد مرحوم، بصیراحمد دولت‌آبادی، راوی صادق رنج‌های دیرپای مردم ما و یار وفادار و محرم اسرار رهبر شهید، استاد مزاری رحمت‌الله علیه، گرامی‌باد! مرحوم دولت‌آبادی از مجاهدان راستین و نویسندگان متعهد و امین و از چهره‌های تاثیرگزار در جامعه ما و جریان عدالتخواهی بود و در خلق بیداری، باورسازی و احیای هویت جامعه هزاره […]

نویسنده : دکتر عبدالعلیم برهانی
پ
پ

سومین سال‌یاد مرحوم، بصیراحمد دولت‌آبادی، راوی صادق رنج‌های دیرپای مردم ما و یار وفادار و محرم اسرار رهبر شهید، استاد مزاری رحمت‌الله علیه، گرامی‌باد!
مرحوم دولت‌آبادی از مجاهدان راستین و نویسندگان متعهد و امین و از چهره‌های تاثیرگزار در جامعه ما و جریان عدالتخواهی بود و در خلق بیداری، باورسازی و احیای هویت جامعه هزاره و نقد جریان‌های حاکم، نقش برجسته داشت. او پژهشگر پر تلاشی بود که با خلق آثار فاخر خود، بسیاری اوقات یک تنه به مصاف دروغ و تزویر و ریا می‌رفت و پرده از چهره‌های فریبنده تاریخ و مردم خود بر می‌‌‌داشت.
دولت‌آبادی به نسل امروز و فردای این سرزمین این باور را خلق کرد که تاریخ افغانستان معاصر، برساخته ذهن و ضمیر و وجدان ناپاک حاکمان ستمگر قبیله و اغلب روایت‌های تاریخی این سرزمین، از اساس بی‌بنیاد و بی‌پیشنیه و شبیه به پته‌خزانه است‌. او به همگان آموخت که تاریخ این سرزمین را باید همیشه با تامل و با نگاه و دیدگاه انتقادی خواند و خود، در نقد روایت‌های جعلی جریان‌های حاکم و بر سر اقتدار و پاسخ به اتهام‌های بی‌بنیاد تیم قبیله همیشه پیشگام بود. او حقایق تاریخی را بی‌درنگ برجسته و دروغ‌‌ها را با خریدن تمامی ملامت‌ها، برملا می‌ساخت.
دولت‌آبادی، با تمامی محرومیت‌های که همیشه دامنگیر زندگی‌اش بود، در این عرصه‌ها پیشگام و در خلق آثار و جمع‌آوری اسناد و اوراق تاریخی و سیاسی پیشتاز بود.
او سرانجام، با زندگی و تنفس در میان همان غبارهای کهنه و اسناد و اوراق تاریخ، جان شیرینش را فدا و تقدیم مردم و میهنش کرد، در عالم غربت و آوارگی جان سپرد، به تنها و آخرین آرزویش، که دفن پیکر نحیفش کنار پیر و مرادش مزاری بزرگ بود، نیز نرسید.
روح بلندش شاد، یاد مجاهدت‌ها و فداکاری‌هایش گرامی و نام نیکش‌ جاویدان‌باد!

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.