جمعه, ۳۰ ثور , ۱۴۰۱ Friday, 20 May , 2022 تعداد کل نوشته ها : 681×

besharat news

همایش صلح در اندیشه عالم مجاهد، رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری(ره) به مناسبت بیست و ششمین سالگرد شهادت رهبر شهید در شهر مقدس قم برگزار شد
28 نوامبر 2021 - 20:14
شناسه : 3235
بازدید 67
0
همایش صلح در اندیشه عالم مجاهد، رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری(ره) به مناسبت بیست و ششمین سالگرد شهادت رهبر شهید در شهر مقدس قم برگزار شد

به گزارش خبرگزاری بشارت،  همایش صلح در اندیشه عالم مجاهد، رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری این صبح روز پنجشنبه ۱۴ حوت ۱۳۹۹ به صورت حضوری و آنلاین با حضور گسترده خواهران و برادران، علما، دانشجویان، اساتید حوزه و دانشگاه، نمایندگان دفاتر آیات عظام: آیت الله فاضلی بهسودی و آیت الله موحدی نجفی در سالن اجتماعات […]

نویسنده : گروه پایگاه مرکز فرهنگی - اجتماعی بشارت منبع : بشارت نیوز
پ
پ

به گزارش خبرگزاری بشارت،  همایش صلح در اندیشه عالم مجاهد، رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری این صبح روز پنجشنبه ۱۴ حوت ۱۳۹۹ به صورت حضوری و آنلاین با حضور گسترده خواهران و برادران، علما، دانشجویان، اساتید حوزه و دانشگاه، نمایندگان دفاتر آیات عظام: آیت الله فاضلی بهسودی و آیت الله موحدی نجفی در سالن اجتماعات مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام، به مناسبت بیست و ششمین سالگرد شهادت رهبر شهید در شهر مقدس قم برگزار شد.

همایش صلح در اندیشه عالم مجاهد رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری(ره) از سوی مرکز فرهنگی اجتماعی بشارت، مجمع علمی فرهنگی جنبش عدالتخواهی، با همکاری مجمع جهانی اهلبیت(علیهم السلام برگزار گردید. در این همایش، قائم مقام دبیرکل و معاون فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) احمد احمدی تبار رئیس دانشگاه ابن سینا دکتر یارمحمد باقری، رئیس مرکز فرهنگی – اجتماعی بشارت دکتر حمید زکی، محقق و پژوهشگر حجت الاسلام صالحی مالستانی سخنرانی کردند.

همایش با تلاوتی آیاتی از کلام الله مجید توسط آقای اسحاق زاده و پخش سرود ملی افغانستان و ایران آغاز گردید. حجت الاسلام علی اکبر ناصری مدیر برنامه سخنانش را در باره رهبر شهید آغازکرده و گفت: شخصیت شهید مزاریدارای ابعاد مختلفی است بحمد الله سالهای متمادی بعد از شهادت، ابعاد این شخصیت گرانقدر از طرف افراد و محافل گوناگون مورد توجه واقع شده است و همایش حاضر تحت عنوان صلح در اندیشه عالم مجاهد، رهبر شهید عبدالعلی مزاری از طرف مرکز فرهنگی – اجتماعی بشارت، مجمع علمی فرهنگی جنبش عدالتخواهی با همکاری مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام سامان یافته است توضیحات بیشتر از لسان دبیر اجرایی همایش

پس از آن حجت الاسلام دکتر حمید زکی، دبیر اجرایی همایش، ضمن تشکر از حضارمحترم و تشکر از مجمع جهانی اهل بیت و سایر همکاران در مجمع علمی فرهنگی جنبش عدالتخونی و مرکز فرهنگی اجتماعی بشارت ، به نکاتی چندی در باره همایش صلح در اندیشه رهبر شهید اشاره کرد ه و گفت: خداوند سبحان را سپاسگزاریم که در حال و اوضاع حساس کرونایی توفیق تجلیل از بیست و ششمین سالگرد شهادت رهبر شهید و یاران فداکارش را عنایت فرمود.

همچنین ایشان درگذشت آیت الله مهدوی، مسئول دفتر حضرت آیت الله العظمی فیاض را که در نجف اشراف دار فانی را وداع کرد، تسلیت گفته و فقدان ایشان را ضایعه بزرگ و جبران ناپذیری برای جامعه علمی و فرهنگی و حوزه های علمیه خواند.

آقای زکی با بیان مفهوم صلح، و صلح پایدار، به مبانی و راهکارهای صلح در اندیشه اسلامی اشاره نموده وگفت: در اندیشه اسلامی، صلح خیر است. بشر دارای سرشت و خلقت واحد است. ملاک تفاخر به تقوا و پاکی می باشد. مسلمان بودن، با امنیت و فقدان خشونت زبانی و رفتاری پیوند خورده است ولی در عین حال بایست شرارتهای فتنه و تجاوز را با جهاد و دفاع خاموش نمود.

وی با اشاره به شرایط و راهکارهای صلح پایدار از منظر رهبر شهید، با استناد به سخنان رهبر شهید گفت: رهبر شهید در جهت تحقق همزیستی و صلح پایدار و مبارزه با عوامل تهدید صلح؛ سازمان نصر افغانستان و پس از آن حزب وحدت اسلامی به عنوان تشکیلات فراگیر شیعیان را تاسیس نموده و با ایفای نقش در شکل دادن جبهه شمال، طومار آخرین بقایای نظام پوسیده الحادی کمونیستی در افغانستان را با سرنگونی رژیم نجیب الله، در هم پیچید و با مقاومت بی نظیر در غرب کابل در برابر عوامل تهدید صلح و آرامش، همیشه در پی تحقق صلح پایدار و آرامش دایمی بود و تاکید می کرد که جنگ هیچگاه راه حل نیست و ما طرفدار جنگ نبودیم و نیستیم.

رئیس مرکز فرهنگی – اجتماعی بشارت در ادامه افزود که در نگاه شهید مزاری انحصار گرایی، تبعیض و بی عدالتی مانع تحقق صلح پایدار و مانع هم پذیری و همزیستی مسالمت آمیز است. و عدالت اجتماعی، تعدیل واحدهای اداری، مشارکت و سهم اقوام در قدرت به تناسب نفوس، راهی به سوی تحقق صلح و ثبات پایدار است.

آقای زکی با اشاره به اهمیتی که صلح و آرامش در نزد رهبر شهید داشت افزود: شهید مزاری برای آتش بس و قطع جنگ، هیچ شرایطی را در نظر نمی گرفت و می فرمود: «همیشه جنگ را دیگران علیه ما آغاز کرده اند و ما از خود دفاع کرده ایم و هروقت طرفهای مقابل ما حاضر به آتش بس شده اند ما بدون قید و شرط آن را پذیرفته ایم و ما تصمیم جنگ نداریم تا شرایطی برای صلح داشته باشیم.

از دیگر سخنرانان این همایش، دکتر یارمحمد باقری، رئیس دانشگاه ابن سینا در شهر مزار شریف بود. وی تحت عنوان«شهید وحدت ملی و راهبرد رسیدن به صلح پایدار» به ایراد سخن پرداخت.

ایشان سخنانش را با اشاره به جنگ و صلح آغاز نمود و گفت: جنگ صلح دو عارضه ای همیشگی در زندگی اجتماعی انسان بوده است. متفکران زیادی در گذشته تلاش کرده اند که راههای مطمئن برای خاتمه دادن به جنگ وخشونت پیدا کنند.

استاد باقری، با اشاره به مفهوم صلح پایدار و عوامل رسیدن به صلح پایدار، از دیدگاه ایمانوئیل کانت گفت: صلح پایدار تنها صلحی است که ارزش بر رسی و تحقیق را دارد. صلحی که هرگز به دنبال خود شاهد خشونت وجنگی نباشد، صلح پایدارنامیده می شود . و. به باور کانت، حکومتهای دمکراتیک چون حکومت مردم می باشند بنا براین، طرفدار صلح اند نه کسب قدرت وجنگ طلبی. زیرا مردم جنگ طلب نیستند و از وقوع جنگ متضرر می شوند

رئیس دانشگاه ابن سینا با اشاره به اینکه رهبر شهید همواره در پی خاموش شدن جنگ از جغرافیای کشور بود گفت: شهید وحدت ملی که زندگی مردم خویش را در دهه های شصت و هفتاد در جهنم سوزان جنگ می دید، به عنوان یک مبارز و عالم دین پیوسته در پی یافتن راهی برای خاموش کردن این آتش هولناک در تلاش بود. او می خواست جنگ برای همیشه از این جغرافیا محو شود صلحی مستقر شود که دیگر درپی آن ناقوس جنگ وخشونت برای ابد خاموش گردد.

باقری صلح دائمی را از منظر رهبر شهید، صلح دمکراتیک، مدل انجمنی و دمکراسی سهمیه ای دانست و ساختار موزاییکی را همواره بحران آفرین خوانده و گفت: شهید وحدت ملی از متون دینی و تجربه بشری به خوبی آموخته بود که با نظام های سیاسی خودکامه و درسایه سلطه حاکمان جبار هرگز نمی توان به صلحی پایدار درکشور دست یافت. او تشخیص داده بود یگانه راهی که کشور و مردم را به صلح دائمی می رساند، دمکراسی است. به نظر او صلح دمکراتیک بود که می توانست صلح پایدار باشد.

اما اینکه چه مدلی از دمکراسی های موجود می تواند ما را به این هدف برساند، شهید وحدت ملی به معنای برابر با مدل انجمنی و دمکراسی سهمیه ای نظر داشت و دمکراسی اکثریتی نوعا برای یک جامعه نا همگون ودارای ساختارموزاییکی بحران آفرین بوده است

از دیگر سخنرانان این همایش حجت الاسلام والمسلمین صالحی مالستانی، استاد و پژوهشگر بود. وی سخنانش را در موضوع «مؤلفه های تحقق صلح در اندیشه شهید مزاری» به تفصیل بیان کرده و گفت: شهید مزاری در مکتب عدالت حضرت علی(ع) بزرگ شد و تحت تأثیر اندیشه علوی بود. عنصر عدالت در اندیشه شهید مزاری بسیار پررنگ است و صلح در دیدگاه شهید مزاری برگرفته از مکتب تشیع و قرآن است.

استاد صالحی در خصوص تلاش های صلح طلبی شهید مزاری گفت: شهید مزاری بسیار تلاش کرد تا در جامعه ی از هم گسیخته افغانستان صلح و وحدت ایجاد کند. با تلاش و پشتکار شهید مزاری بود که انسان های متخاصم را در جامعه هزاره و شیعه افغانستان بر محور واحد حزب وحدت گردهم آمدند. همچنین انسجام بین ملیت های محروم را ایجاد کرد و پیمان جبل السراج به همت شهید مزاری منعقد شد.

این پژوهشگر در باره تلاش های عدالتخواهی و صلح طلبانه ی شهید مزاری افزود:

با تاجیک ها گفتگو کرد و تلاش داشت تا جنگ ها رنگ قومی به خود نگیرد و کسانی که جنگ های مذهبی را طرح می کردند، خائن می دانست. وی بارها تأکید می کرد که اگر فردی از قوم پشتون اشتباه کرد، نگوییم که پشتون ها این کار را کرده است. او جنایات حاکم پشتون را از قوم پشتون تفکیک می کرد.

از دیدگاه شهید مزاری افغانستان از قومیت ها و اقلیت های مختلف تشکیل شده که اکثریت قاطع ندارد و همه باید به اندازه شعاع وجودی خود در قدرت و سیاست مشارکت داشته باشند. وجود اقوام در افغانستان را «خیر» و «فرصت» می دانست، نه شر؛ شر زمانی است که منشأ سلب امنیت و صلح و ثبات شود، همچنان که در ایران قومیت های مختلفی وجود دارد اما خصومتی نیست.

صالحی افزود: عنصر گفتگو در اندیشه شهید مزاری برجسته است و او در هر سخنرانی، مصاحبه و محفل می گفت که جنگ راه حل افغانستان نیست. وی به دنبال احقاق حقوق مردم افغانستان از همه اقوام به میزان شعاع وجودی آنها بود. شهید مزاری صلح و ثبات عادلانه می خواست. از دیدگاه شهید مزاری زمانی صلح حاکم می شود که عدالت تحقق یافته باشد. شهید مزاری هدفش را تشکیل حکومت اسلامی معرفی می کرد که در آن تبعیض نباشد و همه مردم افغانستان برادرانه و برابرانه زندگی کنند.

در ادامه قائم مقام دبیرکل و معاون فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) با موضوع “جایگاه شهید و شهادت در مکتب اهل بیت(ع)” به ایراد سخنرانی پرداخت.

حجت الاسلام و المسلمین «احمد احمدی تبار» با ذکر خاطره ای از شهید مزاری گفت: شهید مزاری شجاعت و شهامت بی نظیری داشت. از کارهای ایشان در کنار تحصیل، مبارزه با رژیم ستم شاهی پهلوی بود. نیروهای ساواک در اطراف یکی از مدرسه های قم برای دستگیری ایشان مستقر شده بودند، در حالی که او را نمی شناختند. یکی از عناصر ساواک از ایشان سوال کرد که مزاری را می شناسید؟ شهید مزاری حجره ای را نشان داد، وقتی آنها به سمت آن حجره رفتند، شهید مزاری به راحتی فرار کرد.

وی در باره جایگاه و ارزش جهاد در اسلام اظهار داشت: در قرآن مجید واژه جهاد و دعوت به جهاد فراوان آمده است. جهاد مفهوم گسترده ای دارد که هر نوع کوشش و تلاشی را شامل می شود. در جهاد عناصر تضعیف باطل، تقویت حق و اقامه حق و دفع باطل وجود دارد.

قائم مقام دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در باره مراحل جهاد از دیدگاه اسلام گفت: جهاد از روشنگری شروع می شود به فریادگری می رسد و جهادگر افشاگری و امر به معروف و نهی از منکر می کند و در جهاد تقیه و پنهان کاری و نفوذ در دشمن تا قتال و خروج و درگیری وجود دارد.

وی درباره خصوصیات شهید مزاری همایش صلح در اندیشه عالم مجاهد شهید مزاریعنوان کرد: شهید مزاری روشنگر بود، حقائق و واقعیت ها را گفت و درباره آموزه های الهی و پیامبر(ص) روشنگری می کرد. او دشمن را می شناخت و تلاش می کرد در دشمن نفوذ کند و بتواند از امکانات خصم برای خود عِدّه و عُدّه بسازد.

احمدی تبار افزود: قتال، سنگین ترین مرحله جهاد است که شهید مزاری مرد این راه بود. وی در قیام خود جایی که عِدّه و عُدّه داشت آمرانه وارد می شد و جایی که احساس می کرد باید روشنگری کند، ناصحانه وارد می شد و جایی هم که لازم بود مسلحانه وارد عمل می شد.

قائم مقام دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) ادامه داد: ارزش جهاد به اندازه بینشی است که در فرد شکل می گیرد. لذا، روایات ارزش شهید را یکسان نمی داند و شهیدان با یکدیگر فرق می کنند؛ نیت، بصیرت و توجه به آثار عمل، بر عظمت شهید و شهادت نقش دارد. افراد زیادی می جنگند، اما ضربت علی(ع) افضل است چون این ضربه با بصیرت، نیت و با توجه به اثر عمل است. در شهادت حجم عمل مهم نیست مهم ریشه های عمل است.

شهید مزاری، هیچ اعتنایی به دنیا نداشت؛ با حداقل ها خود را قانع می کرد و احساس می کرد که عبد و بنده خداست و ابایی نداشت با لباس وصله دار زندگی کند. مزاری شهیدی بود که هر لحظه نگاه و بینش مبارزه در راه خدا داشت و به دنبال گرفتن حق ملت مظلوم افغانستان بود. او زندگی مجاهدانه داشت و با همه سختی ها و مظلومیت ها زندگی کرد و شهید شد تا برای ما الگو باشد.

شهید مزاری الگوست و این الگو باید برای انسان امروز افغانستان معرفی شود. باید ابعاد زندگی شهید مزاری تدوین و تدریس شود.

قرائت شعر، پخش کلیب شهید مزاری ، برگزاری نمایشگاه از دیگر برنامه های این همایش بود.

شاعر معاصر، آقای شریف عظیمی تحت عنوان «بی اعتنا از معبر دنیا گذر کردی» شعرش را به خوانش گرفت. همچنین پخش کلیب شهید مزاری تاثیر عمیقی را بر مخاطبان این همایش نهاد.

در حاشیه ی همایش، نمایشگاهی مکتوبی که از مصاحبه ها، سخنرانیهای رهبر شهید و نیز آثار و محصولات مرتبط با شهید مزاری و همچنین کتاب، مجلات و محصولات مرتبط با جریان عدالتخواهی و مقاومت غرب کابل برگزار شده بود مورد بازدید میهمانان و شرکت کنندگان همایش شهید مزاری قرار گرفت.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.