جمعه, ۳۰ ثور , ۱۴۰۱ Friday, 20 May , 2022 تعداد کل نوشته ها : 681×

besharat news

گزارش مبسوطی از روند شکل گیری مجمع علمای ولایت دایکندی در نخستین اجلاس عمومی مجمع با سخنرانی حمید زکی
19 نوامبر 2021 - 10:01
شناسه : 2823
بازدید 81
3

اولین اجلاس عمومی مجمع علما و طلاب ولایت دایکندی با تلاوت آیات قرآن کریم توسط محمد رضا زکی و سخنرانی حجت الاسلام دکتر حمید زکی گشایش یافت. این اجلاس که در روز یکشنبه ۲۳ عقرب ۱۴۰۰ با حضور گسترده علما و طلاب ولایت دایکندی در شهر مقدس دایر شد به هدف انتخاب اعضای شورای مرکزی […]

پ
پ

اولین اجلاس عمومی مجمع علما و طلاب ولایت دایکندی با تلاوت آیات قرآن کریم توسط محمد رضا زکی و سخنرانی حجت الاسلام دکتر حمید زکی گشایش یافت.

این اجلاس که در روز یکشنبه ۲۳ عقرب ۱۴۰۰ با حضور گسترده علما و طلاب ولایت دایکندی در شهر مقدس دایر شد به هدف انتخاب اعضای شورای مرکزی و شورای نظارت این مجمع تشکیل گردید.

متن سخنرانی حجت الاسلام  زکی تحت عنوان «گزارشی از فرایند تاسیس مجمع علما و طلاب ولایت دایکندی» ارائه گردید به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
نحمده و نستعین، انه خیر ناصر و معین
إِنَّمَا یخْشَی اللّه مِنْ عِبَادِهِ الْعُلَمَاءُ، إنَّ العُلَماءَ وَرَثَةُ الأنبِیاءِ. لَقَدْ أَرْسَلْنا رُسُلَنا بِالْبَيِّناتِ وَ أَنْزَلْنا مَعَهُمُ الْكِتابَ وَ الْميزانَ لِيَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ

عرشیان امروززمین رالاله باران میکند*خاک¬راخوشبوتراززلفنگاران میکند
میلاد مسعود حضرت امام حسن عسکری(ع) را برای حضرت ولی عصر (عج)وبرای شما سربازان آن امام، تبریک میگویم.و از حضور شکوهمند شما درنخستین اجلاس عمومی¬مجمع علما وطلاب ولایت دایکندی، برای انتخاب اعضای شورای مرکزی و شورای نظارت این مجمع تشکر میکنم.
پیش از هر سخنی اذعان داریم که علم تعهد آوراست و مسئولیت عالمان سنگین؛ زیرا عالمان وارثان انبیائند.
و همه نیک واقفیم که عالمان متعهد، در هرشرایط دشوار نقش ارزشمندی بازی کردند، چه در دهه مقاومت در برابر کمونیستها و ارتش سرخ، چه دردوران بحرانی کشور که مسیر وحدت کشودند، چه در شرایط تمامیت خواهی تبعیضگرایان، که به دفاع از هویت شیعیان پرداختند و به مطالبه عادلانه حقوق اسلامی، انسانی و شهروندی همت نمودند. و چه در دوران حضور غرب در کشور که در سطوح مختلف نقش آفریدند. و درشرایط جاری کشور که وضعیت مخوف آن بی نیاز از تحلیل است، جامعه چشم به نقش آفرینی عالمان دوخته اند. و این مجمع مبارک که گامهای آغازین آن پیش از سقوط دایکندی برداشته شد در امتداد نقش آفرینی عالمان در جامعه است.
در این فرصت کوتاه، گزارشی مختصری ازفرایند شکل گیری این مجمع مبارک، که طی چند مرحله صورت، گرفت اشاره می شود:
۱- مرحله ایده سازی و تصمیم گیری به کار جمعی در سطح ولایت: که این مرحله ۲ جلسه را در پی داشت: که در نخست آقای عالمی طرح موضوع کردند و در معیت ایشان موضوع باحاج آقای فیاض دامت عزه در میان گذاشت شده و تصمیم گرفته شد.
۲ – مرحله دوم آغاز فعالیت، رایزنی با علما از هر ولسوالی ۱ الی ۲ نفر . که ۲ جلسه را در پی داشت.
۳ – مرحله سوم، نوشتن اصول و اهداف کلی و به تصویب رساندن آن در جلسات نسبتا بزرگتر : که ۲ جلسه را در پی داشت
۴ – رایزنی با علما از هر ولسوالی تا ۳ نفر در جلسات نسبتا بزرگتر بر اساس اصول و اهدف کلی : ۴ جلسه را در پی داشت
۵ – مرحله تصمیم بر نوشتن اساسنامه و تعیین شدن (۵نفر) عده ای از عزیزان برای تسوید آن : که۱ جلسه را در پی داشت
۶ – تهیه پیشنویس¬اساسنامه ازسوی اعضا(ی ۵ نفری) وتدقیق ویکسان ساز ی آن که ۵ جلسه را در بر داشت (و نیز استفاده مؤثر از پیشنهادات عالمانه یک تن از اعضای همکار که در جلسات پایانی به جمع عزیزان ۵ نفری پیوستند).
۷- مرحله تصویب اساسنامه، ثبت نظرات اصلاحی علما، و نیز انتخاب اعضای برگزارکننده اجلاس شورای عمومی برای انتخابات که : ۱ جلسه را در پی داشت
۸- اعمال نظرات اصلاحی تصویب کنندگان اساسنامه، و نیز تقسیم وظائف اعضای شورای برگزارکننده اجلاس عمومی برای انتخابات، و نیز تصمیم سازی اجرایی و پیگیری آن: که کلا ۳ جلسه را در پی داشت
۹ – مرحله نهم، برگزاری اجلاس شورای عمومی برای انتخاب شورای مرکزی، شورای نظارت و رئیس آنها که : ۱ جلسه را در پی داشت
و در نتیجه: فرایند شکل گیری مجمع از ابتدا تا به امروز ۲۲ جلسه دایرشدکه¬حدل اقل زمان هرجلسه، ۱ ساعت¬و حد اکثر آن ۹ ساعت بود.
نهادهای فعال برای شکل گیری این مجمع:
۱ – نهاد تصمیم ساز و پیگیری: که بدون شک متشکل از همه عزیزانی بود که در تاسیس این مجمع از ابتدا تا به امروز هر کس به سهم خویش نقش بازی کردند..
۲ – نهاد تدوین «اصول و اهداف کلی» که فعالیت شکل گیری مجمع بر آن استوار بود.
۳ – نهاد «تهیه پیشنویس اساسنامه و آماده ساختن آن برای تصویب» و آن اساتیدی بودند که اساسنامه را آماده تصویب ساختند.
۴ – نهاد تصویب کننده اساسنامه که عبارت بودند از همه عزیزانی که آن را به تصویب رساندند
۵ – نهادی برگزارکننده اجلاس عمومی برای انتخابات، که عبارتند از همه عزیزانی که نقش در برگزاری این اجلاس مبارک داشتند
۶ – نهاد تایید صلاحیت کاندیداها که عبارتند از همه عزیزانی که صلاحیت داوطلبان گرامی را برای کاندید شدن در عضویت در شورای مرکزی و شورای نظارت بررسی کردند.
۷- نهاد اعضای شورای عمومی که عبارتند از همه عزیزانی که امروز برای انتخاب و انتخاب شدن، این اجلاس را به وجود آورده اند.
نکته پایانی به عنوان تکمله گزارش این است که مجمع علما و طلاب ولایت دایکندی پس از تصویب نام مجمع دو بیانیه یکی در محکومیت حمله تروریستی به مسجد سیدآباد قندوز و بیانیه دیگر در محکومت حمله تروریستی به مسجد فاطمه قندهار صادر کردند و عمل جنایتکارانه تروریستهای تکفیری و به شهادت رساندن نمازگزاران این دو مسجد را محکوم کردند.
و در پایان تشکر دارم از حوصله همه شما عالمان، اساتید و سروران عظام.والسلام علیکم و رحمت الله

در همین زمینه بیشتر بخوانید

مراسم گرامیداشت سالروز شهادت صدیقه کبری، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها،  قم، سالن همایش مجتمع آموزش عالی فقه از سوی مجمع علمای ولایت دایکندی 

گزارشی مبسوطی از روند شکل گیری مجمع علمای ولایت دایکندی در نخستین اجلاس عمومی مجمع با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر حمید زکی

بیانیه مجمع علمای ولایت دایکندی در محکومیت حمله تروریستی به مسجد شیعیان در ولایت قندوز
گزارش تصویری مراسم گرامیداشت سالروز شهادت صدیقه کبری، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها،  قم، سالن همایش مجتمع آموزش عالی فقه 

 

ثبت دیدگاه

یک پاسخ برای “گزارش مبسوطی از روند شکل گیری مجمع علمای ولایت دایکندی در نخستین اجلاس عمومی مجمع با سخنرانی حمید زکی”
  1. موفق باشید، خیلی عالی و جامع تحلیل فرمودید.

    پاسخ
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.