افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 4 July , 2022 تعداد کل نوشته ها : 682×

besharat news

وضعیت بحران انسانی در افغانستان و نشست فوق‌العاده یک روزه سازمان همکاریهای اسلامی
28 آذر 1400 - 17:29
شناسه : 3905
بازدید 64
0
نشست فوق العاده یک روزه سازمان همکاریهای اسلامی با حضور نزدیک به 60 کشور اسلامی، نمایندگان سازمان ملل، مؤسسات مالی بین المللی و تعداد دیگری از کشورها در حالی در اسلام برگزار شد که میلیونها کودک از خطر گرسنگی در حال مرگ اند
پ
پ

یکشنبه: ۲۸قوس ۱۴۰۰ – ۱۹ دسامبر  ۲۰۲۱

وضعیت بحران انسانی در افغانستان و نشست فوق‌العاده یک روزه سازمان همکاریهای اسلامی
نشست فوق العاده یک روزه سازمان همکاریهای اسلامی با حضور نزدیک به ۶۰ کشور اسلامی، نمایندگان سازمان ملل، مؤسسات مالی بین المللی و تعداد دیگری از کشورها در حالی در اسلام آباد برگزار شد که میلیونها کودک از خطر گرسنگی در حال مرگ اند
به گزارش بشارت به نقل از رسانه ها: این نشست در باره بررسی وضعیت بحرانی در افغانستان، روز یکشنبه در اسلام آباد برگزار شد و علاوه بر کشورهای اسلامی، نمایندگان سازمان ملل، مؤسسات مالی بین‌المللی و ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و اتحادیه اروپا نیز در نشست امروز حضور داشت.
این اولین نشست بین‌المللی درباره افغانستان از زمان به قدرت رسیدن دوباره طالبان در ۱۵ آگوست است که وضعیت بحرانی افغانستان را مورد بررسی قرار می دهد.

در این نشست مارتین گریفیت، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد، سخنرانی کرد در سخنرانی خود در کنفرانس همکاری اسلامی در اسلام آباد گفت که سازمان ملل تلاش خواهد کرد که سال آینده، درخواست ۴.۵ میلیارد دلار کمک سالانه را برای افغانستان مطرح کند. حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران نیز در این نشست سخنرانی کرد و گفت که ایران، امنیت پایدار و ثبات سیاسی و اجتماعی در افغانستان را در راستای منافع جمعی منطقه ارزیابی می‌کند.
مارتین گریفیت در اظهارات خود گفت: “سال آینده، سازمان ملل بزرگترین درخواست بزرگترین کمک بشری برای یک کشور را اعلام خواهد کرد که سالانه ۴.۵ میلیارد دلار برای کمک‌های حیاتی برای مردم افغانستان می‌شود.”


او افزود که “نیاز به نقدینگی فوری نه تنها برای بانک‌ها و مردم بلکه برای کار نهادهای بشری بین‌المللی اساسی است.”
وی تاکید کرد که اگر این کمک‌ها نرسد اقتصاد این کشور “فرو می‌پاشد”. در حال حاضر، تهیه غذا بیشتر از ۸۰ درصد هزینه متوسط خانواده‌ها در افغانستان شده است. بنا به آمار سازمان ملل تا میانه سال آینده درآمد سرانه ملی افغانستان ممکن است حدود ۳۰ درصد کم شود و بیکاری به ۲۹ درصد برسد.

امیرعبداللهیان  وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی  نیز در این نشست سخنرانی کرد و  گفت: آنچه ما را در اینجا گرد هم آورده است، بحران طولانی افغانستان است که روزبه‌روز بر ابعاد آن افزوده می‌شود.

وی با بیان اینکه  جمهوری اسلامی ایران، امنیت پایدار و ثبات سیاسی و اجتماعی در افغانستان را در راستای منافع جمعی منطقه ارزیابی می‌کند، گفت: ما معتقدیم امنیت پایدار و ثبات سیاسی و اجتماعی در افغانستان تنها از طریق مشارکت جمعی واقعی و حکومت فراگیر و موثر که همه اقوام و مذاهب در آن نقش داشته باشند، میسر است.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: تأخیر در این امر به دشمنان مردم افغانستان فرصت خواهد داد تا با گسترش تروریسم (داعشی) و مشکلات اقتصادی و شرایط بحرانی در معیشت و بهداشت و نیازمندی‌های اولیه زندگی، شبکه وسیعی از مجرمان اجتماعی را فعال کرده و هرج و مرج، فقر و قحطی را پس از ۲۰ سال اشغالگری و نابودی هرگونه زیر ساخت، گسترش داده و ناکارآمدی را بر مقامات کابل و مردم این کشور تحمیل کند.

امیر عبداللهیان یادآورشد : آشتی ملی، انسجام ملی و مشارکت فراگیر درحکومت و حکمرانی در کنار خیر خواهی و مساعی جمیله کشورهای همسایه و منطقه و کشورهای اسلامی در مبارزه با تروریسم و ناامنی و بی‌ثباتی و کمک های بشر دوستانه، فوری‌ترین اقدام برای حمایت از مردم افغانستان و تضمین آینده ای روشن است.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در ۴۰ سال گذشته میزبان میلیون ها مهاجر و آواره افغان بوده است، گفت: این مهاجران و آوارگان حاصل تجاوز و اشغالگری آمریکا بوده اند شرایط بحرانی امروز افغانستان نیز به دلیل احساس ناامنی، تروریسم و بحران مالی و اقتصادی موج مهاجرت را بشکل روزانه بر ایران تحمیل کرده است روزانه بیش از ۵ هزار افغان وارد ایران می‌شوند.

امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه ایران تاکنون هیچ گونه مساعدت بین المللی دریافت نکرده است، گفت: جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر انگیزه های اسلامی و انسانی همچنان به کمک های انساندوستانه به مردم افغانستان ادامه خواهد داد.

وی ادامه داد: علاوه بر کشورهایی که مسببان واقعی وضعیت کنونی هستند، همه ما بویژه کشورهای اسلامی باید کمک‌های کافی و مستمر خود را در اختیار همه مردم افغانستان قرار دهیم.

امیرعبداللهیان با تشریح پیشنهادات ایران برای کمک به مردم افغانستان در این نشست مهم اظهار کرد: نخست،‌ کشورهای اسلامی، هیئت حاکمه سرپرستی افغانستان و همه طرف‌ها را به تشکیل دولت فراگیر تشویق نمایند، دوم مردم افغانستان نیازمند کمک‌های فوری بشردوستانه هستند تشکیل صندوق مالی بین کشورهای اسلامی برای این هدف ضروریست.

وزیر امور خارجه سومین پیشنهاد ایران را آزادسازی دارایی های مالی افغانستان عنوان کرد و در تبیین پیشنهاد چهارم ایران یادآورشد: بی تردید دول عضو سازمان ملل متحد و دبیرکل آن می‌توانند نقش مهمی در کمک به تشکیل دولت فراگیر و کمک به مردم افغانستان ایفا نمایند و مانع از بروز یک فاجعه انسانی جدید شوند.

وی اظهار داشت: ما امیدواریم که بزودی دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام در افغانستان تشکیل شود تا نمایندگان دولت فراگیر افغانستان بتوانند در اجلاس بعدی سازمان همکاری اسلامی شرکت کنند و میز افغانستان در این سازمان خالی نماند.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان، نیز در سخنرانی افتتاحیه این نشست گفت: “به ویژه آمریکا باید میان طالبان و چهل میلیون مردم افغانستان فرق قایل شود، اگرچه ۲۰ سال با طالبان در جنگ بوده است. اما سوال مردم افغانستان و انسانیت است.”

او افزود که پیش شرط‌های دولت فراگیر و حقوق بشر و زنان و تروریسم برای سرازیر شدن کمک‌های خارجی و اجازه ندادن به کار بانک‌ها شده است. در حالی که به گفته او “در مورد حقوق بشر هر جامعه‌ای متفاوت است”.

آقای خان یادآوری کرد که ۴۱ سال پیش نیز نشست فوق‌العاده این کنفرانس درباره افغانستان بود و هیچ کشوری مانند افغانستان در این چهل سال قربانی نشده است.

 

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در سخنرانی در نشست کنفرانس همکاری اسلامی گفت که فروپاشی اقتصادی افغانستان باید جلوگیری شود.

او افزود که کنفرانس اسلامی باید با نهادهای دیگر بین المللی کار کند.

او افزود که در این راستا “کار با طالبان برای ثبات افغانستان ضروری است”. به عنوان “برادران” به آنها می‌گوییم که دولت فراگیر و و حقوق زنان و دختران در کار و آموزش را برای پایان دادن به این وضع و مشروعیت داخلی و بین المللی درنظر بگیرند.بررسی وضعیت بحران افغانستان

امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان نیز در این نشست سخنرانی کرد و گفت که ما با یک “جنگ تبلیغاتی” مواجه‌ایم. او مدعی شد که رسانه‌ها وضعیت افغانستان را “بد” نشان می‌دهند در حالی که پس از تحولات ماه آگوست در افغانستان، “صلح سراسری” آمده است.
او تاکید کرد:”تحریم افغانستان و مسدود کردن دارایی‌های ایالات متحده آمریکا به افغان‌ها آسیب می‌رساند، نقض آشکار حقوق بشر افغان‌ها است و می‌توان آن را به دشمنی با یک ملت تعبیر کرد.”

امیرخان متقی از نمایندگان کنفرانس خواست که “به مقام‌های آمریکایی یادآوری کنند که آزار افغان‌ها و تضعیف دولت افغانستان به نفع هیچ کس نیست، این برای بهبود روابط مفید نیست. چنین اقداماتی به اعتبار آمریکا لطمه می‌زند و بحران پناهجویان را تشدید می‌کند و جهان از آثار زیانبار آن کنار نمی‌ماند.”
وزیر خارجه طالبان از کشورهای عضو کنفرانس اسلامی سفارت‌های خود را در کابل بازگشایی کنند.

این در حالی است که هنوز هیچ کشوری دولت طالبان را به رسمیت نشناخته است. و وزیر خارجه طالبان با پرچم سه رنگ دولت پیشین در این کنفرانس شرکت کرده است. ولی در عین حال چهره‌های سیاسی و فعالان مدنی از اینکه برگزاری این نشست در اسلام آباد ممکن است در راستای تلاش پاکستان برای رسمیت یافتن دولت طالبان باشد، ابراز نگرانی کرده اند.
از مهمترین اهداف این نشست جلوگیری از وقوع یک فاجعه انسانی در افغانستان گزارش شده است. و سازمان ملل متحد هشدار داده است که این کشور در آستانه بدترین بحران انسانی در جهان قرار دارد و میلیون ها نفر در معرض گرسنگی قرار دارند.
شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان در افتتاحیه نشست کنفرانس همکاری اسلامی درباره افغانستان گفت : بیش از دو سوم جمعیت افغانستان با کمبود غذایی مواجه شده اند و میلیون‌ها کودک افغان از گرسنگی در حال مرگ اند.
برگزاری این نشست فوق العاده و نیز گزارشهایی که هر روز منتشر می شود، حکای از بحران جدی در افغانستان دارد که اگر چاره جویی نشود بشریت شاهد دردناکترین فاجعه انسانی در افغانستان خواهد بود هرچند که وضعیت کنونی نیز غیر قابل تحمل گزارش می شود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.