افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 4 July , 2022 تعداد کل نوشته ها : 682×

besharat news

هزاران نفر در اعتراض اهانت نظامیان به قرآن دست به تظاهرات زدند
22 آبان 1400 - 10:20
شناسه : 2388
بازدید 21
0
هزاران نفر در اعتراض اهانت نظامیان به قرآن دست به تظاهرات زدند گروه خبری بشارت: هزاران نفر از مردم افغانستان با تجمع در اطراف پایگاه نظامی بگرام در اعتراض به هتک حرمت خارجی ها به قرآن کریم دست به تظاهرات خشمگین زدند.
پ
پ

۲ حوت ۱۳۹۰

گروه خبری بشارت: هزاران نفر از مردم افغانستان با تجمع در اطراف پایگاه نظامی بگرام در اعتراض به هتک حرمت خارجی ها به قرآن کریم دست به تظاهرات خشمگین زدند.
این تظاهرات پس از آن آغاز شد که گزارش هایی در مورد آتش زدن و بیرون انداختن تعدادی از کتاب های مذهبی، از جمله نسخه های قرآن، در داخل این پایگاه منتشر شد.
به گزارش رویترز، بیش از دو هزار نفر از مردم افغانستان با تجمع در مقابل پایگاه بگرام نسبت به توهین نظامیان آمریکایی به کتاب مقدس مسلمان اعتراض کردند.
به گزارش بی بی سی، تظاهرکنندگان خشمگین به طرف پایگاه بگرام سنگ پرتاب کردند و شعارهای ضد آمریکایی سر می داده اند.
کارگران که در داخل پایگاه بگرام کار می کنند، برای اولین بار متوجه این نسخه های قرآن شده اند که از سوی سربازان ناتو به آتش کشیده شده بود. احمد متین، یکی از خبرنگاران محلی و شاهد عینی گفت: «تظاهرات کنندگان بمب‎های دست‌ساز را به داخل این پایگاه پرتاب می‎کنند که بر اثر آن قسمتی از درب وردی پایگاه بگرام آتش گرفته است.»
سربازان ناتو برای پراکنده کردن کردن تظاهرکنندگان، به طرف آنها گلوله های پلاستیکی شلیک کرده اند.
براساس گزارشها، سربازان ناتو این نسخه های قران و سایر کتابهای مذهبی را برای سوزاندن به بیرون از پایگاه انتقال دادند. و کارگران که این مواد را به بیرون انتقال می دادند، متوجه موجودیت نسخه های قران در میان آن شده اند.
فرمانده پلیس بگرام در باره این حادثه گفت که نسخه های نیمه سوخته قرآن و برخی کتاب های مذهبی، به مرکز کابل منتقل شده است
فرمانده کل ناتو در افغانستان دستور تحقیق در مورد این گزارش ها را داده واین حادثه را غیر عمدی خوانده و در اعلامیه ای از رئیس جمهور و دولت و مردم افغانستان عذر خواهی کرده است.
“ذکیه سنگین” عضو پارلمان افغانستان در گفت‎وگو با خبرگزاری فارس ضمن گسترده خواندن این تظاهرات گفت: «بیش از ۲ هزار تن دراین تظاهرات شرکت دارند.»
به گفته وی، اکنون قسمت عمده پایگاه نظامی بگرام توسط تظاهرات‌کنندگان محاصره شده است.
احمد متین”، یکی از خبرنگاران محلی و شاهد عینی گفت: «تظاهرات کنندگان بمب‎های دست‌ساز را به داخل این پایگاه پرتاب می‎کنند که بر اثر آن قسمتی از درب وردی پایگاه بگرام آتش گرفته است.»
“ذکیه سنگین” در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، تصریح کرد: اعضای پارلمان به عنوان نمایندگان افغان‌ها در مقابل هر گونه عمل غیر اسلامی که در مغایرت با اصول و مذهب مردم افغانستان باشد، ایستادگی خواهند کرد.
خانم سنگین تأکید کرد: اگر خارجی‌ها به عواطف مردم افغانستان احترام نگذارند، به خواسته‌های افغان‌ها توجه نکنند و به انجام دادن این‌گونه اعمال که مغایر با دین و مذهب مردم افغانستان است، دست بزنند، مردم مسلمان افغانستان سکوت اختیار نخواهند کرد.
این نماینده مردم پروان در پارلمان افغانستان گفت: مسئولان دولتی، فرمانده پلیس ۲۰۲ “شمشاد” و رئیس شورای ولایتی کابل به منظور بررسی بیشتر قضیه سوزاندن قرآن کریم توسط نظامیان خارجی به “بگرام” رفته‌اند.
وی افزود: بر اثر شلیک گلوله از سوی نظامیان خارجی یکی از شهروندان افغان زخمی شده است.
ذکیه سنگین خاطر نشان کرد: تاکنون مردم پراکنده نشده و پشت درب اولی پایگاه بگرام منتظر جواب قانع کننده از سوی خارجی‌ها هستند.
گفتنی است پیش از این نیز مردم افغانستان در برابر هتاکی ها به مقدسات به خصوص در برابر هتک حرمت به قرآن کریم خشم و انزجار شان را ابراز داشته است و مقاومت مردم در برابر هجوم ارتش سرخ در دوران اشغال افغانستان، بیانگر وفاداری مردم به عقاید و ارزش های دینی شان می باشد که برای پاسداری آن از هیچ ایثار و فداکاری دریغ نکرده اند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.