افزونه جلالی را نصب کنید. Sunday, 14 July , 2024 تعداد کل نوشته ها : 694×

besharat news

سازمان ملل متحد افغانستان را متهم به شکنجه های وحشتناک زندانیان کرد
21 آبان 1400 - 9:04
شناسه : 2338
بازدید 210
3
سازمان ملل متحد افغانستان را متهم به شکنجه های وحشتناک زندانیان کرد گروه خبری بشارت: سازمان ملل متحد در گزارش 74 صفحه ای خود طی بررسی وضعیت زندان در افغانستان، امنیت ملی و پولیس کشور را متهم به شکنجه های وحشتناک زندانیان کرد و از بدرفتاریهایی چون شوک الکتریکی، کشیدن ناخن پا و تهدید به آزار جنسی و آویزان در سقف و نیز شکنجه کودکان خبر داده است.
پ
پ
دوشنبه ۱۸ میزان ۱۳۹۰
گروه خبری بشارت: سازمان ملل متحد در گزارش ۷۴ صفحه ای خود طی بررسی وضعیت زندان در افغانستان، امنیت ملی و پولیس کشور را متهم به شکنجه های وحشتناک زندانیان کرد و از بدرفتاریهایی چون شوک الکتریکی، کشیدن ناخن پا و تهدید به آزار جنسی و آویزان در سقف و نیز شکنجه کودکان خبر داده است.
به گزارش بی بی سی، سازمان ملل متحد برای تهیه این گزارش، با سیصد و هفتاد و نه زندانی، در چهل و هفت زندان، در بیست و دو ولایت افغانستان مصاحبه کرده است.
مصاحبه با این زندانیان در فاصله زمانی میان اکتبر سال ۲۰۱۰ و آگوست سال ۲۰۱۱ صورت گرفته است.
بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، شکنجه در زندانهای افغانستان به شیوه سیستماتیک است.
سازمان ملل متحد در این گزارش از نبود سیستم پاسخگویی در اداره امنیت ملی و پلیس افغانستان در رابطه به شکنجه زندانیان انتقاد کرده است.
تهیه کنندگان گزارش اما می گویند، برای تهیه این گزارش، با مانعی از سوی اداره امنیت ملی و پلیس برخورد نکرده اند و این مسئله، نشان می دهد که تمایل برای آوردن اصلاحات در این بازداشتگاه ها وجود دارد.
گزارش سازمان ملل متحد نوشته که زندانیان، از بدرفتاریهایی چون شوک الکتریکی، کشیدن ناخن پا و تهدید به آزار جنسی در زندانهای امنیت ملی خبر داده اند.
سازمان ملل متحد می گوید زندانیان، از انواع دیگر شکنجه مانند لت و کوب (ضرب و جرح) با کابل (کیبل) و چوب در ناحیه پا و یا هم آویختن زندانیان از سقف اتاق نیز گزارش کرده اند.
علاوه بر بزرگسالان، گزارش سازمان ملل متحد از شکنجه شماری از افراد زیر سن هجده سال نیز در این زندانهای امنیت ملی خبر داده است.
بیشتر این افراد، به اتهام دست داشتن در حملات انتحاری و یا اتهام ارتباط با گروه طالبان از سوی نیروهای امنیتی افغانستان بازداشت شده اند.
سازمان ملل متحد می گوید علاوه بر این افراد، شماری از زندانیانی که از سوی نیروهای ناتو نیز به زندانهای افغانستان منتقل شده اند، مورد بدرفتاری قرار گرفته اند.
همزمان با انتشار این گزارش، سخنگوی ناتو در کابل گفته است که انتقال زندانیان به بازداشتگاه های که با اتهام شکنجه روبرو بوده اند، متوقف شده است و این برنامه تا زمانی از سر گرفته نمی شود که در مورد عدم موجودیت شکنجه در این بازداشتگاه ها اطمینان حاصل شود.
سازمان ملل متحد از دولت افغانستان خواسته است که بر چگونگی نگهداری زندانیان در بازداشتگاه های این کشور از نزدیک نظارت کرده و با توجه به قوانین داخلی و بین المللی، از عدم شکنجه زندانیان اطمینان حاصل کند.
به دنبال این گزارش، وزارت امور داخله و ریاست عمومی امنیت ملی با پخش اعلامیۀ مشترکی، گزارش سازمان ملل متحد را در بارۀ شکنجه دادن زندانیان از سوی نیرو های امنیتی افغان را به رد کرده است.
وزارت امور داخله و ریاست عمومی امنیت ملی افزودند که واگذار نشدن زندان ها و زندانیان به بهانه های گونه گون به نیروهای افغان، بر روند واگذاری مسؤولیت های امنیتی آسیب جدی می رساند.
در همین حال مقام های ناتو گفته اند که به علت شکنجه و لت و کوب زندانیان از سوی نهادهای امنیتی افغانستان روند سپردن زندانیان را به زندان های افغانستان متوقف ساخته است.
پیش از این شماری از رسانه های غربی بر بنیاد گزارش سازمان ملل متحد نهادهای امنیتی افغان را به شکنجۀ زندانیان متهم می کنند.
بسم الله محمدی، وزیر امور داخله گفت: «حکومت افغانستان برانتقال مسؤولیت های امنیتی تأکید دارد و آن را جز برنامۀ بدون برگشت می داند، عدم واگذاری زندان ها و زندانیان را به بهانه های غیر واقعی یک آسیب جدی بر تطبیق این روند تلقی می کند».
جنرال کاستن جیکوبسن، سخنگوی آیساف گفته است: « ما سپردن زندانیان را به نیروهای افغان متوقف ساخته ایم و در انتظار پخش گزارش سازمان ملل متحد در این باره هستیم.اما سپردن زندانیان را به طور کلی متوقف نساخته ایم بل منتظر یافته های این گزارش هستیم.»
مقام های وزارت امورداخله و ریاست عمومی امنیت ملی گفتند که سازمان ملل متحد و دیگر نهادهایی که در زمینۀ حقوق بشر کار می کنند، در تمامی بررسی هایشان از زندان های افغانستان خوشبین بوده اند، اما این نکته که سازمان ملل متحد چرا این گزارش را پخش می کند روشن نیست.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.