افزونه جلالی را نصب کنید. Wednesday, 30 November , 2022 تعداد کل نوشته ها : 697×

besharat news

گروه همخوانی ابناءالحسین(ع) در همایش گرامیداشت شهدای نماز جمعه افغانستان به اجرای سرود و همخوانی پرداختند
27 آبان 1400 - 9:38
شناسه : 2750
بازدید 55
1
گروه همخوانی ابناءالحسین(ع) در همایش گرامیداشت شهدای نماز جمعه افغانستان به اجرای سرود پرداختند گروه همخوانی ابناء الحسین (ع) در همایش گرامیداشت شهدای نماز جمعه افغانستان که از سوی مجمع جهانی اهلبیت (ع) در روز پنجشنبه ۲۷-۸-۱۴۰۰ در سالن همایش این مجمع برگزار شدا بود، در رثای شهدای نماز، به اجرای سرود پرداختند.
پ
پ

به گزارش بشارت، همایش گرامیداشت شهدای نماز جمعه افغانستان امروز ۲۷ عقرب ۱۴۰۰ پنجشنبه از سوی مجمع جهانی اهل بیت(ع) در قم برگزار شد.  در این همایش گروه همخوانی ابناء الحسین (ع) در رثای شهدای نماز جمعه  نماز، به اجرای سرود و همخوانی پرداختند.

در این همایش که به همت مجمع جهانی اهل بیت(ع)، در قم برگزار شد، حجت الاسلام و المسلمین «احمد احمدی تبار» معاون علمی و فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع)، و حجت الاسلام دکتر «علی شریفی» استاد و عضو هیئت علمی گروه فقه قضایی و حقوق جامعه المصطفی(ص) العالمیه، دکتر عباس شیرمحمدی مدیرکل مهاجرین و اتباع خارجی وزارت کشور در استان قم سخنرانی کردند.

در ابتدای این همایش حجت الاسلام علی شریفی عضو هیئت علمی گروه فقه قضایی و حقوق جامعه المصطفی(ص) العالمیه، با قدردانی از دست اندرکاران برگزاری همایش، اظهار داشت: در ارتباط مردم با حاکمیت سه نوع مدل وجود دارد. مدل اول این است که حاکمیت مردم را رعیت می بیند و حاکمان مالک مردم هستند. مدل دوم که در بسیاری از نظام های سیاسی وجود دارد مدل اتباع و تبعیت است؛ در این سیستم مردم به عنوان اتباع، پیوند خونی، سرزمینی و قراردادی با حاکمیت دارند و آنان در برخی تصمیم گیری های کلان مشارکت دارند. مدل سوم مدل شهروندمحور است یعنی شهروندان از حقوق کامل برخوردارند و در بسیاری از تصمیم گیری ها مشارکت دارند و حاکمیت با اراده مردم اداره می شود.

عضو هیئت علمی گروه فقه قضایی و حقوق جامعه المصطفی، افزود: در منابع اسلامی مفهوم امت را داریم و امت شامل غیر مسلمانان نمی شود. همچنین به لحاظ سرزمین سکونت، مفاهیم دارالاسلام و دارالکفر را داریم.

وی با بیان اینکه در افغانستان با امارت اسلامی مواجه هستیم، در ادامه اظهار داشت: در فقه اهل سنت، امارت بریده از خلافت معنایی ندارد؛ امارت تابع خلیفه است و در شرایطی که خلیفه مشروع شکل نگیرد امارت موضوعیت ندارد و غیر مشروع است.

عضو هیئت علمی گروه فقه قضایی و حقوق جامعه المصطفی(ص) العالمیه با اشاره به اینکه طالبان تاکنون تعریف و ادله ای برای مشروعیت امارت ارائه نکرده اند، افزود: بر اساس فقه اهل سنت اگر حاکمیتی در سرزمینی بر اساس تغلب شکل گیرد، حاکم حق اجرای شریعت را دارد و لو غیر مشروع باشد. آنان امیر را واجب الاطاعه می دانند و مخالفت با او را مخالفت با پیامبر(ص) بیان می کنند.

وی رابطه مردم با امارت اسلامی را رابطه اطاعت معرفی کرد و افزود: تعریف طالبان از رابطه مردم با حکومت، رابطه رعیتی است و ما تحت عنوان امارت نمی توانیم احقاق حقوق کنیم و ما شیعیان باید تلاش کنیم تا این قرائت مضمحل و تغییر کند چون رعیت حقی ندارد و اگر نتوانیم این قرائت را تغییر دهیم نمی توانیم احقاق حق کنیم.

در ادامه مدیرکل مهاجرین و اتباع خارجی وزارت کشور در استان قم اظهار داشت: شهدای مدرسه سیدالشهدا(ع) و دانشگاه کابل، شهدای علم و آگاهی بودند و استکبار از اینکه جوامع شرقی و کشورهای اسلامی به علم و آگاهی برسند، وحشت دارد.

دکتر عباس شیرمحمدی افزود: مستکبران از سطح هوش جوانان افغانستان اطلاع دارند و فرزندان و دانشجویان افغانستان در ایران و کشورهای دیگر، هوش بالایی دارند و اگر جامعه به آگاهی لازم برسد، دشمنان نمی توانند منابع افغانستان را غارت کنند.

وی با اشاره به شهدای نماز جمعه های افغانستان عنوان کرد: در نماز جمعه های افغانستان شیعه و سنی در کنار هم قرار می گیرند و اقامه نماز می کنند لذا شهدای نماز جمعه، شهدای وحدت هستند. دشمنان می خواهند وحشت ایجاد کنند تا مردم در نماز جمعه ها شرکت نکنند اما این خواب آنان برای ملت بزرگ افغانستان هرگز تعبیر نخواهد شد.

مدیرکل مهاجرین و اتباع خارجی وزارت کشور در استان قم با بیان اینکه وظیفه نخبگان، علما و دانشگاهیان افغانستان سنگین است، در ادامه گفت: در طول تاریخ هیچ جنگی در افغانستان سراغ نداریم که جنگ قومیتی، زبانی و مذهبی باشد. از زمانی که جمهوری اسلامی افغانستان اعلام شد، چون استکبار می دانست که با یک نفر می توانست همکاری کند اما وقتی جمهوری شد، شروع به ایجاد اختلاف و انشقاق کرد.

وی با اشاره به اینکه هدف دشمنان غارت منابع افغانستان است افزود: جنگ های افغانستان سیاسی است اما دشمنان رنگ و بوی مذهبی داده اند تا به اهداف ننگین خود برسند. ایجاد اختلاف، نقشه استکبار است. لذا وظیفه نخبگان اعم از طلاب جامعه المصطفی(ص) العالمیه و دانشجویان افغانستان سنگین است و باید روشنگری کنند.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که در دولت آیت الله رئیسی بسیاری از مشکلات مهاجران حل شود.

در ادامه معاون علمی و فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) اظهار داشت: در قرن ۲۱ که برخی اندیشمندان آن را قرن معنویت نامیده اند دشمنان به دنبال بد نام کردن چهره اسلام هستند. آنان می خواهند چهره ای خشن و نامناسب از اسلام نشان دهند تا دیگران به این دین گرایش نداشته باشند.

 حجت الاسلام و المسلمین احمد احمدی تبار با اشاره به ظهور و بروز داعش در عراق و سوریه گفت: دشمنان اسلام، گروه تروریستی داعش را با حربه تکفیر ایجاد کردند؛ در حالی که در عصر ظهور اسلام مسلمانان مقابل همدیگر قرار می گرفتند اما زیر پرچم اسلام جمع بودند، یکدیگر را تکفیر نمی کردند و خروج از اسلام مطرح نبود.

وی همچنین عنوان کرد: بر اساس روایتی از پیامبر(ص) “کسی که شهادتین گوید و زکات دهد، مال و جان و ناموس اش باید حفظ شود.” مذاهب اهل سنت نیز تأکید دارند کسی که رو به قبله می ایستد، نماز می خواند و شهادتین می گوید مسلمان است.

معاون علمی و فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) درباره اهداف و اقدامات داعش و جایگاه مدافعان حرم گفت: داعش در سوریه و عراق جریانی را راه انداخت و آسیب های فراوانی به جهان اسلام وارد کرد. هر چه جلوتر می رویم قدر و جایگاه مدافعان حرم را بهتر می دانیم که چگونه دفاع کردند و تکفیری ها و جریان نامشروعی که برای ضربه زدن و نابود کردن اسلام آمده بودند را از بین بردند. لذا باید در تمامی برنامه های خود یاد شهدای مدافعان حرم از کشورهای عراق، سوریه، افغانستان، ایران و پاکستان را گرامی بداریم؛ به ویژه شهدای سرافراز اسلام سردار سلیمانی و مهدی المهندس که از اسلام دفاع کردند.

وی تأکید کرد: استکبار جهانی، افغانستان را منطقه خوبی برای اقدامات ضد اسلامی انتخاب است، به همین دلیل از داعش حمایت می کنند. تروریست های داعش در افغانستان جنایت انجام می دهند؛ شیعیان را در روز جمعه و در حال اجتماع نماز جمعه به شهادت می رسانند و این جریان آلت دست استکبار و به دنبال نابودی اسلام است.

حجت الاسلام و المسلمین احمدی تبار بر تلاش اندیشمندان و علما برای شناساندن عقبه امارت اسلامی تأکید کرد و افزود: همچنان که شیعیان مقابل جریانات انحرافی شیعه می ایستند، لازم است الازهر مصر و اندیشمندان جهان اسلام امارت اسلامی را مورد بحث و بررسی قرار دهند. در گذشته نیز این کار مسبوق به سابقه بوده است و دانشمندان اهل سنت پاسخ های زیادی برای شبهات وهابیت نوشتند و جهان اهل سنت در سال ۶۱ بیانیه ای صادر و وهابیت را خارج از دین اسلام معرفی کردند.

وی درباره وظیفه شیعیان افغانستان در برهه اخیر گفت: شیعیان نیز برنامه ریزی دقیقی داشته باشند تا شیعه تقویت گردد و آسیب پذیری ها بسته شود. در جهت ارتقاء شیعیان در افغانستان اندیشمندان شیعیان علما فکر کنند و برنامه داشته باشند.

معاون علمی و فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) در پایان به شهدای نماز جمعه افغانستان اشاره کرد و اظهار داشت: مقام شهدای نماز جمعه افغانستان عالی است؛ آنها به خدای خود رسیدند و میهمان اباعبدالله(ع) شدند. این خون ها باید در ما حرکت ایجاد کند تا در سایه این حرکت ها به اهداف عالیه اسلام و مکتب اهل بیت(ع) برسیم.

گفتنی است که این همایش در تجلیل از شهدای نماز گزار که در اثر حمله های تروریستی به شهادت رسیده بودند برگزار شد و حملات ترروریستی پس از تصرف افغانستان به وسیله طالبان، و نیز نا امنی ها در کشور همچنان ادامه یافت و مساجد و نماز گزاران از سوی تروریستهای تکفیری همچنان مورد تهدید قرار  می گیرد و در اثر حملات تروریستی نماز گزاران در مسجد شیعیان در قندوز و قندهار به طرز فجیعی به شهادت رسیدند و حمله به جان نمازگزاران در مسجدی در شرق افغانستان ولایت ننگرهار آخرین حملاتی است که از سوی تروریستها در کشور انچام شده است.

 

فیلم مربوط به انفجار مسجد شیعیان در کابل به وسیله گروههای تکفیری

 

 

بیانیه مرکز فرهنگی – اجتماعی بشارت در محکومیت­ حمله تروریستی به­ مسجد فاطمیه ­شیعیان ­در قندهار

 

 

بیانیه مجمع علمای ولایت دایکندی در محکومیت حمله تروریستی به مسجد شیعیان در ولایت قندوز

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.