افزونه جلالی را نصب کنید. Wednesday, 30 November , 2022 تعداد کل نوشته ها : 697×

besharat news

رئیس جمهور کرزی حکم اعدام پنح عامل تجاوز جنسی پغمان را امضا کرد.
27 آبان 1400 - 9:51
شناسه : 2773
بازدید 26
1
رئیس جمهور کرزی حکم اعدام پنح عامل تجاوز جنسی پغمان را امضا کرد. سخن گوی رئیس جمهور کرزی امروز گفته است که حامد کرزی حکم اعدام پنج تن مجرمینی را که مرتکب تجاوز جنسی وآدم ربایی در پغمان شده بودند، امروز امضاء کرده است.
پ
پ

شنبه ۵ میزان ۱۳۹۳

سخن گوی رئیس جمهور کرزی امروز گفته است که حامد کرزی حکم اعدام پنج تن مجرمینی را که مرتکب تجاوز جنسی وآدم ربایی در پغمان شده بودند، امروز امضاء کرده است.
عاملان تجاوز جنسی گروهی در پغمان روز ۳۱ اسد شماری از مهمانان یک جشن عروسی را در منطقه ده عربان ولسوالی پغمان در شمال غرب کابل متوقف کردند، پول نقد و زیورات آنها را دزدیدند و در باغی به چهار زن تجاوز جنسی گروهی کردند.
‎قربانیان تجاوز جنسی بین ۱۸ تا ۳۵ سال سن دارند و بر اساس گزارشها و اظهارات منابع بیمارستانی و قضایی به آنها به صورت “وحشیانه‌ای” تجاوز شده است. و یکی از قربانیان این حادثه حامله است.
محکمه آنها را به جرم سرقت مسلحانه محکوم به اعدام، به جرم آدم‌ربایی ۲۰ سال و به جرم زنای به عنف ۱۵ سال زندان محکوم کرد.
دادگاه استیناف به دو نفر دیگر از متهمان برائت دادند در حالی که دادگاه ابتدایی آن دو نفر را نیز محکوم به اعدام کرده بودند.
به دنبال رسانه ای شدن روی داد تجاوز جنسی گروهی در پغمان، افکار عمومی به شدت برانگیخته شد و حامد کرزی گفته بود که شخصا پرونده را دنبال می کند و در امضای اعدام عاملان این روی داد در صورتی که دادگاه آنها را محکوم به اعدام کند، هیچ تاخیری نمی کند.
امضاء حکم اعدام عاملان تجاوز جنسی در پغمان در حالی صورت می گیرد که از عمر حکومت آقای کرزی بیش از چند روز نمانده است.
حادثه تجاوز جنسی گروهی در پغمان، از معدود قضایایی خشونت علیه کودکان و زنان است که به صورت گسترده در رسانه ها مطرح گردید. در حالی که قضایای مشابه آن کم و بیشی وجود دارد. چنانچه بر اساس یک ارزیابی که از سوی موسسه زنان افغانستان نوین به همکاری وزارت امور زنان نشان انجام گرفته نشان می دهد که در شش ماه گذشته، ۲۴۵ مورد تجاوز جنسی به زنان و کودکان صورت گرفته است.
وزارت امور زنان با تایید این ارزیابی گفته است که بسیاری از موارد تجاوز در افغانستان به نهادهای رسمی گزارش داده نمی شود
بر اساس گزارش بی بی سی، شفیقه حبیبی رئیس موسسه زنان افغانستان نوین می گوید که نزدیک به ۶۴ درصد پاسخ دهندگان به پرسش نامه ها، تایید کرده اند که در محل زندگی شان تجاوز جنسی صورت گرفته است.
شرکت کنندگان در این ارزیابی گفته اند که تقریبا نیمی از قضایای مربوط به تجاوز جنسی تعقیب عدلی نمی شوند زیرا بیشتر مجرمان قدرتمند و پولدار هستند.
در این ارزیابی دلایل عمده اصلی تجاوز جنسی، معافیت از مجازات، حمایت شماری از قدرتمندان از مجرمین، عدم آگاهی از ارزش های دینی، و مصارف سنگین ازدواج، دلایل اصلی تجاوز جنسی خوانده شده است.
بر اساس این ارزیابی، از میان ۲۴۵ قضیه تجاوز جنسی، ۴۰ مورد آن از طرف اعضای فامیل قربانیان صورت گرفته است. و همچنین ۶۵ مورد از قربانیان کودکان زیر سن سیزده سال بوده اند.
نتیجه ارزیابی موسسه زنان افغانستان نوین نشان می دهد که از جمله ۲۴۵ قضیه تجاوز جنسی، که از سوی این نهاد ثبت شده، ۴۰ مورد آن از طرف اعضای فامیل قربانیان صورت گرفته است.
این ارزیابی نشان می دهد که ۲۵ کودک پس از تجاوز جنسی فورا فوت کرده اند و تعدادی هم بدا فوت کرده اند.
این ارزیابی بعد از یک ماه از حادثه تجاوز جنسی گروهی در پغمان منتشر شده است.
بسیاری از معترضان به حادثه تجاوز جنسی گروهی در پغمان نگران بودند که متهمان این جنایت همانند متهمان بسیاری از قضایای مشابه، یا فرار بکنند و ای از مجازات معاف بشود، ولی واکنش مردم و جدیت مقامات، سبب شد که ۵ نفر از متهمان این حادثه در دادگاه استیناف محکوم به اعدام بشود و رئیس جمهور کرزی حکم اعدام آن را امضاء کنند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.