افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 4 July , 2022 تعداد کل نوشته ها : 682×

besharat news

جرگه بزرگ عنعنوی به هدف بستن پیمان استراتژیک با آمریکا در کابل آغاز به کار کرد
21 آبان 1400 - 9:28
شناسه : 2372
بازدید 24
0
جرگه بزرگ عنعنوی به هدف بستن پیمان استراتژیک با آمریکا در کابل آغاز به کار کرد گروه خبری بشارت: مجلس نام نهاد به جرگه بزرگ عنعنوی با سخانان رئیس جمهور کرزی به هدف بستن پیمان استراتژیکی با آمریکا در کابل گشایش یافت
پ
پ
خبرگزاری فارس: کرزی: ملت افغانستان هرگز لطف ایران و پاکستان را فراموش نخواهد کرد + فیلم
چهار شنبه: ۲۵ عقرب ۱۳۹۰
گروه خبری بشارت: مجلس نام نهاد به جرگه بزرگ عنعنوی با سخانان رئیس جمهور کرزی به هدف بستن پیمان استراتژیکی با آمریکا در کابل گشایش یافت
این جرگه به مدت چهار روز در کابل ادامه خواهد داشت.
پیش از این جرگه با مخالفت برخی از شخصیتها و برخی از نمایندگان مجلس مواجه شده بود.
انتخاب بعضی از اعضای جرگه در ولایتهای کشور به جای اینکه انتخابی و یا از اعضای شورای ولسوایها باشد به وسیله بعضی از مقامات انتخاب و انتصاب شده است.
بسیاری معتقد است که این جرگه منتخب و یا نماینده مردم افغانستان نیست. چون مردم برای اعضای این جرگه رای و وکالت نداده است.
اگر بعضی از اعضای جرگه منتخب مردم است، منتخب مردم در امور مربوط به شورای ولایتی است و یا نماینده مردم در امور مربوط به مجلس افغانستان،
این جرگه نمی تواند از مردم افغانستان نمایندگی بکند.
با وجود همه این شک و تردیدها امروز این جرگه آغاز به کار کرد و رئیس جمهور کرزی با سخنانی که از رسانه ها منتشر شده است از بستن پیمان استراتژیکی با آمریکا حمایت و جانب داری کرده است.
آقای کرزی در سخنانش گفته است: آمریکا برای “منافع خود” خواستار امضای پیمان استراتژیک با افغانستان است، اما او گفت که افغانستان نیز باید دنبال منافع خود در این رابطه باشد.
رئیس جمهور تاکید کرد: “هم با بریتانیا، هم با اروپا و هم با ناتو و هم با آمریکا حاضر هستیم و خوشحال هستیم که پیمان استراتژیک داشته باشیم.”
آقای کرزی در بخشی از سخنانش افزود: “معامله با آمریکا فرق خواهد کرد… آنها (آمریکا) با قوت اینجا می مانند، از تاسیسات نظامی استفاده می کنند، پس کوشش ما این است که مفاد خود را در مفاد آنها جستجو کنیم.”
آقای کرزی با اشاره به اثرات تاسیسات نظامی آمریکا بر همسایه گفت: “آمریکا تاسیسات نظامی می خواهد که تاثیرات خود را بر ما و بر منطقه و بر همسایه های ما خواهد داشت، اما ما، می توانیم از این تاسیسات به نفع افغانستان استفاده کنیم، اینجا منفعت افغانستان مهم است.”
رئیس جمهور در مورد ایران و پاکستان گفت: ایران و پاکستان نان و آب خود را با ما تقسیم کردند و ملت افغانستان هیچ وقت این را فراموش نمی‌کند.
وی تصریح کرد: ایران و پاکستان در زمان حمله شوروی با مردم افغانستان مثل یک مرد رفتار کردند.
آنچه مهم است این سند به نام و مردم افغانستان تمام خواهد شد، چیزی که چندان ارتباطی با رای و نظر مردم ندارد. زیرا این جرگه بیشتر شبیه جرگه های فرمایشی زمامداران پیشین می ماند و اعضای آن با رای مردم برای این کار مشخص انتخاب نشده اند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.