افزونه جلالی را نصب کنید. Wednesday, 30 November , 2022 تعداد کل نوشته ها : 697×

besharat news

۳۶ کشته و زخمی در حمله به نمایندگی انگلیس در کابل
21 آبان 1400 - 7:11
شناسه : 2293
بازدید 37
1
36 کشته و زخمی در حمله به نمایندگی انگلیس در کابل برگزاری مراسم سالروز استقلال افغانستان پس از بر جای ماندن ۳۶ کشته و زخمی در حادثه حمله به ساختمان نمایندگی انگلیس در کابل
پ
پ
جمعه : ۲۸ اسد ۱۳۹۰
برگزاری مراسم سالروز استقلال افغانستان پس از بر جای ماندن ۳۶ کشته و زخمی در حادثه حمله به ساختمان نمایندگی انگلیس در کابل
گروه خبری بشارت: انفجارها و حمله خونین به ساختمان یک نمایندگی انگلیس در کابل که از اول صبح جمعه شروع شده بود عصر امروز با ۳۶ کشته و مجروح پایان یافت و مراسم سالروز استقلال افغانستان از انگلیس تجلیل شد
مراسم استقلال افغانستانا با حضور رئیس جمهو کرزی و شماری از مقام های بلندپایه افغانستان و نیز سفیران کشورهای خارجی در وزارت دفاع برگزار شد.
این مراسم در حالی برگزار شد که کابل شاهد ۳۶ کشته و زخمی از اول صبح تا عصر روز جمعه در نمایندگی ساختمان انگلیس در کابل بود.
به گزارش ایرنا، وزارت امور داخله افغانستان شمار قربانیان این حادثه را ۱۲ کشته و ۲۲ زخمی اعلام کرده است.
براساس بیانیه این نهاد هشت تن ازجمله چهار پلیس، یک شهروند کشور نپال، یک کارمند شهرداری و دو نگهبان افغان همراه با چهار مهاجم انتحاری جزو کشته شدگان هستند.
همچنین ۱۵نفر از مجروحان نیز نیروهای پلیس بوده اند.
پیشتر یک مقام پلیس شمار کشته شدگان این حادثه را ۱۴تن ازجمله چهار مهاجم انتحاری اعلام کرده بود.
در بعضی گزارش ها از قول مقام های پلیس شمار کشته شدگان به غیر از چهار مهاجم انتحاری، ۹ تن اعلام شده که یک نفر نیروی خارجی نیز بین آنان است.
برخی گزارش ها حاکیست که احتمال افزایش شمار جان باختگان این حادثه وجود دارد.
دولت انگلیس گفته که هیچکدام از نیروهای کشورش کشته نشده اند اما یک مقام پلیس افغان می گوید که یک نیروی خارجی در بین کشته شدگان است.
دولت انگلیس زخمی شدن چند نیروی نپال که ماموریت حفاظت از این نهاد داشته اند را تائید کرده است.
ساختمان مشهور به بریتیش کنسیل نیروهای انگلیسی در کابل که با عنوان شورای فرهنگی – آموزشی شناخته می شود و نزد مردم و مقام های افغان بیشتر به ‘ کنسولگری انگلستان’ شهرت دارد ساعت ۵:۳۰ دقیقه بامداد امروز مورد نخستین حمله انفجاری قرار گرفت.
به دنبال دو انفجار انتحاری مقابل در این نهاد، چند مهاجم دیگر وارد ساختمان شدند و درگیری ها بعد از ۱۰ ساعت تا بعدازظهر امروز ادامه یافت.
برخی منابع شمار انفجارها را بین چهار تا پنج انفجار گزارش کرده اند.
سخنگوی طالبان با برعهده گرفتن مسئولیت این حادثه گفته است: همزمان با ۲۸ مرداد سالروز استرداد استقلال افغان ها و پایان سلطه استعماری انگلستان در افغانستان این حمله انجام شده است.
طالبان مدعی شده اند که تلفات سنگینی به نیروهای خارجی و افغان وارد کرده اند.
۲۸ مردادماه سال ۱۲۹۸ خورشیدی مردم افغانستان بعد از سه جنگ توانستند بر سلطه استعماری انگلیس بر کشورشان پایان بخشند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.