افزونه جلالی را نصب کنید. Wednesday, 30 November , 2022 تعداد کل نوشته ها : 697×

besharat news

برگزاری مراسم تجلیل از روز جهانی قدس در افغانستان و سایر کشورها
21 آبان 1400 - 8:41
شناسه : 2308
بازدید 29
1
برگزاری مراسم تجلیل از روز جهانی قدس در افغانستان و سایر کشورها گروه خبری بشارت: مراسم تجلیل از روز جهانی قدس در افغانستان و نیز در سایر کشورها از جمله ایران، پاكستان ، هند، مالزي، اندونزي، تركيه، عراق، در حمایت از مبارزان فلسطینی در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان برگزارشد.
پ
پ
جمعه ۴ سنبله۱۳۹۰
گروه خبری بشارت: مراسم تجلیل از روز جهانی قدس در افغانستان و نیز در سایر کشورها از جمله ایران، پاکستان ، هند، مالزی، اندونزی، ترکیه، عراق، در حمایت از مبارزان فلسطینی در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان برگزارشد.
به گزارش رسانه ها، مراسم روز جهانی قدس در کابل در محل چهارراهی مسجد شاه دوشمشیره عصر روز جمعه همگام با مسلمانان دیگر کشورهای اسلامی جهان با شعارهای مردم روزه دار کابل بر ضد اسرائیل غاصب و با سخنرانی علما و شخصیت‏ها برگزار شد.
این راهپیمایی گسترده که از مناطق مختلف کابل شروع و در محوطه ی ریارت شاه دو شمشیره واقع در حوزه ی دوم شهر کابل به تجمع انجامید ، سخنرانان ضمن محکوم کردن رژیم اشغالگر قدس شریف علام کردند که کشورهای اسلامی نباید در برابر توطئه استکبارجهانی که گویا قضیه فلسطین یک مشکل داخلی این کشور است و به دیگر مسلمانان ربطی ندارد سکوت اختیار کنند.
راهپیمایان روزه دار پس از تظاهرات دست به تجمع و گردهمایی زدند و با شعار مرگ بر اسرائیل، ‌ زنده باد اسلام و فلسطین، ما از فلسطین حمایت می کنیم حمایت شان را از مبارزان فلسطینی اعلام داشتند.
راهپیمایان پلاکاردهایی با مضامینی همچون «فلسطین آبروی همه جهان اسلام است» و «آبروی امت اسلامی در گرو آزادی قدس است» با خود همراه داشتند و خواهان اقدام موثر کشورهای اسلامی در قبال مسلمانان مظلوم فلسطین شدند.
راهپیمایان قطعنامه ای در ۱۲ ماده صادر کردند و گسترش شهرک سازی، محاصره اقتصادی و طرح تجزیه فلسطین و نسل کشی های پی در پی در این کشور را محکوم نمودند.
گفتنی است مراسم گرامیداشت روز جهانی قدس در دیگر ولایات کشور به غیر از کابل در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان نیز برگزار شد.
بر پایه گزارش خبرگزاریها، در ایران نیز میلیون‌ها تن با آمدن به خیابان‌ها در شهرهای مختلف این کشور، وحشیگری‌های رژیم اسراییل علیه مردم فلسطین را محکوم کردند.
در بحرین مراسم تجلیل از روز جهانی قدس برگزار شد و نیروهای تحت حمایت عربستان سعودی‌ به تظاهرکنندگان حمله کردند.
در چند شهر عربستان سعودی نیز مردم این کشور برای شرکت در راهپیمایی روز قدس به خیابان‌ها آمدند.
به گفته یک شاهد عینی، تظاهرکنندگان در شهر عوامیه در منطقه القطیف در ولایت شرقی این کشور خاورمیانه پرچم رژیم اسراییل را به آتش کشیدند.
معترضان در شهر شرقی قطیف همچنین از مردم این شهر خواستند که به راهپیمایی جهانی قدس بپیوندند.
سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله در لبنان نیز در تظاهرات گسترده در شهرک مرزی ‘مارون الراس ‘ مشارکت کرد و گفت که فلسطین کاملا به فلسطینیان بازخواهد گشت.
در جمهوری آذربایجان نیز با وجود تدابیر شدید امنیتی، ده‎ها تن از مردم این کشور روز جمعه با برگزاری تجمع شعارهای «مرگ بر اسرائیل» سر دادند.
در این تجمع که در محوطه زیارتگاه حکیمه خاتون باکو برگزارشد، تظاهرکنندگان با حمل پلاکاردهایی چون «صهیونیسم محو باد»، حمایت خود را از ملت مظلوم فلسطین اعلام کردند.
پلیس آذربایجان نیز با حمله به تجمع کنندگان به متفرق کردن آن‎ها پرداخت و عده‌ای را بازداشت کرد.
در میان تجمع کنندگان زنان نیز حضور داشتند که پلیس بدون توجه به حضور آن‎ها متوسل به خشونت شد.
بر پایه گزارش ها، مردم عراق نیز در خیابان‌های بغداد و شهرهای دیگر این کشور، با شرکت در راهپیمایی روز قدس همبستگی خود را با مقاومت مردم فلسطین علیه رژیم اسراییل اعلام کردند.
نمایندگان پارلمانی عراق نیز با شرکت در کنفرانسی به نام «فقط یکی؟» حمایت خود را از مردم فلسطین ابراز کردند.
رهبران قبایل و روحانیون نیز علیه انفعال جامعه بین‌المللی در برابر جنایات رژیم اسراییل در فلسطین اشغالی به ایراد سخنرانی پرداختند.
همچنین مرکز توسعه رسانه عراق با برگزاری کنفرانسی، استفاده رژیم اسراییل از نیروی بیش از حد علیه زنان و کودکان فلسطینی را محکوم کردند. مقامات عراقی حاضر در این کنفرانس ضمن محکوم کردن اشغال فلسطین از کشورهای عربی و اسلامی خواستار اتخاذ موضعی واحد علیه اشغالگری تل‌آویو شدند.
در شهر بغداد و دیگر شهرهای عراق نیز تظاهرات گسترده ای در محکومیت اسراییل برگزار شد.تظاهر کنندگان عراقی نیز خواستار آزادی فلسطین و کلیه اماکن مقدس در این سرزمین شدند.
بر اساس گزارش خبرگزاریها، در مصر نیز ده‎ها هزار تن از مردم این کشور با شرکت در راهپیمایی جهانی روز قدس خواستار پایان پیمان صلح میان قاهره و تل‌آویو شدند.
نمازگزاران مصری در پی شرکت در نماز جمعه به همراه فعالان مصری با تجمع در میدان آزادی قاهره و چند شهر دیگر در تظاهرات میلیونی این کشور شرکت کردند.
تظاهرکنندگان همچنین خواستار اخراج سفیر رژیم اسراییل از قاهره شدند و شعارهای ضد اسراییلی سر دادند.
در یمن نیز دهها هزار تن در صنعاء و دیگر شهرهای یمن روز جهانی قدس را با شعار نابودی اسراییل برگزار کردند و از مقاومت و مبارزات ملت فلسطین حمایت بعمل آوردند.
در کشور تونس برای اولین بار در تاریخ سیاسی این کشور روز جهانی قدس برگزار شد زیرا در گذشته نظام بن علی مانع از هر گونه تظاهرات علیه رژیم صهیونیستی می شد. در این تظاهرات مردم پرچم فلسطین را برافراشته و شعارهایی علیه رژیم صهیونیستی و حمایت های آمریکا از این رژیم سر دادند.
مردم کشمیر تحت کنترل هند نیز با شرکت در راهپیمایی روز جهانی قدس حمایت خود را از مردم فلسطین اعلام کردند.
راهپیمایان کشمیری پس از اقامه نماز جمعه در مساجد کشمیر تجاوز رژیم اسراییل علیه فلسطینیان و آنچه را که قساوت هند در کشمیر خواندند محکوم کردند.
بر اساس گزارشها، روز قدس در کشمیر در پی استفاده پلیس از گاز اشک‌آور برای متفرق کردن مردم و واکنش تظاهرکنندگان با پرتاب سنگ، به خشونت کشیده شد.
گفتنی است که امام خمینی، بنیان گزار جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۵۸ آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به عنوان روز جهانی قدس نامیدند و خواستار برپایی راهپیمایی در حمایت از مردم فلسطین و و ابراز انزجار از رژیم غاصب اسرائیل شدند. و مسلمانان روزه دار همه ساله در آخرین روز جمعه ماه مبارک رمضان با تجمعات و تظاهرات حمایت شان از را مبارزان فلسطینی اعلام می دارند.
مردم فلسطین در نوار غزه نیز با دعوت همه گروههای فلسطینی در تظاهرات روز جهانی قدس شرکت کردند.
در این تظاهرات که از مقابل مسجد ‘السرایا’ در مرکز غزه آغاز شد، تظاهر کنندگان با برافراشتن پرچم های گروههای فلسطینی و پرچم فلسطین شعارهایی در حمایت از قدس به عنوان پایتخت کشور فلسطین سر دادند.
‘اسماعیل هنیه’ رییس دولت منتخب فلسطین در نوار غزه نیز انقلاب های عربی را مقدمه ای بر آزادی فلسطین خواند و گفت که ملت فلسطین اکنون شاهد انقلاب علیه دیکتاتورهای عربی است که این مقدمه ای برای آزادی فلسطین می باشد.
وی درنماز جمعه در مسجد’النور’ در شهر غزه گفت که امروز روز جهانی قدس است و ما می بینیم که مردم در کشورها با سر دادن شعارهایی برای آزادی قدس و مسجد ‘الاقصی’ با مردم فلسطین بیعت می کنند.
نهرین نت افزود تظاهرات روز جهانی قدس در پاکستان ، هند، افغانستان، مالزی، اندونزی، ترکیه و دیگر کشورها نیز برگزار شد.
بر پایه گزارشها، مردم فلسطین نیز در نوار غزه با دعوت همه گروههای فلسطینی در تظاهرات روز جهانی قدس شرکت کردند.
در این تظاهرات که از مقابل مسجد ‘السرایا’ در مرکز غزه آغاز شد، تظاهر کنندگان با برافراشتن پرچم های گروههای فلسطینی و پرچم فلسطین شعارهایی در حمایت از قدس به عنوان پایتخت کشور فلسطین سر دادند.
‘اسماعیل هنیه’ رییس دولت منتخب فلسطین در نوار غزه نیز انقلاب های عربی را مقدمه ای بر آزادی فلسطین خواند و گفت که ملت فلسطین اکنون شاهد انقلاب علیه دیکتاتورهای عربی است که این مقدمه ای برای آزادی فلسطین می باشد.
وی درنماز جمعه در مسجد’النور’ در شهر غزه گفت که امروز روز جهانی قدس است و ما می بینیم که مردم در کشورها با سر دادن شعارهایی برای آزادی قدس و مسجد ‘الاقصی’ با مردم فلسطین بیعت می کنند.
‘نهرین نت ‘ به تظاهرات مردم ایران نیز اشاره کرد و گفت که در روز جهانی قدس این تظاهرات با مشارکت گسترده مردم روبرو شد و در بیانیه پایانی به مناسبت روز جهانی قدس شرکت کنندگان خواستار پیروزی انقلاب های مردم منطقه شدند و لغو همه معاهدات و توافق با رژیم صهیونیستی را خواسته جهان اسلام از کشورهای انقلابی و به خصوص دولت مصر خواندند.
گفته می شود بیش از یکصد نهاد در سراسر افغانستان در راهپیمایی روز جهانی قدس شرکت کرده اند

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.