افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 4 July , 2022 تعداد کل نوشته ها : 682×

besharat news

۵۸۰۰ نفر از سربازان نیروهای امنیتی افغانستان در سه ماه اخیر کشته و زخمی شده است
22 آبان 1400 - 15:30
شناسه : 2397
بازدید 26
1
۵۸۰۰ نفر از سربازان نیروهای امنیتی افغانستان در سه ماه اخیر کشته و زخمی شده است به گزارش بی بی سی امرالله صالح، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان، گفته است که در سه ماه اخیر ۵۸۰۰ نفر از سربازان نیروهای امنیتی افغانستان کشته شده اند..
پ
پ

شنبه ۲۴ سرطان ۱۳۹۱

به گزارش بی بی سی امرالله صالح، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان، گفته است که در سه ماه اخیر ۵۸۰۰ نفر از سربازان نیروهای امنیتی افغانستان کشته شده اند..

آقای صالح، شنبه شب ۲۴ سرطان/تیر به تلویزیون خصوصی طلوع گفت که ارقامی در دست دارد که نشان می‌دهد، نزدیک به ۱۸۰۰ تن از مأموران امنیتی افغانستان در طی سه ماه گذشته کشته و ۴۰۰۰ دیگر زخمی شده اند.

مطالب مرتبطجبهه ملی: کمکهای خارجی به افغانستان بدون تغییر نظام حیف و میل می‎شود”کرزی نمی‌خواهد طالبان شکست نظامی بخورند”مقام های پیشین امنیتی افغانستان: به پایگاه دائمی آمریکا نیاز داریم
نظر به گفته های آقای صالح، تشدید حملات “دشمن” در ماه های اخیر، باعث بالارفتن شمار کشته شدگان و زخمی های نیروهای امنیتی افغان شده است.

ایمل فیضی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان، در صحبت با بی‌بی‌سی فارسی پذیرفت که آمار کشته شدگان و زخمی های نیروهای امنیتی افغان در ماه های اخیر بالا بوده است، ولی کشته شدن نزدیک به ۱۸۰۰را تأیید نکرد.

این در حالیست که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، در نشست فوق العاده قوای سه گانه در ساختمان شورای ملی گفته بود که در هر ۲۴ ساعت بیش از ۲۰ مأمور امنیتی افغان کشته می شوند.

بر اساس این آمار، تعداد مأموران کشته شده در طول سه ماه (۹۰ روز) می تواند حتی از ۱۸۰۰ تن هم بیشتر باشد.

سخنگوی رئیس جمهوری، رقم بالای کشته ها و زخمی ها را برای دولت افغانستان نگران کننده خواند.

علت بالارفتن آماردولت افغانستان می گوید که نزدیک به ۸۰ درصد تلفات نیروهای امنتی ناشی از انفجار بمب های هوشمند جاسازی شده در کنار جاده هاست.

در جواب به این سوال که چی گروهی این بمب های هوشمند را جاسازی می کنند، آقای فیضی گفت: “این کار دشمنان افغانستان است. کسانیکه از تقویت نهاد‌های امنیتی افغانستان هراس دارند، این نیروها را به شکل استراتژیک و روشمند هدف قرار می دهند”.

آقای فیضی افزود که “این کار ساده ای نیست که بشود گفت طالبان به تنهایی می توانند از پس آن برآیند”.

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان افزود که دولت برای جلوگیری از تلفات نیروهای این کشور، تدابیر جدی را در نظر دارد.

بیشتر کشته شدگان را نیروهای پلیس افغان تشکیل می دهند.

گفته می شود تکنولوژی‌ای که مخالفان دولت برای هدف قرار دادن نیروهای امنیتی بکار می برند‌ دقیق، هوشمند و تقریبا در تمام موارد موفق است.

‘جنگ داخلی’آقای صالح، همچنین افزود که دولت افغانستان در بعضی از نقاط کشور عملا در گیر جنگ داخلی است.

نظر به گفته های آقای صالح، وقتی از منابع دولتی برای استحکام دولت استفاده نمی شود و افراد مختلف که در دولت هستند استفاده متفرق‌ از این منابع می‌کنند، گروه های مختلف هم در بعضی نقاط کشور اختلاف دارند، و این تشدید اختلافات وقتی به خشونت کشید، حاکمیت دولت را تضعیف می کند، و این یعنی جنگ داخلی.

سخنگوی رئیس جمهوری، سخنان آقای صالح را “غیر مسئولانه” خواند و گفت که جنگ داخلی تعریف خاص خود را دارد و افزود: “دولت افغانستان درگیر هیچگونه جنگی با هیچ گروهی نیست و این جنگ بالای دولت افغانستان تحمیل شده است”.

او افزود که جنگ در افغانستان “جنگ علیه تروریسم” است، نه جنگ داخلی.

قرار است نیروهای امنیتی افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۴ مسئولیت های امنیتی را از نیروهای خارجی به رهبری ناتو بدست بگیرند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.