افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 4 July , 2022 تعداد کل نوشته ها : 682×

besharat news

سازمان دیده‌بان حقوق بشر: طالبان بیش از صد نفر از نیروهای دولت پیشین را اعدام کرده‌اند
10 آذر 1400 - 16:49
شناسه : 3297
بازدید 78
1
سازمان دیده‌بان حقوق بشر: طالبان بیش از صد نفر از نیروهای دولت پیشین را اعدام کرده‌اند سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی که امروز منتشر کرد، گفته است طالبان از زمان تسلط بر کشور در ۱۵ آگست ۲۰۲۱، با وجودی که "عفو عمومی" اعلام شد، بیش از ۱۰۰ افسر پلیس و اداره اطلاعاتی سابق را تنها در چهار ولایت اعدام یا ناپدید و اعدام کرده‌اند.
پ
پ

۹  قوس ۱۴۰۰

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی که امروز منتشر کرد، گفته است طالبان از زمان تسلط بر کشور در ۱۵ آگست ۲۰۲۱، با وجودی که “عفو عمومی” اعلام شد، بیش از ۱۰۰ افسر پلیس و اداره اطلاعاتی سابق را تنها در چهار ولایت اعدام یا ناپدید و اعدام کرده‌اند.
بربنیاد گزارشها، این نهاد بین المللی مدافع حقوق بشر در گزارشی که امروز (۳۰ نوامبر) در ۲۵ صفحه نشر کرد، گفته است که اطلاعات موثقی در مورد بیش از ۱۰۰ قتل تنها از ولایت‌های غزنی، هلمند، قندهار و قندوز جمع آوری کرده‌است. این نهاد می‌گوید: “این موارد نشان دهنده الگوی گسترده‌تری از سوء استفاده‌های گزارش شده در خوست، پکتیا، پکتیکا و سایر ولایات نیز است.”
گزارش ۲۵ صفحه‌ای دیده‌بان حقوق بشر با عنوان “عدم بخشش برای افرادی مانند شما، اعدام‌ها و ناپدیدشدگی اجباری در افغانستان زیر سلطه طالبان” منتشر شده است.
سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارش خود می‌گوید: یافته‌های خود را در مورد اعدام‌ها و ناپدید شدن‌های اجباری در اختیار مقام‌های طالبان قرار داده و خواستار اطلاعات و هرگونه تحقیق در این موارد شده است. اما، طالبان در پاسخ گفته است که “تمام بازداشت‌ها و مجازات‌ها از یک روند قضایی پیروی می‌کند و هیچ کس بدون [حکم] محکمه مجازات نمی‌شود.”
طالبان گفته است که این افراد نه به خاطر “اعمال گذشته، بلکه [به خاطر] انجام فعالیت‌های جنایتکارانه تازه … [و] ایجاد مشکلات و توطئه‌ها علیه دولت جدید (طالبان)، [و] حفظ ارتباط با افراد بدنام که از کشور گریخته‌اند… بازداشت شده اند. این سیاست ما نیست که کسی را بدون محکمه بکشیم، چه از داعش باشد و چه از گروه دیگری.”
یک مقام دولتی افغانستان که خود را مخفی کرده، در ماه اکتبر به دیده‌بان حقوق بشر گفته است: “طالبان به خانواده‌ام گفتند که برادرانم در فهرست هستند….خانه ما را تفتیش کردند و برادر بزرگترم را دستگیر کردند. او پس از دو روز آزاد شد، اما در همان روزها برادر کوچکترم دستگیر شد و تا حالا نمی‌دانیم کجاست، در چه حال است، زنده است یا نه.”
سازمان دیده‌بان حقوق بشر گزارش خود را بر اساس ۶۷ مصاحبه از جمله ۴۰ مصاحبه حضوری در ولایت‌های غزنی، هلمند، قندز و قندهار تهیه کرده است. تحقیقات این سازمان نشان می‌دهد که نیروهای طالبان طی سه ماه پس از تسلط خود بر کابل، در ۱۵ آگوست، بیش از ۱۰۰ تن از اعضای سابق نیروهای امنیتی را در این چهار ولایت کشته یا ناپدید کرده‌اند. آنها همچنین اعضای خانواده‌های آنها را هدف قرار داده‌اند.
در این گزارش آمده که در هفته‌های قبل از تسخیر کابل توسط طالبان، قتل‌های انتقام‌جویانه، از جمله هدف قرار دادن مقام‌های دولتی در شهرهای بزرگ و در راه‌ها افزایش یافته بود. در ماه ژوئیه/جولای، زمانی که نیروهای طالبان عملیات خود را در اطراف شهر قندهار تشدید کردند و اعضای تسلیم شده و اسیر نیروهای امنیتی را اعدام کردند، مشهود بود.
در گزارش آمده که “طالبان از طریق عملیات استخباراتی و دسترسی به سوابق شغلی که از دولت سابق به جا مانده است، اهداف جدیدی را برای دستگیری و اعدام شناسایی کرده‌اند.”

صلیب سرخ ویدئویی منتشر شده از اعدام ۲۲ کماندوی نیروهای افغانستان هنگاام تسلیم شدن به طالبان که یک جنایت جنگی خوانده شده تایید کرد

فیلم اعدام ۲۲ کماندوی تسلیم شده به طالبان

 

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.