افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 4 July , 2022 تعداد کل نوشته ها : 682×

besharat news

دشمنان مردم افغانستان مراسم عاشورای حسینی را به خاک و خون کشاند
22 آبان 1400 - 10:12
شناسه : 2379
بازدید 17
0
دشمنان مردم افغانستان مراسم عاشورای حسینی را به خاک و خون کشاند گروه خبری بشارت: عوامل خارجی و دشمنان مردم افغانستان مراسم عاشورای حسینی را در شهرهای کابل، مزارشریف و قندهار به خاک و خون کشید.
پ
پ

سه شنبه: ۱۵ قوس ۱۳۹۰

گروه خبری بشارت: عوامل خارجی و دشمنان مردم افغانستان مراسم عاشورای حسینی را در شهرهای کابل، مزارشریف و قندهار به خاک و خون کشید.
حملات انتحاری دشمنان مردم افغانستان به مراسم عزاداری روز عاشورا در شهرهای کابل، مزار شریف و قندهار که مسئولیت آن را یک گروه تروریست پاکستانی به عهده گرفته، واکنشهای شدید داخلی و خارجی را برانگیخت.
حمله انتحاری به دسته عزاداری سیدالشهداء در کابل در مجاورت زیارتگاه حضرت ابوالفضل، منجر به شهادت ۵۴ نفر و مجروح شدن ۱۶۴ از هموطنان بی گناه شدند.
بر اساس گزارشها، در میان شهداء و مجروحان این حادثه دلخراش، کودکان و زنان نیز به چشم می خورد.
بسم الله محمدی، وزیر داخله پس از رخداد این حادثه به خبرنگاران گفت: حادثه زمانی رخ داد که گروهی از عزاداران حسینی از زیارتگاه ابوالفضل خارج شدند و گروهی دیگر قصد ورود به زیارتگاه را داشتند و مورد حمله انتحاری قرار گرفتند.
بر اساس گزارش ها، ژنرال عبدالظاهر، رئیس تحقیقات جنایی پلیس کابل گفته است: احتمال دارد فرد بمبگذار به همراه گروهی از عزاداران از جنوب کابل (ولایت لوگر) به این زیارتگاه آمده باشد.
زیارت ابوالفضل که از احترام و جایگاه خاصی در میان شهروندان کابلی برخوردار است، به مقر فرماندهی پلیس حوزه دوم امنیتی کابل بسیار نزدیک است و با کاخ ریاست جمهوری و وزارت دفاع چندان فاصله ای ندارد.
طالبان که عمدتا مسئولیت عملیات انتحاری را به عهده می گیرد، اعلام کرده است که عملیات انتحاری به مراسم روز عاشورا از سوی این گروه نبوده است.
در شهر مزار شریف نیز در اثر انفجار بمبی در روز عاشورا، شش نفر شهید و نزدیک به ۲۰ نفر دیگر مجروح شدند. همچنین در شهر قندرها در روز عاشورا به وسیله انفجار پنج نفر زخمی شدند.
این حوادث ناگوار زمانی رخ داد که رئیس جمهور کرزی برای شرکت در کنفرانس بین المللی افغانستان به آلمان سفر کرده بود. آقای کرزی حمله انتحاری به عزاداران حسینی را محکوم کرد و با خانواده های شهدای عاشورای خونین کابل اعلام همدردی کرد.
رئیس جمهور حملات به عزاداران حسینی(ع) در روز عاشورای خونین کابل را حمله تروریستی خواند و گفت: این نخستین بار است که چنین حادثه های در یک روز مذهبی روی می دهد.
جمهوری اسلامی ایران نیز حملات تروریستی در روز عاشورا را محکوم کرده است.
همچنین دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان، یوناما، این حمله را محکوم کرده است.
فرستاده ویژه سازمان ملل در کابل نیز گفته است که با سازمان دهندگان چنین حملات خونین باید برخورد حسابی صورت گیرد.
بر اساس اطلاعیه ریاست جمهوری افغانستان، آقای حامد کرزی این حملات را کار کسانی دانسته که دشمن اسلام و افغانستان هستند و قصد دارند آرامش مردم این کشور را برهم بزنند.
شورای علمای اهل تشیع افغانستان با محکوم کردن این فاجعه دلخراش از مردم خواسته است که آرامش خود را حفظ کنند و از هر کاری که باعث دامن زدن به اختلافات شود، خودداری کنند.
شورای علمای اهل تشیع با صدور اعلامیه گفته است که عاشوار روزی برای سوگواری است و کشتن کودکان، زنان و مردان در این روز باید محکوم شود.
احزاب و شخصیتهای سیاسی – مذهبی افغانستان ضمن محکوم کردن حادثه خونین عاشورای کابل، گفته اند که اعمال ننگین تنها کار کسانی است که مخالف وحدت ملی و بر ضد مردم افغانستان هستند.
بر اساس گزارش بی بی سی، بسم الله محمدی، وزیر داخله، انفجار انتحاری کابل را کار گروه طالبان دانسته و گفته است: «طالبان، همانطوری که در سالیان متمادی مردم ما جنایت، بی رحمی و اعمال نابخشودنی شان را می فهمیدند، یک بار دیگر نشان دادند که بی رحم، قسی القلب و قاتل مردم ما هستند و حتی در روز مذهبی، روزی که مردم از نوه پیامبر اسلام تجلیل می کنند و آن هم در مسجد، از این عمل انتحاری خود دریغ نکردند».
ولی گروه طالبان با صدور اعلامیه ای حمله بر مراسم عاشورا در کابل و مزارشریف را محکوم کرده اند و طالبان را عامل این عمل ننگین ندانسته اند.
بر اساس گزارش ها، یک مرد که خود را سخنگوی گروه افراطی موسوم به (لشکر جنگوی العالمی) معرفی کرده، درتماس با دفتر بی بی سی درپاکستان گفته است که گروه وی حملات انتحاری کابل را انجام داده است.
لشکر جنگوی العالمی یک گروه تروریستی ناشناخته ای است که درمناطق قبیله نشین پاکستان فعالیت می کند و شاخه ای از گروه افراطی و تندرو «لشکرجنگوی» پاکستانی می باشد که با طالبان والقاعده ارتباط دارد.
لشکر جنگوی که درسال ۱۹۹۶ تأسیس شده، و بارها شیعیان را درپاکستان هدف حملات انتحاری قرارداده است.
بر اساس گزارش ها وزیر داخله در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که قرار بوده است که در روز عاشورا چندین موشک پرتاب شود و در چند محل انفجار صورت بگیرد، اما نیروهای امنیتی از این حوادث جلوگیری کردند و چند تن را در این مورد دستگیر کرده اند.
گفتنی است این نخستین بار است که دشمان مردم افغانستان به هدف نفاق افگنی، دست به چنین اعمال وحشیانه می زنند، در حالی که مراسم عاشورای حسینی اختصاص به شیعیان ندارند، و اهل تشیع و تسنن مشترکا مراسم عاشورای حسینی را در افغانستان برگزار می کنند و در سالروز شهادت فرزند رسول خدا عزاداری می کنند.
به نظر می رسد یکی از اهداف حملات انتحاری به دسته عزاداران در ر روزعاشورا، ایجاد تنش و از بین بردن انسجام و همدلی مردم افغانستان و بروز حوادث و خشونتهای مذهبی میان مسلمانان افغانستان است در حالی که هم شیعیان و هم سنیان به امام حسین نواسۀ فرزند رسول خدا(ص) عشق و محبت می ورزند و در روز شهادت آن حضرت و یاران فدارکارش محزون و عزادار می باشند. و با هوشیاری و رفتار معقول مردم افغانستان و موضع گیری مناسب شخصیتها و گروههای سیاسی و مذهبی، دشمنان مردم افغانستان نتوانستند به اهداف شوم خود برسند و خشونتهای مذهبی را در کشور به وجود بیاورند. و به دنبال این حادثه شهروندان افغانستانی با همدلی و یک پارچگی این گونه حملات تروریستی را محکوم کردند. و آن را کار دشمنان مردم افغانستان و توطئه ای برای از بین بردن وحدت و یک پارچی مسلمانان افغانستان خواندند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.