افزونه جلالی را نصب کنید. Friday, 12 April , 2024 تعداد کل نوشته ها : 694×

besharat news

ممنوعیتهای جدیدی در باره زنان موجی از واکنشها را به وجود آورد
06 دی 1400 - 19:48
شناسه : 4082
بازدید 125
1
طالبان ممنوعیت های جدیدی را در باره زنان اعلام کردند و تاکسیها را از سوار کردن زنان بی حجاب و از سوار کردن آنها در مسیرهای طولانی بدون محارم و نیز پخش موسیقی منع کردند طالبان روز گذشته در توصیه‌ای اعلام کرد زنانی که می‌خواهند مسافت‌های طولانی را طی کنند باید یکی از بستگان محرم مرد، همراه آن‌ها باشد.
پ
پ

بشارت: بر بنیاد گزارشها، طالبان ممنوعیت های جدیدی را در باره زنان اعلام کردند و تاکسیها را از سوار کردن زنان بی حجاب و از سوار کردن آنها در مسیرهای طولانی بدون محارم و نیز پخش موسیقی منع کردند
طالبان روز گذشته در توصیه‌ای اعلام کرد زنانی که می‌خواهند مسافت‌های طولانی را طی کنند باید یکی از بستگان محرم مرد، همراه آن‌ها باشد.
در این توصیه که از سوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان منتشر و در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود، از رانندگان تاکسی نیز خواسته شده است تنها زنان با حجاب اسلامی را سوار وسیله نقلیه خود کنند.
صادق عاکف مهاجر، سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان در گفت وگویی اعلام کرد «زنانی که می‌خواهند در مسیرهای بیش از ۷۲ کیلومتری سفر کنند باید یک مرد محرم از اعضای خانواده آن‌ها همراهشان باشند وگرنه نمی‌توانند این سفر را انجام دهند».

طالبان از زمان به قدرت رسیدن در اواسط اوت محدودیت‌های متعددی را به ویژه در زمینه تحصیل و کار برای زنان و دختران اعمال کرده است اما این نخستین بار است که این وزارتخانه تلاش می‌کنند به مانند دوره قبلی حکومتش بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ در نحوه سفرهای زنان تغییر ایجاد کند.
طالبان به دنبال این است تا جامعه بین‌المللی آن‌ها را به رسمیت بشناسند و مایل به بازگشت کمک‌های بشردوستانه حیاتی برای افغانستان هستند، به همین دلیل گفته بودند که نسبت به دوره قبلی حکومت خود بازتر خواهند بود.
صبغت الله احمدی» سخنگوی مخالفان طالبان در واکنش به این دستورالعمل طالبان گفت که افغانستان کشور زنان بیوه و گرسنگان است . زنان بیوه و بی سرپرست که برای نان خانواده از منزل بیرون می شوند، محرم شرعی از کجا پیدا کنند.
وی گفته است که طالبان به جای ایجاد شغل و سیرکردن شکم مردم ، تصمیماتی می گیرد که جز ایجاد مشکل نتیجه برای مردم ندارد.

تعدادی از مردم نیز در شبکه های اجتماعی با انتقاد از دستور جدید طالبان در باره زنان از طالبان خواستند به جای سخت گیرهای بی مورد زمینه رفع مشکلات مردم و بویژه زنان در جامعه را فراهم کنند.
همچنین شماری از رانندگان تاکسی در کابل با اعتراض به دستورالعمل جدید طالبان گفتند این تصمیم طالبان مشکلات زیادی را برای رانندگان تاکسی و زنان بوجود می آورد بسیاری از زنان بدون سرپرست مجبورند برای پیدا کردن لقمه نان برای خانواده خود به تنهایی سفر کنند.
این افراد افزودند طالبان در روزهای گذشته تعدادی از رانندگان تاکسی را به دلیل سوارکردن زنان بدحجاب مورد ضرب و شتم قرار داده است.
سازمان دیده بان حقوق بشر نیز با انتقاد از محدودیت های ایجاد شده برای زنان افغانستان گفت که ما هر روز بیشترمتوجه می‌شویم که طالبان واقعا چه کسانی هستند، نظرات آن‌ها درباره حقوق زنان چیست و این واقعا یک تصویر بسیار بسیار تاریک است

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.