جمعه, ۳۰ ثور , ۱۴۰۱ Friday, 20 May , 2022 تعداد کل نوشته ها : 681×

besharat news

نشست علمی «بررسی ابعاد حقوقی حمله تروریستی به مکتب سید الشهداء(ع)، غرب کابل» در شهر مقدس قم برگزار شد.
02 دسامبر 2021 - 21:45
شناسه : 3359
بازدید 53
0
نشست علمی «بررسی ابعاد حقوقی حمله تروریستی به مکتب سید الشهداء(ع)، غرب کابل» در شهر مقدس قم برگزار شد.

دوشنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۰ نشست علمی «بررسی ابعاد حقوقی حمله تروریستی به مکتب سید الشهداء(ع)، غرب کابل» عصر روز دوشنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۰، به همت مرکز فرهنگی – اجتماعی بشارت، با همکاری مجمع جهانی اهلبیت (ع) و کانون علمی – فرهنگی بشری، در سالن کنفرانس ساختمان مجمع جهانی اهلبیت(علیهم السلام) برگزار شد با حضور طلاب، […]

پ
پ

دوشنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۰

نشست علمی «بررسی ابعاد حقوقی حمله تروریستی به مکتب سید الشهداء(ع)، غرب کابل» عصر روز دوشنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۰، به همت مرکز فرهنگی – اجتماعی بشارت، با همکاری مجمع جهانی اهلبیت (ع) و کانون علمی – فرهنگی بشری، در سالن کنفرانس ساختمان مجمع جهانی اهلبیت(علیهم السلام) برگزار شد با حضور طلاب، دانشجویان و نخبگان جامعه علمی افغانستان.

به گزارش بشارت، این نشست به دو صورت حضوری با رعایت پروتکل بهداشتی و وبینار ( آنلاین) با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد. و سپس مدیر اجرای نشست دکتر محمد عوض اعتمادی، دکتری حقوق کیفری و جرم شناسی به طرح موضوع پرداخت. در ادامه حجت الاسلام  والمسلمین احمد احمدی تبار، قائم مقام دبیر کل و معاون فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت (ع)   به سخنرانی پرداخت.  و از دیگر کارشناسان ای نشست دکتر محمد علی جویا ، استاد و عضو هیات علمی جامعه المصطفی (ص) العالمیه  و سرکار خانم عادله مشهدی ، کارشناسی ارشد حقوق بود.

حجت الاسلام احمد احمدی تبار، قائم مقام دبیر کل و معاون فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت (ع) در ابتدای نشست علمی «بررسی ابعاد حقوقی حمله تروریستی به مکتب سید الشهداء، غرب کابل»،  به سخنرانی پرداخت و شهادت جانسوز جمعی از دختران مکتب سید الشهداء، غرب کابل بر اثر حمله تروریستی را به ملت شریف افغانستان و خانواده های ایشان تسلیت عرض کردند و بیان داشتند که ؛ این ضایعه جانسوز ، قلوب امت اسلامی را جریحه دار و تمام امت اسلام را عزادار کرد.

قائم مقام دبیر مجمع جهانی اهل بیت (ع) بیان داشتند که ؛ دولتمردان افغانستان باید تلاش کنند که صلح و امنیت را در جای جای این کشور برقرار کنند ایشان ؛ با اشاره به تاریخ معاصر افغانستان اظهار کرد: نیروهای ارتش شوروی بعد از شکست در افغانستان از این کشور عقب نشینی کردند و پس از این عقب نشینی، درگیری ها بین گروه های مختلف افغانستانی شروع شد تا این که طالبان به وجود آمد و این گروه در زمان کوتاهی توانست بسیاری از مناطق را در افغانستان به کنترل خود درآورد. در ادامه برای مردم افغانستان اعم از شیعه و سنی روشن شد که همه افراد گروه طالبان، اسلام خواه نیستند و اهداف اسلامی را دنبال نمی کنند.

حجت الاسلام احمدی تبار افزود: وقتی عقبه طالبان را بررسی می کنیم به مدارس دیوبندی می رسیم. در هنگام حضور استعمارگران انگلیسی در شبه قاره، آنها به این نتیجه رسیدند که اگر بخواهند به موفقیت برسند باید در حوزه ها، پادگان ایجاد کنند و طلاب در حوزه ها علاوه بر مطالب درسی با کارهای نظامی آشنا شوند تا استعمارگران بتوانند در ادامه از آنها به عنوان پیاده نظام از آنها استفاده کنند. در گذشته نه چندان دوری شاهد زندگی مسالمت آمیز فرقه ها در منطقه بودیم، اما طی دهه های گذشته گروه هایی همچون سپاه صحابه وجود آمدند. طالبان هم بعد از خروج نظامیان شوروری از افغانستان در این کشور تاسیس شد.

معاون امور فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ادامه دادند که : نیروهای خارجی گرچه در ظاهر برای ایجاد امنیت به افغانستان آمدند، ولی در واقع هدف آنها چپاول این کشور بود. افغانستان یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا است و منابع و معادن زیادی در این کشور وجود دارد.

احمدی تبار با اشاره به عقب نشینی نظامیان آمریکایی از افغانستان اظهار کرد: تروریست ها قبل از این عقب نشینی، دست به انجام عملیات های تروریستی گسترده می زنند. هر کسی که ذره ای احساس داشته باشد، ساعت ها برای این جنایت گریه می کند، ولی غرب و رسانه ها غربی که دم از حقوق بشر می زنند، نسبت به جنایت های تروریست ها در افغانستان بی تفاوت هستند.وی ادامه داد: اتفاقات فلسطین، قضیه شهادت دختران افغانستانی را تحت شعاع قرار داد

نشست علمی در خصوص شهادت این دختران برگزار گردید تا ابعاد حقوقی حمله به مکتب سیدالشهداء(ع) مورد بررسی قرار بگیرد. برادران افغانستانی در همه جای دنیا باید تحرکاتی داشته باشند و مطالبات عمومی از نهادهای بین المللی داشته باشند دختران دانش آموز افغانستانی در سنین کودکی به شهادت رسیدند و شهادت آنها، داغی بر دل امت اسلامی در افغانستان گذاشت. حتما ابعاد مختلف این قضیه بررسی شده و از رسانه ها در این خصوص استفاده درست صورت گیرد. باید حداکثر بهره برداری را نیز از فضای مجازی برای انعکاس مظلومیت این شهدا در دنیا، داشته باشیم. دنیا باید این مظلومیت و معصومیت را ببیند ملت افغانستان بخاطر باورها و ایمانشان اینگونه مورد هجمه قرار می گیرد.

معاون امور فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: جامعه شیعی در افغانستان مظلوم واقع شده است و شاید بسیاری از اهل سنت در این کشور با شیعیان همفکر باشند. اقوام و مذاهب مختلف در افغانستان باید با یکدیگر همدلی داشته باشند تا شاهد افغانستانی آباد و آزاد باشیم که همه در آن صورت به صورت مسالمت آمیز کنار یکدیگر زندگی کنند و حکومت مردمی برخاسته از همه اندیشه ها و تفکرات در افغانستان بر سر قدرت باشد

 

دکتر  اعتمادی دبیر نشست «بررسی ابعاد حقوقی حمله تروریستی به مکتب سید الشهداء، غرب کابل»، پس از سخنرانی قائم مقام مجمع جهانی اهل بیت(ع) به تبیین موضوع نشست پرداخته و گفت: سنت سیاسی در افغانستان براساس ترس و انحصار و تبعیض های نژادی، قومی، زبانی و جنسیتی بنا نهاده شده است. مردم افغانستان پس از تجربه سال ها جنگ و بعد از سقوط طالبان و استقرار نظام حکومتی جدید با دموکراسی و مردم سالاری، انتظار داشتند که بر این نگرش، نقطه پایان نهاده شود و عدالت اجتماعی و صلح و امنیت در این کشور حاکم گردد و مردم، طعم زندگی آرام را بچشند.

وی با اشاره با بی عدالتی و تبعیض گفت: تاریخ معاصر افغانستان، با بی‌عدالتی‌ها، تبعیض‌های قومی، نژادی و مذهبی پیوند عمیق دارد. متاسفانه فقدان عدالت اجتماعی به‌مثابه یک ارزش در ذهن و اندیشه حاکمان سیاسی افغانستان، یکی از اساسی‌ترین عوامل بحران در طول تاریخ افغانستان به شمار می‌رود. در این میان جامعه هزاره و شیعه، بزرگ‌ترین قربانی تبعیض قومی و مذهبی و بی‌عدالتی اجتماعی بوده است و تنها گروه قومی است که بیش از چندین‌بار توسط حاکمان سیاسی و جریان‌های انحصار طلب قتل‌عام همه جانبه و نسل‌کشی قرار گرفته است. به رگبار بستن مردم ملکی و غیرنظامی در بهسود و شهادت و مجروح کردن عده‌ای از آنان و به دنبال آن لشکرکشی و ایجاد رعب و وحشت در میان مردم به‌ویژه رنان و کودکان آن ساحه، حمله بر مراکز آموزشی، مدارس و کورس‌های موعود، کوثر دانش، مصلای شهید مزاری(ره)، دانشگاه کابل و در تازه‌ترین قتل‌عام، نسل‌کشی و جنایت ضد بشریت، شهادت بیش از ۹۵ تن از دانش‌آموزان لیسه سیدالشهدا(ع) در غرب کابل (چهل دختران) و مجروح نمودن بیش از ۱۵۰ تن دیگر از دانش‌آموزان این مدرسه، مواردی از این دست به شمار می‌رود. این تراژدی غم‌بار به دلیل حمله با انگیزه‌ای پاک‌سازی قومی، انگیزه‌ی جنسیتی و حقوق کودکان در کانون توجه جهانیان قرار گرفت. نشست امروز بدین مناسبت با موضوعنوان بررسی ابعاد حقوقی حمله تروریستی به مکتب سیدالشهدا(ع) در غرب کابل (چهل دختران) برگزار گردیده‌است.

وی در ادامه یاد آورد شد : در این نشست در دو بخش خشونت علیه زنان در جرایم تروریستی و بررسی ماهیت حقوقی جنایت با حضور مهمانان و کارشناسان ارجمند جناب دکتر محمدعلی جویا، استاد و عضو هیئت علمی جامعه‌ المصطفی(ص) و سرکار خانم عادله مشهدی، کارشناسی‌ارشد حقوق خصوصی، در خدمت شما خواهیم بود.

پرسش‌های که باید پاسخ داده شود عبارتند از:

  1. جرایم بین‌المللی کدام‌اند؟
  2. فاجعه مکتب سیدالشهدا(ع) به‌لحاظ حقوقی از مصادیق و جلوه‌های چه جرم بین‌المللی محسوب می‌شود؟
  3. چه راهکار و ضمانت اجرای در حقوق بین‌الملل در راستای پیشگیری از این جرایم وجود دارد؟

بخش خشونت علیه زنان در جرایم تروریستی

  1. تروریسم به چه معناست؟
  2. چه الزاماتی برای مقابله با تروریسم در حقوق بین‌الملل وجود دارد؟
  3. عمده‌ترین حقوق زنان که در جرایم تروریستی نقض شده کدام‌اند؟

کارشناس اول نشست ؛ دکتر محمد علی جویا، استاد و عضو هیات علمی جامعه المصطفی (ص) العالمیه، در خصوص بررسی ابعاد حقوقی حمله تروریستی به مکتب سید الشهداء بیان داشتند که؛ این حادثه تروریستی وقتی از نگاه حقوق بین المللی مورد بررسی قرار می گیرد مجموعه ایی از فاکتورهای مظلومیت را مورد هدف قرارداد . مظلومیت تشیع که از زمان ائمه معصومین ( ع) تاکنون که پیروان آنان نیز مظلوم هستند و بعد اینکه مجموعه ایی از انسانهایی که قربانی این جنایت شدند نماد مظلومیت هستند در دنیا؛  زنان و نه زنان بزرگسال بلکه دختران نوجوان هستند از هر لحاظ که حساب بکنیم این قشر مظلوم هستند و تعلق آنها به یک گروه قومی که آن هم در جغرافیای سیاسی افغانستان نماد مظلومیت است لذا این حادثه انصافا وجدان هر انسان آزاده را به درد می آورد و این جنایتی که اتفاق افتاده است جرم است اولا باید توجه کنیم این جنایت دارای ابعاد حقوقی داخلی و ابعاد حقوقی بین المللی است در واقع این حمله تروریستی یک جرم داخلی است به لحاظی و یک جرم بین المللی است به لحاظ دیگر. بنابراین هم برای حاکمان افغانستان مسولیت ایجاد می کند و هم برای سازمان های بین المللی.

دکتر محمد علی جویا درادامه بیان داشتند که باید بدانیم یک جرم چه زمانی بین المللی به حساب می آید و حال اگرجرمی صفت بین المللی پیدا کرد چه الزماتی را بر جامعه بین المللی تحمیل می کند و دیگر این که ضمانت اجرای آن عدالتی که در جنایت مورد هجمه قرار گرفته است چیست؟

ایشان در راستای پاسخ به این پرسش ها اظهار کردند که ؛ حمله تروریستی مکتب سید الشهداء، یک جنایت بین المللی است چرا که یک جمعیت خاصی را مورد حمله قرار داده است و به افراد غیر نظامی صورت گرفته است و نیز سازمان یافته است لذا راه حل عملی این است که ما اصل این قضیه را در دنیا جا بیندازیم تا وجدان بین المللی در ابنگونه قضایا مداخله کند.

کارشناس دوم نشست علمی « بررسی ابعاد حقوقی حمله تروریستی به مکتب سید الشهداء، غرب کابل» سرکار خانم مشهدی دارای حقوق خصوصی بودند که نسبت به موضوع اقدامات تروریستی علیه زنان به تبیین موضوع پرداختند. زنان وقتی مورد ترور قرار می گیرند در واقع حق امنیت اجتماعی آنان نقض می شود.  چرا که هر فرد بعنوان یک عضو اجتماع دارای حق امنیت اجتماعی نیز است اما اینگونه حادثه های تروریستی علاوه بر این که امنیت اجتماعی زنان را به مخاطره می اندازد زنان را در موضوعات دیگر نیز درگیر می کند از جمله اینکه خانواده های آنان نیز دچار آسیب خواهد شد. وقتی یک خانم مرد خانه خود را در حوادث تروریستی از دست میدهد در واقع با از دست دادن سرپرست خانواده آن زن و خانواده اش دچار آسیب شده است و گاهی نیز متاسفانه گروه های تروریستی از زنان در اقدامات خود استفاده می کنند.

در خاتمه دبیر این نشست علمی موضوع را این گونه جمع بندی کردند : هر چی زمان می گذرد شاهد بحران های جدیدتری در افغانستان همچون بمب گذاری و انواع ترور هستیم و هر روز جان مردم بی گناه بیشتری در این کشور گرفته می شود. شیعیان افغانستان به خصوص هزاره های این کشور بیش از دیگران در معرض حملات تروریستی قرار دارند.پروژه نسل کشی هزاره ها از دوره عبدالرحمان با قتل عام آنها آغاز شد و کشتار هزاره ها به خصوص زنان و کودک ادامه دارد. طی سال های اخیر هم شاهد به رگبار بستن مردم بی گناه هزاره و حملات تروریستی علیه مراکز آموزشی و مذهبی آنها بودیم و در تازه ترین اقدام هم مکتب سیدالشهداء(ع) در کابل هدف حمله قرار گرفت که تعداد زیادی کودک بی گناه در این حمله شهید و مجروح شدند. ایشان با اشاره به لزوم اطلاع رسانی در خصوص نسل کشی هزاره ها در افغانستان اظهار کرد: باید این مساله را جا بندازیم که در حق یک گروه قومی ، نسل کشی انجام می شود و راه حل هایی برای نجات این قوم وجود دارد که  افراد آگاه و پژوهشگران و حقوقدانان در این خصوص دارای مسئولیت هستند.

آنچه که می توان به صورت خلاصه از این نشست بیان کرد :

۱. دکتر جویا

به مفهوم جرم، پیشینه‌ی جرایم بین‌المللی، منابع حقوق بین‌الملل، تاریخ تاسیس دادگاه دایمی بین‌المللی (I.C.C) و دادگاه نورنبرگ پرداختند.

سپس به تبیین ارکان و عناصر سه‌گانه (رکن مادی، قانونی و معنوی) جرم علیه بشریت پرداخته و با استناد به ماده ۱۵ و بند ۱ ماده ۷ اساس‌نامه دیوان کیفری بین‌المللی، حمله به مکتب سیدالشهدا(ع) را از مصادیق جرم علیه بشریت دانستند.

در بخش دیگر از سخنانش با استناد به ماده ۲ قرارداد جرم ژنوساید، و اساس‌نامه (I.C.C) جرم نسل‌زدایی را نیز بر حادثه تروریستی مکتب سیدالشهدا(ع) قابل تطبیق دانستند. پس می‌توان گفت: جنایت ارتکاب یافته علیه دانش‌آموزان مکتب سیدالشهدا(ع) دارای دو وجه است. هم جرم نسل‌زدایی و هم جرم علیه بشریت.

ایشان جلب توجه و حمایت سازمان ملل و نهادهای بین‌المللی حقوق بشری از جمعیت در معرض خطر هزاره‌ها را به‌عنوان راهکار پیگیری این جنایت و هم‌چنین یش‌گیری از تکرار آن در آینده دانستند و گفتند: این امر با جا انداختن و قبولاندن به جهانیان که جرم ضد بشری علیه هزاره‌ها در حال ارتکاب است، ممکن خواهد.

۲. خانم مشهدی

ایشان با اشاره به مفهوم تروریسم و پیچیدگی‌های آن در حقوق بین‌الملل، به مواردی از نقض حقوق زنان در جرایم تروریستی پرداختند که عمده‌ترین آن‌ها استفاده از زنان در حملات تروریستی و به بردگی گرفتن زنان و دختران توسط تروریستان بود. سپس با استناد به مواد ۲۳ و ۲۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر تساوی و برابری حقوق زن و مرد را مهم‌ترین حقوق زنان دانست که در خشونت‌های تروریستی نقض و زنان آسیب‌پذیرتر از مردان اند.

گزارش تصویری نشست علمی «بررسی ابعاد حقوقی حمله تروریستی به مکتب سید الشهداء(ع)، غرب کابل» در شهر مقدس قم برگزار شد.

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.