افزونه جلالی را نصب کنید. Saturday, 26 November , 2022 تعداد کل نوشته ها : 697×

besharat news

21 آبان 1400 - 8:47
شناسه : 2317
بازدید 36
1
رئیس جمهوری افغانستان آزادی کودکان انتحاری را صادر کرد گروه خبری بشارت: رئیس جمهور کرزی حکم آزادی کودکان انتحاری را به مناسبت عید سعید فطر صادر کرد.
پ
پ
شنبه : ۵ سنبله ۱۳۹۰
گروه خبری بشارت: رئیس جمهور کرزی حکم آزادی کودکان انتحاری را به مناسبت عید سعید فطر صادر کرد.
به گزارش رسانه ها، رئیس جمهور کرزی حکم آزادی کودکان انتحاری را به مناسبت عید سعید فطر صادر کرد. و تاکید نمود این کودکان تا فرا رسیدن عید سعید فطر در آغوش خانواده های شان باید برگردند.
رئیس جمهور کرزی در کاخ ریاست جمهوری با کودکان تروریست و انتحاری دیدار کرد و از آنان خواست که دیگر فریب مخالفان دولت را نخورند.
طالبان اخیرا در حملات تروریستی از کودکان و زنان استفاده می کنند. نیروهای امنیتی افغانستان کودکان زیر شانزده سال را به اتهام اقدام به انجام عملیات انتحاری در ولایات مختلف کشور دستگیر و زندانی کرده اند. ولی رئیس جمهور کرزی اقدام به رهایی این کودکان کرده اند.
گفتنی است کودکان انتحاری شیوه عملیات تروریستی و انتحاری را بیشتر در پاکستان فرا گرفته اند.
رییس جمهور کرزی در آستانه عید سعید فطر دستور داده است که ۲۰ کودک که به اتهام تلاش برای بمبگذاری انتحاری در بازداشت بسر می برند آزاد شوند.
ولی خیلی ها تردید دارند که کودکان انتحاری به جای برگشت به آغوش خانواده به آغوش برادران طالب برادران طالب برگردند.
استفاده از کودکان و زنان برای اهداف تروریستی یکی از شیوه های مدرن تروریسم در افغانستان است. شایسته است مخالفان ضد تروریسم اقدام شایسته را در برابر این شیوه در پیش بگیرند.
رهایی کودکان انتحاری یکی از موضوعات داغ روز است روزنامه و مطبوعات افغانستان اظهار نظرهای متفاوت در این باره کرده اند.
بی بی سی اظهار نظر روزنامه هشت صبح و ماندگار را در این باره به شرح زیر در این باره منتشر کرده است.
هشت صبح در سرمقاله خود با عنوان “انتحار کنید، آزادی می‌شوید”، دستور حامد کرزی در مورد آزادی این کودک را به شدت مورد انتقاد قرار داده و آن را مبتنی بر “عاطفه و احساسات” دانسته است.
روزنامه افزوده که هر چند آزادی این کودکان کاری پسندیده است، ولی باید پیامدهای آن را هم در نظر داشت و متوجه بود که گروه طالبان بازهم از کودکان برای بمبگذرای انتحاری استفاده خواهند کرد و کودکان آزاد شده هم تنها با آزادی از زندان اصلاح نخواهند شد.
هشت صبح مدعی است که استخدام کودکان در کارهای تروریستی و بمبگذاری انتحاری کار سازمان اطلاعات ارتش پاکستان، آی اس آی، است و این سازمان به “مغزشویی” کودکان و آموزش آنها برای بمبگذاری انتحاری برای مدت طولانی ادامه خواهد یافت.
نویسنده تاکید کرده که مهم این است که از “مغزشویی” این گونه کودکان جلوگیری شود تا آنها به دام نیفتند. به نظر روزنامه؛ اگر کودکان مطمئن شوند که پس از دستگیری به اتهام بمبگذاری انتحاری دوباره آزاد می‌شوند، بار دیگر به گروههای تروریستی خواهند پیوست.
هشت صبح باور دارد که آقای کرزی آشتی با طالبان “با هر قیمت ممکن” را در نظر دارد، در حالی که این گروه نه تنها میلی به آشتی ندارد، بلکه در پی بهره برداری از اصرار آقای کرزی بر آشتی است.
ماندگار هم در مطلبی آزادی این کودکان را به شدت مورد انتقاد قرار داده و نوشته است که این کار باعث بیشتر شدن تعداد کودکانی می‌شود که دست به بمبگذاری انتحاری می‌زنند.
به تعبیر روزنامه، آقای کرزی این کودکان را در “یک شوی تلویزیونی” در کاخ ریاست جمهوری دعوت کرد و نشان داد که او بر عکس طالبان به آینده کودکان می‌اندیشد، به نظر روزنامه اما در آزادی این کودکان استفاده از احساسات آنها به وسیله گروه طالبان به عنوان موضوع اصلی کمتر مورد توجه بوده است.
نویسنده ماندگار اجرای عدالت در آزادی این کودکان را زیر سوال برده و نوشته که از کجا معلوم است که این کودکان در لحظاتی که آقای کرزی برای آنها موعظه می‌کرد، آنها به یک برنامه دیگر نمی‌اندیشیدند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.