افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 4 July , 2022 تعداد کل نوشته ها : 682×

besharat news

صندوق کودکان ملل متحد از رهبران جهان خواست تا حقوق کودکان در افغانستان را محور بحث‌های‌شان قرار دهند
28 آبان 1400 - 17:03
شناسه : 2903
بازدید 57
0
صندوق کودکان ملل متحد از رهبران جهان خواست تا حقوق کودکان در افغانستان را محور بحث‌های‌شان قرار دهند «یونیسف»‌ صندوق کودکان ملل متحد روز جمعه بیست و نهم عقرب 1400  از رهبران جهان خواست تا حقوق کودکان در افغانستان را محور بحث‌های‌شان قرار دهند
پ
پ

به گزارش بشارت به نقل از منابع خبری، «یونیسف»‌ صندوق کودکان ملل متحد روز جمعه بیست و نهم عقرب ۱۴۰۰  از رهبران جهان خواست تا حقوق کودکان در افغانستان را محور بحث‌های‌شان قرار دهند.

یونسیف اعلام کرد که روز جهانی کودک را در افغانستان تجلیل نمی‌کند و به جای رنگ آبی، این نهاد از رنگ سیاه در رسانه‌های اجتماعی‌اش استفاده خواهد کرد.
این نهاد روز جمعه، بیست‌ونهم عقرب، با نشر اعلامیه‌ای تاکید کرد که برای هم‌بسته‌گی با کودکان افغان، از بیستم نوامبر به‌عنوان روز جهانی کودک، در افغانستان تجلیل نخواهد کرد.
آلیس آکونگا، نماینده موقت این نهاد برای افغانستان، گفته است که در روز جهانی کودک، پلتفورم این نهاد برای افغانستان در رسانه‌های اجتماعی از آبی به سیاه تغییر رنگ می‌دهد.
او افزود که با این اقدام‌شان می‌خواهند از کودکان افغانستان حمایت کنند؛ زیرا این کودکان در حالی‌ که کم‌ترین مسوولیت را دارند، بیش‌ترین هزینه را در بحران‌های فعلی افغانستان پرداخته‌اند.
براساس آمارهای این نهاد، در حال حاضر حدود ۱۴ میلیون کودک در افغانستان غذای کافی برای خوردن ندارند و یک میلیون کودک نیز در معرض سوء‌تغذیه حاد هستند.
یونیسف هم‌چنان از افزایش ازدواج‌های زودهنگام کودکان، روی آوردن کودکان به کارهای شاقه و استخدام‌شان توسط گروه‌های مسلح ابراز نگرانی کرده است.
این نهاد گفته است که در حال حاضر چهار میلیون کودک در افغانستان به مکتب نمی‌روند که بیش از نصف‌شان را دختران تشکیل می‌دهند.
به گفته یونیسف، هم اکنون دخترانی که پیش از سن ۱۸ ازدواج می‌کنند، کم‌تر به مکتب می‌روند و بیش‌تر در معرض خشونت خانواده‌گی، استفاده سوء و سلامت روانی ضعیف قرار دارند.
این نهاد در اعلامیه‌اش از رهبران جهان خواسته که حقوق و رفاه کودکان در افغانستان را محور بحث‌های‌شان در مورد بحران انسانی افغانستان قرار دهند.
گفتنی است که یونیسف پیش از این سالانه از روز جهانی کودک در افغانستان تجلیل می‌کرد.
صندوق کودکان ملل متحد در حالی از تجلیل این روز در افغانستان خودداری می‌کند که پس از تسلط طالبان بر افغانستان، مکاتب دخترانه به روی کودکان دختر بسته شده است.

استفاده یونیسیف از رنگ سبز به جای رنگ سیا پیامی روشن است که سرنوشت کودکان در افغانستان با بحران و تاریکی مواجه است و جهانیان در برابر حقوق کودکان بی تفاوتی اختیار نکنند.

 

 

 

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.