افزونه جلالی را نصب کنید. Friday, 12 April , 2024 تعداد کل نوشته ها : 694×

besharat news

دیدگاه و موضع آیت الله العظمی واعظ زاده بهسودی در ارتباط با حوادث اخیر کشور و وضعیت فعلی
23 آذر 1400 - 6:16
شناسه : 3836
بازدید 138
1
آیت الله العظمی واعظ زاده بهسودی دیدگاه و موضع خویش را در ارتباط با حوادث اخیر کشور و وضعیت کنونی، دیدگاه و موضع خویش را تشریح نمود و طی یک مصاحبه ای گفت: ماطرفدار مذاکره هستیم. مافعلا تقابل را به نفع نمی بینیم.
پ
پ
نامه سرگشاده آیت الله العظمی واعظ زاده

نامه سرگشاده آیت الله العظمی واعظ زاده

دوشنبه: ۲۲ قوس ۱۴۰۰

آیت الله العظمی واعظ زاده بهسودی دیدگاه و موضع خویش را در ارتباط با حوادث اخیر کشور و وضعیت کنونی، دیدگاه و موضع خویش را تشریح نمود و طی یک مصاحبه ای گفت: ماطرفدار مذاکره هستیم. مافعلا تقابل را به نفع نمی بینیم.

ایشان در مورد طالبان گفت: دستگاه حاکمه را همه می شناسد. دنیا می شناسد. افغانستان می شناسد. به نظر ما بهترین راه، راه مذاکره هست.

ایشان در مورد صداقت و نقش هزاره در افغانستان یاد آور شد: افغانستان فرزندان صادق تر از ما را به خود ندیده است. ما هم در تشکیل افغانستان در ۱۷۴۷ میلادی نقش داشتیم. هم در استقلال افغانستان در ۱۹۱۹ میلادی نقش داشتیم. درمباررزه علیها اشغال روسها نقش بازی کریم. در دوره که حالا پیش آمده می توانیم نقش بازی کنیم.

وی در مورد تقابل با طالبان گفت: از اول راه تقابل را در پیش بگیریم زمینه همه چیز از بین می رود، بدبینی که وجود داشت زیادتر می شود با تفاهم می شود انسان افغانستان را آباد کند و نجات بدهد.

ایشان با بر شمردن جایگاه صلح در افغانستان یاد آورد شد: به قدر کافی جنگ کردیم. همه چیز ما از دست ما رفته. اگر ۴۰ سال بجنگیم باز باید در سال ۴۱ صلح کنیم. ۸۰ سال بجنگیم باز در سال ۸۱ باید صلح کنیم. چنانچه اروپا این کار را کرده است. آمریکا هم این کار را کرده است. آنها بیشتر از ما جنگدیده است. جنگهایی که در اروپا شده است در افغانستان نشده است. آنجا تا چند سال پیش سیاه ها برده بود تا چند سال پیش در حالی که در افغانستان نیم جامعه برده باشد نبود. بعد از هر جنگ راه صلح و مذاکره منطقی است.

آیت الله واعظ زاده اطلاعیه ای مبنی بر بیعت با طالبان را جعلی خواند و گفت: اطلاعیه ای که پخش شد مبنی برحمایت، اطلاعیه ی جعلی بود. بعضی افرادی که نمی خواهد حضور هزاره ها را قبول کند اطلاعیه را جعل کردند. اطلاعیه ما همایش بود. نه بیعت بود نه حمایت. ما مطالبات خود را مطرح کردیم. ما برای مردم حرف زدیم. حمایت از مردم م و جایگاه مردم کردیم. حمایت از نخبگان افغانستان کردیم. در صحبتهای ما پیداست. مطالبات خود را مطرح کردیم. ما حسن نظر خود را در قبال مردم افغانستان، تاریخ افغانستان سرنوشت افغانستان نشان بدهیم که به مصالح علیا پایبندی داریم. ما از هر متشرعی متشرع تریم

مشروح مصاحبه ویدیویی  آیت الله العظمی واعظ زاده بهسودی در ارتباط با حوادث اخیر کشور و وضعیت فعلی

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.