افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 4 July , 2022 تعداد کل نوشته ها : 682×

besharat news

صلح دوستی ملاعمر را نماینده زن در کابل تایید کرد
21 آبان 1400 - 6:39
شناسه : 2254
بازدید 20
0
صلح دوستی ملاعمر را نماینده زن در کابل تایید کرد گروه خبری بشارت: صلح دوستی ملا عمر را نماینده زن در کابل تایید کرد این وکیل یک بار ملا عمر را ساعت دوی شب نیز ملاقات کرده است
پ
پ
گروه خبری بشارت: صلح دوستی ملا عمر را نماینده زن در کابل تایید کرد این وکیل یک بار ملا عمر را ساعت دوی شب نیز ملاقات کرده است
خانم هما سلطانی و ملا عمر در ملاقاتش با هم گریه کردند، ملا عمر به خانم سلطانی وعده صلح داده است.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی افغان نیوز، اولین زن در ولسی جرگه ادعا میکند که دو بار با ملا محمد عمر رهبر طالبان و بیش از ده بار با رییس جمهور حامد کرزی ملاقات نموده، ملا عمر را شخص مُصلح، یافته است.
نماینده زن مجلس افغانستان گفته است: که در هنگام مقابل شدن با ملا محمد عمر”مجاهد”و همراهان دوازده نفری اش، کوچکترین هراسی به دل نداشت و با مراعات حجاب، بدون برقه و یا چادری با او دیدار و به لسان پشتو صحبت نموده است .
بر اساس گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان، خانم هما سلطانی در مصاحبه با پژواک پیرامون جزئیات دیدارش با ملا عمر بیشتر گفته است: در هنگام مقابل شدن با ملا محمد عمر و همراهان ۱۲ نفرى اش، کوچکترین هراسى به دل نداشت و با مراعات حجاب، بدون برقه و یا چادرى با او دیدار و به لسان پشتو صحبت نموده است.
خانم سلطانى افزود: باراول سال گذشته در هلمند در دوران کمپاینم که درست ۵ روز به رمضان مانده بود، از صبح الى شام منزل زدیم ، بالاخره به جایى رسیدیم که محل ملاقات بود. یک خانۀ کوچک روستایى که دوشک هاى کمرنگ داشت، ملا صاحب پیراهن و تنبان، واسکت و پتوى یشمى از تکه آرش به تن و لنگى سیاه به سر داشت .
وی ملا محمد عمر را داراى چهرۀ نورانى، با قامت افراشته و ریش ماش و برنج، از چشم راست نابینا و سن وى را حدود ۵۶ و ۵٧ سال تخمین نمود.
خانم سلطانی ادعا می کند که بار دوم رهبر طالبان را بین ساعات دوى شب در ١۵٠ کیلومترى شهر کابل در یک تعمیر یک منزل درحالی که که صحن اتاق با دوشک هاى سرخ آراسته شده بود، ملاقات نمود.
وی گفت که او با ملاعمر که با پنج و یا شش نفر بود، بیش از ۴٠ دقیقه صحبت نمود واز جریان صحبت هایش دریافت که وى شخص صلح خواه است.
این وکیل مدعى است که آنها یکسال قبل، یک طرح ٢٢ ماده را به منظور تامین صلح در افغانستان بعد از تحقیقات زیاد ترتیب و به رهبر تحریک طالبان ارایه کرده اند.
وى علاوه میکند که رهبر طالبان این طرح را پذیرفت و تقاضا نمود که با میانجیگرى آنها میخواهد در مورد صلح با رئیس جمهور حامد کرزى؛ صحبت نماید.
خانم سلطانى بدون ارایۀ جزئیات این طرح میگوید که زمینه ملاقات ها با ملا محمد عمر توسط یکى از دوستان نزدیک وى بنام مولوى بصیر یکى از متنفذین ولایت قندوز، برایش مهیا گردید.
به گفتۀ این وکیل،مولوى بصیر ارتباطات خیلى قوى و نزدیک با ملامحمد عمر و سایر سران طالبان دارد.
مولوى عبدالبصیر در کنفرانس مشترک خبرى ماه گذشته در کابل گفته بود که در طرح یاد شده ، بر حاکمیت ملى، وحدت ملى، حاکمیت قانون، حقوق زنان، مشارکت عادلانه در دولت و ایجاد حکومت به دست افغان ها تاکید شده و برخى مواد دیگر نیز، شامل آن است.
وى که یکى از قوماندان سابق جهادى است در این مورد که با ملا عمر چگونه آشنایى دارد می گوید در زمان جهاد و قبل از آن و هنگامی که پادشاه افغانستان بود، من با او معرفت داشتم.
این قوماندان جهادى ادعا نمود که ملاعمر، همیشه براى صلح آماده است، اما دولت افغانستان صلح را نمى خواهد.
این درحالی است که دولت افغانستان، از سال گذشته بدینسو شوراى عالى صلح ٧٠ عضوى شامل متنفذین، رهبران جهادى و بزرگان را ایجاد نموده و حامد کرزى بارها از مخالفین مسلح دعوت کرده که با روند صلح یکجا شوند.
هما سلطانى درمورد اینکه چطور ملا عمر را شناخت، میگوید ملا صاحب بصیر با وى آشنایى داشت؛ من از طریق وى او را شناختم و عکس هاى او را در تلویزیون و رسانه هاى دیگر دیده بودم.
با وجودی که تا حال بیش از سه هزار مخالف مسلح دولت به شمول قوماندانهای آنها به پروسۀ صلح پیوسته اند، اما مخالفین مسلح ، مذاکرات و پیوستن را رد کرده و بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان تاکید مینمایند.
هما سلطانی که در زمان حکومت طالبان در ایران بسر میبُرد،درمورد اینکه چطور ملا عمر را شناخت، میگوید :(( ملا صاحب بصیر با وی آشنایی داشت؛من از طریق وی او را شناختم و عکس های او را در تلویزیون و رسانه های دیگر دیده بودم.))
وی ادعا میکند : (( من چادر خود را برای ملا محمد عمرهموار کردم و برایش گفتم که به صفت یک مادر و خواهر ؛ از شما صلح در افغانستان میخواهم! وی و همه ما خیلی گریه کردیم و ملا محمد عمر وعده کرد که آماده صلح است. ))
اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان گفته های این وکیل را یک ادعای بی اساس خوانده، به پژواک گفته بود که سران آنها در این مورد نه با کسی دیدار ونه صحبت کرده و نه هم کسی را به این نام ها میشناسند.
همچنان در سایت انترنتی طالبان به نقل از قاری یوسف احمدی سخنگوی دیگر طالبان گفته شده که برخی اشخاص و حلقه ها از موضوع مهم صلح و ثبات سوء استفاده میکنند و با چنین حرفهای بی اساس، برای اهداف شخصی خود و منافع نیروهای خارجی در افغانستان کار میگیرند که ادعاهای هما سلطانی و عبدالبصیر را هم میتوان از جملۀ همین اهداف خواند.
منبع تذکر داده است که تعدادی از فریبکاران در کابل، برای شهرت و امتیاز مالی شان بعضی اوقات دست به چنین حرکات طفلانه میزنند و خود را در مقابل مردم تمسخر مینمایند.
در حالی که چهرۀ سفید این وکیل با شنیدن گفته های سخنگوی طالبان، رنگ سرخ به خود گرفته، گفت:(( توجه کنید بعد ازآنکه خبر ملاقات ما با ملا محمد عمر در رسانه ها نشر شد ، دو روز نماینده طالبان سکوت را اختیار نمود وبعد از دو روز، گفته های ما در مورد ملاقات با ملا عمر رد کرد .))
خانم سلطانی ، افزود که سیاست وپالیسی ها را کسی فهمیده نمی تواند، خیلی پروسه مغلق است.
وی ادعا می کند که به هدف تطبیق پروسه صلح وفراهم سازی زمینه ملاقات رئیس جمهور وملامحمد عمر، یازده بار با حامد کرزی در طول دو ماه گذشته نیز ملاقات نموده است .

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.