افزونه جلالی را نصب کنید. Sunday, 14 July , 2024 تعداد کل نوشته ها : 694×

besharat news

شب شعر افغانستان به مناسبت ماه رمضان در تهران برگزار شد
24 آبان 1400 - 17:50
شناسه : 2499
بازدید 156
4
شب شعر افغانستان به مناسبت ماه رمضان در تهران برگزار شد گروه خبری بشارت: شب شعر شاعران و هنرمندان افغانستان در جشن فرهنگی - دینی "رمضان میراث مسلمانان" همزمان در برج میلاد تهران برگزارشد.
پ
پ

یکشنبه ١۵ اسد ١٣٩١

گروه خبری بشارت: شب شعر شاعران و هنرمندان افغانستان در جشن فرهنگی – دینی “رمضان میراث مسلمانان” همزمان در برج میلاد تهران برگزارشد.

به گزارش خبرگزاری بخدی، اسدالله امیری رایزن فرهنگی افغانستان در ایران می گوید که این برنامه، با همت گروه‏های فرهنگی سامان داده شده و در راستای تعمیق بیشتر دوستی و معرفی اشتراکات فرهنگی و تاریخی دو ملت بزرگ افغانستان و ایران است.
به گفته امیری، ” با برگزاری چنین برنامه هایی است که ما متوجه می شویم، ایران و افغانستان به درازای تاریخ کهن شان فرهنگ مشترک دارند و در شرایط کنونی هم همسایه های دلسوز هم اند و بدون تردید آینده های فرهنگی مشترکی هم خواهند داشت.”
اجرای موسیقی عارف جعفری آهنگساز و خواننده جوان کشور از برنامه های اصلی این شب شعر بود.
در ادامه نیز، شماری از هنرمندان موسیقی پاپ نظیر نجیب الله اکرم زاده و حکیم ابراهیم و نیز دمبوره نوازی محلی علی ضرغام و اسد سر خوش، به هنرنمایی پرداختند.
این درحالی بود که شماری از شاعران کشور نظیر حکیم علیپور، سید حیدر احمدی، محمدجعفر عزیزی، نرگس صابری (به تازگی و به دعوت حوزه هنری از افغانستان آمده اند) قنبرعلی تابش، محمدسرور رجایی، علی‏مدد رضوانی و خانم زهرا زاهدی نیز در کنار هنرمندان شعر خواندند.
همزمان با برگزاری این برنامه در سالنی که بخشهایی از آن به صورت زنده از شبکه رادیویی تهران پخش می‏شد، در فضای باز ورودی برج میلاد، شماری دیگر از دمبوره نوازان جوان کشور و هنرمندان با اجرای اتن ملی، مشغول به هنر نمایی بودند که مورد تشویق مخاطبان افغانستانی و ایرانی قرار گرفتند.
غرفه فرهنگی افغانستان

غرفه فرهنگی افغانستان در کنار غرفه های دیگر ملل مسلمان کشورهای جمهوری آذربایجان، پاکستان، مالزی، قزاقستان، لبنان، تاجیکستان، اندونزیا و ایران که با انواع تصاویر دیدنی افغانستان، لباس محلی، آثار دست دوزی شده، نمونه سنگهای تزئینی و وسایل سنتی و زینتی زنان کشور، تزئین شده بود
غرفه افغانستان در دومین جشن “رمضان میراث مسلمانان” در برج میلاد تهران با مدیریت علی اکرمی مدیر موسسه فرهنگی نوای آشنا از چند روز پیش گشایش یافته و یکی از پر مخاطب ترین غرفه این جشنواره بود.
غرفه فرهنگی افغانستان، در کنار غرفه های دیگر ملل مسلمان کشورهای جمهوری آذربایجان، پاکستان، مالزی، قزاقستان، لبنان، تاجیکستان، اندونزیا و ایران که با انواع تصاویر دیدنی افغانستان، لباس محلی، آثار دست دوزی شده، نمونه سنگهای تزئینی و وسایل سنتی و زینتی زنان کشور، تزئین شده بود، در هنگام افطار نیز با پخش غذای محلی (بولانی) به مخاطبان روزه دار نسبت به معرفی آیین فرهنگی و غذای سنتی کشور پرداخت.
شب شعر و موسیقی افغانستان در برج میلاد تهران به همت موسسه فرهنگی نوای آشنا، خانه ادبیات افغانستان، مجموعه فرهنگی دانشجویان افغانستان، موسسه هنگی صلصال و با همکاری و پشتیبانی رایزنی فرهنگی سفارت افغانستان در تهران و مدیریت برج میلاد تهران برگزار شد. در پایان این برنامه هنری ادبی، از سوی برگزار کنندگان، هدایایی به رسم یاد بود به آقای فرزاد هوشیار مدیر عامل برج میلاد و علی اکرمی مدیر موسسه نوای فرهنگی آشنا اهدا شد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.