افزونه جلالی را نصب کنید. Saturday, 26 November , 2022 تعداد کل نوشته ها : 697×

besharat news

برگزاری گردهمایی اعتراض آمیز در ولایت دایکندی
24 آبان 1400 - 17:56
شناسه : 2508
بازدید 56
1
برگزاری گردهمایی اعتراض آمیز در ولایت دایکندی گردهمایی اعتراض آمیز نسبت به گسترش نا امنی های ارتباطی هزاره جات در مرکز ولایت دایکندی برگزار شد.
پ
پ

برگزاری گردهمایی اعتراض آمیز در ولایت دایکندی
گردهمایی اعتراض آمیز نسبت به گسترش نا امنی های ارتباطی هزاره جات در مرکز ولایت دایکندی برگزار شد.
جمعه ۲۴ سنبله ۱۳۹۱
به گزارش بشارت، مردم دایکندی گردهمایی اعتراض آمیز را نسبت به گسترش نا امنی راههای ارتباطی هزاره جات و محکوم نمودن توهین به ساحت مقدس رسول گرامی اسلام را پس از ادای فریضه نماز جمعه در مرکز ولایت دایکندی برگزار کردند.
در این گردهمایی آقای رحیمی زاده عضو شورای ولایتی و آقای جمشیدی عضو مجلس سنا سخنرانی کردند.
عضو شورای ولایتی ضمن محکوم نمودن توهین به ساحت مقدس رسول گرامی اسلام توسط فیلمسازان آمریکایی، از گسترش نا امنیها در مسیر راههای ارتباطی هزاره جات به مرکز اظهار نگرانی کرده و عاملین حادثه غم انگیز ۱۸ سنبله را در روز «شهید» که منجر به شهادت و زخمی شدن تعدادی از شهروندان از جمله به شهادت رسیدن دو نفر از ولایت دایکندی شدند محکوم کردند.
ایشان در بخشی از سخنانش گفت: «ما چرا حقایق را پنهان می کنیم؟ مامشکل امنیتی داریم. آسایش روانی در برخی از نقاط ولایت دایکندی نیز سلب شده است. اینها تاثیر منفی می گذارد. کسانی که در بدنه حکومت پاسخگو قرار دارد باید پاسخ گو باشند.
این نماینده در ارتباط با هدف برگزاری این گرده همایی گفت: هدف دیگر از این گردهمایی همدردی با خانواده هایی است که جان خود را از داست دادند. جوانان ما در غرب کابل با ضرب گلوله پولیس حکومت شهید شدند. و جوان دیگر ما در دره میدان سربریده شد. اینها می¬طلبد که ما اعتراض مسالمت آمیز داشته باشیم و با خانواده شهداء اعلام همدردی کنیم.
آقای جمشیدی عضو مجلس سنا ضمن تسلیت شهادت امام جعفر صادق(ع) و محکوم نمودن توهین به ساحت مقدس رسول گرامی اسلام گفت: «ما به هیچ کس اجازه نمی دهیم که به رهبران دینی ما توهین بکند».
عضو مجلس سنا افزود: اعتراض خوب است، و ما به عنوان یک مسلمان این عمل فیلم ساز را محکوم می کنیم». آقای جمشیدی با تاکید به پرهیز از خشونت گفت: باید نسبت به شعائر دینی خود حساس و آگاه باشیم ولی اجازه ندهیم که اعتراض خشونت آمیز باشد.
آقای جمشیدی در باره رخداد حادثه غرب کابل در روز شهید که منجر به شهادت دو نفر از ولایت دایکندی شد گفت: نمایندگان شما در ارتباط با این گونه حوادث خاموش ننشستند، آنها پولیس را مقصر شناختند. من فکر می کنم دستهایی در کار بود.
وی در باره نا امن شدن راههای ولایت دایکندی گفت: راههای ولایت دایکندی تبدیل به یک مشکل جدی شده است. با تحرکاتی که در ولسوالی گیزو به وجود آمده راه کسبه کاران از این مسیر هم بسته شده است. این باعث نگرانی است. رهبران و نمایندگان شما در پارلمان خاموش نیستند.
در پایان این گردهمایی قطعنامه ای در ۸ ماده توسط استاد حمید زکی از اساتید دانشگاه ناصر خسرو قرائت شد.
متن قطعنامه بدین شرح است

قطعنامه گردهمایی اعتراض آمیز مردم ولایت دایکندی
نسبت به گسترش نا امنی راههای ارتباطی هزاره جات
امنیت نیاز فطری انسان، حق تردیدناپذیر بشر و از حقوق مسلم شهروندی در هر کشور، در تمام دورانهای دور و نزدیک بوده و هست.
تامین و تحکیم امنیت، بسترساز توسعه، عامل رشد فرهنگ و اقتصاد، باعث حاکمیت قانون، تامین عدالت و آزادی در هر جامعه ای است.
ترور، کشتارهای زنجیره ای، حملات انتحاری، سرقتهای مسلحانه، آدم ربایی، به آتش کشاندن مکاتب، مورد هدف قراردادن کودکان، زنان و عابران، نا امن کردن راهها، حملات کور به جان مسافران، ایجاد رعب و وحشت، باج خواهی، زورگیری، قانون شکنی، گسترش فساد اداری نمونه های بارز نا امنی در یک کشور است.
امروزه با قوت گرفتن تروریستهای بی رحم، نا امنی به شیوه های گوناگون روبه افزایش است. و مردم ما به رغم حضور هزاران سرباز خارجی و قوت های بین المللی، صرف میلیونها دالر از کمک های بین المللی، همچنان از نا امنی و گسترش رعب و هراس افگنی به شدت رنج می برند. حملات انتحاری، نا امنی های اخیر در گوشه وکنار کشور، نا امن شدن راههای مناطق مرکزی، به خطر افتادن جان مسافران جزء دغدغه های جدی مردم ما قرار گرفته است.
امروزه راههای اصلی ولایت دایکندی و بامیان و قسمتی از ولایت غور که منتهی به ولایت هلمند، ارزگان، غزنی و میدان – وردک می شود، به شدت نا امن شده و دهها نفر طی دو ماه آخر به فجیع ترین وضع توسط تروریستهای مسلح، به شهادت رسیده اند و تنها در چند روز گذشته چندین نفر از شهروندان مسافر در مسیر دره غوربند و میدان شهر و جلیز شهید شدند.
امروزه مردم ولایت دایکندی شاهد انتقال اجساد شهدا به وسیله نمایندگان شان در مجلس به این ولایت است که در حادثه سیاه ۱۸ سنبله در غرب کابل و دره میدان به شهادت رسیده اند. مردم ولایت دایکندی با برگزاری گردهمایی اعتراض آمیز ضمن محکوم کردن انتشار فیلم توهین آمیز به ساحت پیامبر گرامی اسلام در آمریکا، ابراز همدردی خویش را با خانواده شهدای حوادث اخیر در غرب کابل و میدان شهر، و اعتراضات شدید خویش را نسبت به بی توجهی اداره حکومت مرکزی و محلی در باره تامین امنیت راههای ارتباطی مناطق مرکزی اعلام می دارند، و خواسته های اصلی و اساسی شان را با صدور مواد ذیل مطرح می کند:
۱. ما خواهان شناسایی عاملین حادثه ۱۸ سنبله غرب کابل و به مجازات رساندن آنها از سوی حکومت می باشیم.
۲. ما خواهان پرداخت غرامت به خانواده شهدای حادثه ۱۸ سنبله و تفقد و دلجویی از خانواده شهدای حادثه اخیر در دره میدان و دره غوربند می باشیم.
۳. ما اعتراضات شدید خویش را نسبت به ناامنی راههای ارتباطی ولایت دایکندی و بامیان اعلام داشته و خواهان بر قراری امنیت کامل راههای ارتباطی هزاره جات به مرکز از سوی حکومت می باشیم.
۴. ما خواهان بر خورد قاطع و قانونی و قلع و قمع تروریسم در افغانستان می باشیم.
۵. ما هرگونه مسامحه و مداهنه کاری با تروریستهای دهشت افگن را گناه و باعث عقب ماندگی و نابسامانی کشور می دانیم.
۶. ما هرگونه حمایت مالی، سیاسی و تبلیغاتی از تروریسم را در هر شکل و قالبی که باشد محکوم می کنیم.
۷. ما هرگونه توهین به مقدسات اسلامی را محکوم نموده و انتشار فیلم توهین آمیز به ساحت مقدس پیامبر گرامی اسلام را در آمریکا به شدت محکوم می کنیم.
۸. ما هرگونه هراس افگنی و عملیات تروریستی را به شدت محکوم نموده و مراتب همدردی خویش را با خانواده شهدای حادثه اخیر در غرب کابل و میدان شهر و دره غوربند اعلام می داریم.

ستاد مردمی و نهادهای جامعه مدنی
شهر نیلی جمعه ۲۴ سنبله ۱۳۹۱

رونوشت به:
۱. دفتر ریاست جمهوری جمهوری اسلامی افغانستان
۲. دفتر والی ولایت دایکندی
۳. دفاتر معاونین رییس جمهور
۴. مجلس ملی و مجلس سنای افغانستان
۵. دفتر ملل متحد دفتر ولایتی دایکندی
۶. دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در ولایت دایکندی
۷. سفارت ایالات متحده در کابل
۸. سفارت خانه های کشورهای عضو ناتو
۹. رسانه های ملی و بین المللی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.