افزونه جلالی را نصب کنید. Wednesday, 30 November , 2022 تعداد کل نوشته ها : 697×

besharat news

رشد شصت و یک درصدی تریاک در افغانستان
21 آبان 1400 - 9:06
شناسه : 2342
بازدید 33
1
رشد شصت و یک درصدی تریاک در افغانستان گروه خبری بشارت: زرع و تولید تریاک در افغانستان شصت و یک درصد افزایش یافته است و گسترش تولید تریاک رابطه نزدیک با ناامنی و هراس افگنی دارد
پ
پ
سه شنبه ۱۹ میزان ۱۳۹۰
گروه خبری بشارت: زرع و تولید تریاک در افغانستان شصت و یک درصد افزایش یافته است و گسترش تولید تریاک رابطه نزدیک با ناامنی و هراس افگنی دارد
سازمان ملل متحد رابطه نزدیک نا امنی و کشت خشخاش را در گزارش تازه ای خود تاکید کرده است
بر اسا گزارش تازه اداره جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد تولید تریاک در افغانستان، در سال ۲۰۱۱، شصت و یک درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.
بر اساس گزارشها، افغانستان در سال روان میلادی، پنجهزار و هشتصد تن تریاک تولید کرده است.
گزارش سازمان ملل متحد که در همکاری با وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان تهیه شده و وضعیت کشت خشخاش در افغانستان در سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ را بررسی کرده نشان می دهد که میان نا امنی و ادامه کشت خشخاش در افغانستان رابطه تنگاتنگی وجود دارد
براساس سازمان ملل متحد، نود و پنج درصد کل خشخاش در ۹ ولایت جنوبی و غربی افغانستان کشت شده است، ولایاتی که با نا امنی بیشتری دست به گریبان بوده اند.
به گزارش بی بی سی، ضرار احمد مقبل، وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان می گوید که به دلیل افزایش قیمت تریاک در بازارهای جهانی، انتظار می رفت کشت خشخاش در افغانستان در سال جاری حتی از این هم بیشتر باشد.
او گفت که هم اکنون یکصد و سی و یک هزار هکتار زمین در سراسر افغانستان زیر کشت خشخاش قرار دارد.
به به گفتهآقای مقبل در برخی از مناطقی که کشت خشخاش در آن افزایش یافته، شماری از مقامات محلی با کشاورزان خشخاش همدست داشته اند.
گزارش اداره جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد در عین حال خبر داده که تعداد ولایات عاری از کشت خشخاش در جریان سال ۲۰۱۱، از بیست ولایت به هفده ولایت کاهش پیدا کرده است.
در این گزارش آمده که ولایات بغلان، فاریاب و کاپیسا که از سال ۲۰۰۷ تا حالا در آن خشخاش کشت نشده بود، در سال ۲۰۱۱ زمین های آن یکبار دیگر کشت خشخاش رفته است.
براساس این گزارش، با آنکه در کشت خشخاش در ولایت هلمند در جنوب افغانستان، سه درصد کاهش وارد شده، اما این ولایت کماکان بزرگترین ولایت تولید کننده مواد مخدر شناخته می شود.
بیشترین رقم کشت خشخاش در افغانستان، در سال ۲۰۰۷ رقم خورد؛ پس از آن میزان کشت خشخاش در سال ۲۰۰۸ کاهش قابل ملاحظه ای یافت و سیر نزولی کشت خشخاش در سالهای ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ نیز ادامه یافت؛ تا آنکه در سال ۲۰۱۱، این رقم یک بار دیگر رو به افزایش نهاده است.
بر اساس گزارش ها، گروه طالبان و سایر گروه های مخالف دولت، از تجارت مواد مخدر سود هنگفتی به جیب می زنند.
رشد تولید تریاک در افغانستان، افزون بر اینکه دامنه ناامنی را گسترش می دهد، باعث اعتیاد جوانان و نوجوانان نیز می گردد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.