افزونه جلالی را نصب کنید. Sunday, 14 July , 2024 تعداد کل نوشته ها : 694×

besharat news

وزیر دفاع طالبان: اگر مخدوم عالم، “مظلوم  باشد، حمایتش می‌کنیم و اگر مجرم باشد، خودم مجازاتش می‌کنم
09 بهمن 1400 - 22:24
شناسه : 4523
بازدید 166
5

شنبه: ۹ دلو ۱۴۰۰ به گزارش بشارت به نقل از منابع آگاه:محمد یعقوب، وزیر دفاع طالبان، در سخنرانی خود در فاریاب از بازداشت مخدوم عالم، توسط استخبارات طالبان دفاع کرد و گفت: در محکمه ثابت می‌شود که او بیگناه است یا نه.   شنبه: ۹ دلو ۱۴۰۰ به گزارش بشارت به نقل از رسانه ها، […]

پ
پ

شنبه: ۹ دلو ۱۴۰۰

به گزارش بشارت به نقل از منابع آگاه:محمد یعقوب، وزیر دفاع طالبان، در سخنرانی خود در فاریاب از بازداشت مخدوم عالم، توسط استخبارات طالبان دفاع کرد و گفت: در محکمه ثابت می‌شود که او بیگناه است یا نه.

 

شنبه: ۹ دلو ۱۴۰۰
به گزارش بشارت به نقل از رسانه ها، محمد یعقوب، وزیر دفاع طالبان، در یک سخنرانی در فاریاب در مورد بازداشت مخدوم عالم، فرمانده مشهور محلی ازبک تبار توسط استخبارات طالبان گفت: اگر مخدوم عالم، “مظلوم باشد، حمایتش می‌کنیم و اگر مجرم باشد، خودم مجازاتش می‌کنم، مطرح نیست که این فرد پشتون، ازبک یا تاجیک است.”
محمد یعقوب که روز جمعه ۹ دلو، در فاریاب سخنرانی می‌کرد گفت: “تظاهرات برای چی بود؟ در اعتراض به اینکه چرا مخدوم عالم بندی شده است. محکمه امارت اسلامی حق دارد که زندانی کند، اگر اثبات شود، هیچکس حق مخالفت با آن ندارد”.
وزیر دفاع طالبان در سخنرانیش گفت: “کسانی به نام حزب و جنبش و جمعیت، برخی به نام سپه‌سالار ازبک‌ها، تاجیکان یا پشتون‌ها یا فرمانده عرب و ترکمن همه اهداف مختلف داشتند و دروغ می‌گفتند، مردم هم چشم بسته دنبال‌شان روان بود، کسی نپرسید که چه رفتار و کرداری دارند و چه گذشته‌ای دارند چه خدمتی به دین، اسلام و وطن و یا قوم کرده اند.”
آقای یعقوب با اشاره به حقوق اقوام در دولت طالبان گفت: “کسانی می‌گویند حقوق قوم ما داده نشده، ازبک باید از پشتون دفاع کند و پشتون از ازبک، تاجیک باید از عرب دفاع کند و ترکمن از تاجیک دفاع کند. این چیزها باید ختم شود چه در میان مردم باشد یا پیدا شود، خصوصا در میان مجاهدین (طالبان) “.
فرمانده ازبک تبار چند روز قبل به اتهام آدم‌ربایی از سوی طالبان بازداشت شده و به کابل منتقل شده است
بر اساس گزارشها، انعام‌الله سمنگانی، معاون سخنگوی دولت طالبان چند روز پیش اظهار نمود که: ارگانهای کشفی طالبان “شواهدی” به دست آورده بودند که “گویا” مخدوم عالم، فرمانده محلی قدرتمند طالبان از قوم ازبک در “اختطاف (آدم‌ربایی) دخیل بوده است و این موضوع تحت پیگیری است”. او گفت که آقای عالم توسط استخبارات طالبان بازداشت شده است و اکنون به کابل منتقل شده است.
بازداشت فرماده ازبکها سبب اعتراضات گسترده در ولایت فاریاب شد. ولی طالبان می‌گوید که فرمانده مخدوم عالم، هنوز در بازداشت به سر می‌برد، ووضعیت در فاریاب تحت کنترل است
همچنین سخنگوی طالبان گفت: دولت طالبان “حق بازجویی از افرادی که اسنادی علیه آنها وجود داشته باشد، را دارد.”
در دومین روز درگیری و اعتراضات در ولایات فاریاب به بازداشت فرمانده مخدوم دو غیرنظامی و سه نظامی طالبان کشته شده‌اند. و تعدادی هم زخمی شدند که به شفاخانه مرکزی شهر میمنه است.
بر بنیاد گزارشها، شماری از حامیان طالبان و مردم محلی در حمایت از مخدوم عالم، یکی از فرمانده قدرتمند محلی طالبان در شهر میمنه در شمال افغانستان دست به اعتراض زدند و خیمه تحصن در برابر دفتر والی برپا کردند.
بر اساس گزارش بی بی سی، در دومین روز اعتراضات شاهدان به بی‌بی‌سی گفته‌اند که دستکم براثر تیراندازی نیروهای طالبان “یکی از معترضان کشته و سه تن زخمی” شده‌اند. و در دومین روز نارآرامی فروشگاه‌ها در شهر میمینه همچنان بسته است.
بر اساس گزارش بی بی سی: نیروهای طالبان با خودروهای نظامی در مرکز شهر حضور دارند. خبرهایی از رسیدن شماری از نیروهای “لشکر بدری” طالبان به فاریاب نیز نشر شده است، نیروهای این لشکر شامل افراد انتحاری طالبان هستند.
قدوس قلیچ، یکی از بزرگان محلی در گفتگو با بی‌بی‌سی گفته است که این فرمانده محلی طالبان تا هنوز آزاد نشده است. خیمه اعتراضات برداشته شده است، اما نیروهای نظامی همچنان در شهر میمنه حضور دارند و از روز گذشته این شهر حالت نظامی به خود گرفته بود.”
قدوس قلیچ گفته است که تصمیم مردم فاریاب این است که اگر فرمانده مخدوم آزاد نشود، بزرگان محلی به کابل برای گفتگو با رهبری طالبان بروند.
بر بنیاد گزارشها، برخی افراد محلی، از افزایش تنش میان طالبان محلی ازبک و حکومت عمدتا پشتون طالبان صحبت می‌کنند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.