جمعه, ۳۰ ثور , ۱۴۰۱ Friday, 20 May , 2022 تعداد کل نوشته ها : 681×

besharat news

نشست علمي – فرهنگی به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد شهادت رهبر شهید از سوی مجمع علمای ولایت دایکندی برگزار شد
14 مارس 2022 - 19:57
شناسه : 4868
بازدید 120
2
نشست علمی – فرهنگی وحدت طلبی و عدالتخواهی در نگاه شهید مزاری و شهید صادقی به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد شهادت رهبر شهید، حجت الاسلام والمسلمین استاد مزاری رحمت الله علیه در مجتمع آموزش عالی فقه، سالن شهید مطهری برگزار شد.
پ
پ

به گزارش بشارت، نشست علمی – فرهنگی وحدت طلبی و عدالتخواهی در نگاه شهید مزاری و شهید صادقی به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد شهادت رهبر شهید، حجت الاسلام والمسلمین استاد مزاری رحمت الله علیه در مجتمع آموزش عالی فقه، سالن شهید مطهری برگزار شد.

این نشست علمی از سوی مجمع علمای ولایت دایکندی به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد شهادت رهبر شهید، حجت الاسلام والمسلمین استاد عبدالعلی مزاری رحمت الله علیه با حضور گسترده علما، اساتید، نمایندگان دفتر آیت الله العظمی فاضلی بهسودی و جمعی از اعضای پیشین پارلمان افغانستان، حجت الاسلام غلام حسین ناصری، حاج محمد عبده و نصر الله صادقی زاده عصر روز سه شنبه ۲۳ حوت ۱۴۰۰ در شهر قم برگزار شد.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن Capture.jpg است

این مراسم با قرائت قرآن کریم توسط مرتضی رحیمی و با سخنان دبیر نشست، حجت الاسلام محمد اکبری آغاز شد و در ادامه الحاج نصر الله صادقی زاده وکیل پیشین مردم ولایت دایکندی در مورد شهید مزاری و شهید صادقی و گرامیداشت بیست و هفتمین سالگرد شهادت شهید مزاری سخنرانی کردند، سپس کارشناسان این نشست به ترتیب دکتر محمد امینی، دکتر حمید زکی و دکتر عبدالقیوم محمودی در مورد وحدت طلبی و عدالتخواهی در نگاه شهید مزاری و شهید صادقی به ایراد سخن پرداختند و با دعائیه حجت الاسلام والمسلمین محمد علی عالمی پایان یافت.

آنچه در ذیل می آید متن کامل سخنرانی حجت الاسلام دکتر حمید زکی در نشست علمی – فرهنگی وحدت طلبی و عدالتخواهی به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد رهبر شهید حجت الاسلام والمسلمین استاد مزاری می باشد.

بسم الله الرحمن الرحیم. نحمده و نستعین
گرامی می داریم بیست و هفتمین سالگرد شهادت رهبر شهید، حجت الاسلام والمسلمین، استاد شهید مزاری را.
درود می فرستم به روح رهبر شهید، شهید عدالت، شهید وحدت ملی، شهید بین المللی جهان اسلام رهبر فقید حزب وحدت استاد مزاری و همچنین درود می فرستم به روح روحانی مبارز حجت الاسلام والمسلمین شهید صادقی نیلی، شهید عدالتخواه، ستم ستیز و آغاز گرجهاد از مناطق مرکزی همراه با سایر روحانیون و مردم متدین دایکندی
تشکر می کنم از مجمع علمای ولایت دایکندی که در بیست و هفتمین سالگرد شهادت رهبر شهید این نشست را برگزار گردند.
به دلیل کمبودی وقت به مباحث به طور اشاره می پردازم.
موضوع بحث من عدالتخواهی در اندیشه شهید مزاری و شهید صادقی و بررسی شیوه عدالتخواهی در اندیشه دو شهید سردار اسلام می باشد
در ابتدا خوب است به جایگاه عدالت اشاره شود
عدالت واژه آشنا و آرمان دیرینه بشریت است. قبل از اسلام، قبل از میلاد تا دوران حمواربی ، عدالت و عدالتخواهی مطرح بوده است.
از عدالت تعاریف متعددی نظیر قسط، دادگستری، برابری، مساوی، انصاف، قرارگرفتن اشیاء در جایگاه طبیعی، اعطای حق به ذی حق، پاداش به اندازه استحقاق، حق، اعتدال و حد وسط.. نفی ظلم و نظائر اینها بیان شده است. و همینطور عدالت اقسام متعددی دارد و از جمله عدالت اجتماعی که مجالی برای پرداختن به آنها نمی باشد.
عدالت در اسلام جايگاه خاصى دارد، فلسفه و هدف از بعثت انبیاء، جهاد و مبارزه با طاغوت عدالت و گسترش قسط است تا به وسیله عدالت جامعه به قوام و ثبات برسد.
خداوند می فرماید: «لقد ارسلنا رسلنا بالبینات و انزلنا معهم الکتاب والمیزان لیقوم الناس بالقسط وانزلنا الحدید و فیه باس شدید
بسط قسط توسعه عدالت از مهمترین اصول زندگی اجتماعی است. «قل امر ربی بالقسط» «واُمرتُ لِاعدِلَ بینَکم» ، «ان الله یامر بالعدل والاحسان» «یا ایها الذین آمنوا کونوا قوامین بالقسط»
عدالت خواهان محبوب خداوند «ان الله یحب المقسطین» «انّ اللّه يأمر بالعدل والاحسان وايتاء ذى القربى وينهى عن الفحشاء والمنكر
قوام هستی بر اساس عدالت است. پیامبر اسلام فرمود: «بالعدل قامت السماوات والارض». آسمان و زمین براساس عدالت استوار است.
در اسلام مبارزه با ستم یک رسالت است «کونا للظالم خصما و للمظلوم عونا»،مبارزه با تبعیضات نژادی، حمایت از طبقات آسیب پذیر جامعه یک رسالت الهی است.«ومالکم لا تقاتلون فی سبیل الله والمستضعفین من الرجال والنساء والولدان الذین یقولون ربنا اخرجنا من هذه القریۀ الظالم اهلها واجعل لنا من لدنک ولیا واجعل من لدنک نصیرا».
پیامبر اسلام فرمود («ان ربکم واحد، وان اباکم واحد، ودینکم واحد، ونبیکم واحد، ولا فضل لعربی علی عجمی، ولا عجمی علی عربی ولا لاحمر علی اسود، ولا اسود علی احمر، الا بالتقوی»


اکنون که در بیست و هفتمین سالگرد شهادت رهبر شهید قرار داریم و این نشست علمی به مناسبت تجلیل از شهید و شهید صادقی و بررسی عدالتخواهی در اندیشه آن دو شهید والا مقام می باشد، لازم است یاد آور شود که آن دو شهید نقاط مشترک زیادی داشت از جمله مثل :
هردو دارای خاستگاه مشترک بودند. هردو از حوزه دینی از قوم محروم و از مناطق محروم برخواسته بودند و درد مشترک داشتند.
هردو نسبتا دارای ویژگیهای اخلاقی شخصیتی ومبارزاتی مشترکی بودند مثل: شجاعت، فروتنی، و متشرع، خستگی نشناسی، عدالتخواهی محرومیت زدای، عزت خواهی
هردو نسبتا روش مشترک برای عدالتخواهی داشتند مثل ایجاد تشکیلات منسجم نظیر تاسیس سازمان نصر که رهبر شهید از بنیان گذاران آن بود و تاسیس پاسداران جهاد اسلامی که شهید صادقی از بنیانگذاران آن بود
ایجاد تشکیلات قدرتمند حزب وحدت که وقتی حزب وحدت تاسیس شد، با پیوستن شهید صادقی به وحدت، روند حزب وحدت به کمال و ثبات رسید.
هردو شهید دارای اهداف مشترکی مثل: عزت خواهی مردم، ایجاد حکومت اسلامی عادلانه، پایان دادن به ستم، هویت یابی بودند.
هردو سرداران شهید اسلام که یک شیوه به دست ناجوانمردانه ترین و شقی ترین شیاطین به شهادت رسیدند.

شیوه های شهید صادقی برای عدالتخواهی
شهید صادقی با الهام گیری از آموزه های اسلام شیوه های زیر را برای عدالت خواهی در زندگی اجتماعی و سیاسیش داشت:
مبارزه با شوروی سابق و آزادی سرزمینهای مناطق مرکزی هزاره جات، شوروی ظالم و ستمگر بود. نفس ستم ستیزی به نحوی عدالتخواهی می باشد.
دفاع از حریم هزاره ها در برابر حملات مهاجمان افغانهای ناوه گرو به مناطق ناوه میش
مقابله با ستمگران محلی
پیوستن به حرکت وحدت طلبانه و حمایت از وحدت که تاسیس حزب وحدت برای استقرار عدالت بود برای «حکومتی مبتنی بر عدالت اجتماعی» بود که شهید مزاری آن را در غرب کابل مطرح کرد و از خواسته ها و اهدافی بود که شهید مزاری آن را در غرب کابل مطرح کرد.
من یادم هست سخنان شهید صادقی در مسجد اعظم و در حرم حضرت امام وقتی که همراه رهبر شهید برای تحکیم وحدت به عنوان هئیت بلند پایه حزب وحدت در جمهوری اسلامی ایران سفر کرده بود.
او می گفت: «آقایانی که تفریح می کند و نه ظلمی دیده و نه ستمی به آنها رسیده است حق دارد اشکال تراشی کند و سردرنیاورد که وحدت یعنی چه؟» این مفهومش این است آنهایی که ستم ندیده، احساسی دردی ندارد، درک ضرورت وحدت را نمی فهمد. آنهایی که ستم و ستمگریهای را چشیده، می داند که وحدت چیست؟
شهید صادقی در بخش از سخنانش می گفت: «اتحاد برای ما نسبت به نماز و روزه ضروری است. دلیلش روشن است. اولین حرف پیامبر در مدینه اخوت است. گفت بین تان برادر باشید.. بدون وحدت هیچ چیزی را نمی توانیم به دست بیاوریم. اسلام را پیاده کردن در سایه وحدت است. اختلاف مقدمه الحاد و براندازی اسلام است».
او در سخنرانهایش می گفت: «شما وظیفه شرعی دارید از اتحاد حمایت کنید نه از من و نه از مزاری. شما از سرنوشت خود حمایت کنید.حق ندارید با سرنوشت ما بازی کنید»
مورد خطاب شهید صادقی مخالفان حزب وحدت و علمای پیری بود که شرط و شروط می گذاشت و شورای امامیه را مطرح می کرد.
سخنان شهید صادقی به خوبی نشان می دهد که وحدت راهی به سوی رسیدن عدالت است. وحدت نوعی حمایت از سرنوشت مردم است.لذا او مخالفان وحدت را مور نکوهش قرار می داد که با سرنوشت ما بازی نکنید.
او می گفت: «علمای پیر مخالف وحدت است». دوستان کتاب ابوذر انقلاب را بخوانید. شهید صادقی حرفهای زیادی در این کتاب دارد. چهار سخنرانی شهید صادقی را بخوانید.
او وحدت و عدالت خواهی را در سطح افغانستان در نظر داشت و می گفت: «شیعه و سنی متحد شویم. وحدت را در افغانستان گسترش بدهیم».
شهید صادقی برای گسترش عدالتخواهی تکیه بر کمیت نفوس هم داشت، بر آنهایی که نفوس شیعه را دو درصد می خواندند نهیب می زد:«بعضیها چشم شان کور است. آنها کور خوانده که گفته است شیعه در افغانستان دو درصد است».
به دلیل کمبودی وقت نگاه گذرای به شیوه های عدالتخواهی شهید مزاری رحمت الله داریم که اکنون در بیست و هفتمین سالگرد رهبر شهید قرار داریم. و می توان به مواردی از جمله به اینها اشاره کرد:
۱ – آگاه بخشی نسل جوان و توده مردم که به دوران پیش سال ۱۳۵۷ می رسد. که حلقه های مبارزاتی را به وجود آورده بود.
۲ – تاسیس سازمان نصر از حلقه ها و گروههای مبارز آن زمان که نقش مهمی را در تحولات افغانستان بازی کرد.
۳ – مبارزه به ستمگری و مبارزه با کمونیستها و نیروهای اشغالگراتحاد جماهیر شوروی که ستم ستیزی نوعی از عدالتخواهی است
۴ – تاسیس حزب وحدت و به جان خریدن خطرات زیادی در این راه و دست زدن به پیاده رویهای طولانی و سفر به مناطق خطر ساز از جمله سفر به کجران، گیزاب و کیتی امروز تا غور و بامیان تا مزار
۵ – به وجود آوردن ائتلاف شمال برای سرنگون کردن رژیم نجیب الله آخرین مهره اتحاد جماهیر شوروی
۶ – تکیه برحکومت عدل اسلامی و مبتنی بر عدالت اجتماعی که به وسیله این حکومت ملیتهای محروم به حقوق شان می رسد لذا رهبر شهید بعد از سرنگونی رژیم نجیب الله آخرین بقایای رژیم کمونیستی کابل طی مصاحبه ای گفت: «ارزيابى ما از مسأله اين است که…. ظلم ديگر به آخر رسيد و تمام شد و يك «حكومت عدل اسلامى» كه تأمين كننده حقوق همه مليتهاى محروم در طول تاريخ افغانستان باشد، تشكيل و از طرف مجاهدين اعلام خواهد شد»
شهید مزاری باورش این بود که مجاهدینی که علیه شوروی و مزدوران آنها مبارزه کرده اند و آنها را ساقط کردند، عقل و هوش درایت دارند و به شعارها و تعهدات شان پایبندند و صداقت دارند و تن به حکومت اسلامی مبتنی بر عدالت اجتماعی، مردمی، فراگیر می دهند. ولی متاسفانه بعدها معلوم شد که «شعارها اسلامی وعملکرد نژادی» است. و دیدها انحصاری و تنگ نظرانه.
به هر حال رهبر شهید یکی از اهداف مبارزه را این گونه بیان می کرد: « يك حكومت اسلامى كه «منافع همه مردم» ما را تأمين كند و «عدالت اجتماعى» را تحقق بخشد و حقوق پايمال شده كليه مليتهاى مظلوم و محروم جامعه را اعاده نمايد، در افغانستان بوجود آوريم»
و او در مصاحبه با آژانس خبرى ايتاليا: «هدف ما تشكيل يك حكومت اسلامى، مردمى، فراگير و مبتنى بر «عدالت اجتماعى» در افغانستان است. ما مى خواهيم ستمهاى چندين قرن بر مردم افغانستان پايان يابد و جامعه اى بوجود آيد كه در آن از تبعيض، برترى گرى، تفاخر و افزون خواهى خبرى نباشد و كليه مردم افغانستان از هر قوم و نژاد و با هر رنگ و زبان برادرانه و برابر زندگى كنند و حقوق حقه تمامى مليتهاى افغانستان تأمين گرديده و آنها بتوانند متناسب با ميزان حضور و نقش شان در جهاد چهارده ساله ضد روسى در تعيين سرنوشت سياسى شان سهم بگيرند».
پس یکی از روشهای عدالتخواهی رهبر شهید حمایت از حکومت اسلامی با ویژگیهای مردمی بودن، مبتنی بر عدالت و فراگیر بودن بود. و این حکومت می تواند حقوق ملیتهای محروم را تامین کند

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن FB_IMG_16149560067439515.jpg است
رهبر شهید، استاد عبدالعلی مزاری رحمت الله علیه


۷- تثبیت هویت قومی : او می گفت: «هزاره بودن ننگ و عیب نباشد» نفی ستم قومی
۵ – تثبیت هویت مذهبی: رسمیت مذهب جعفر ونفی ستم قومى و مذهبى
(اومى گفت: در قانون اساسى، يك مذهب چه به رسميت شناخته شود و چه شناخته نشود، پيروان آن مذهب از مكتب شان پيروى مى كند، در افغانستان اگر مذهب تشيع مثل برادران اهل تسنن رسميت داشته باشد، يك سنى، شيعه نمى شود. اگر هم رسميت نداشته باشد، يك شيعه، سنى نمى شود و اين يك واقعيت هست و ما انتظار داريم بعد از چهارده سال جهاد مردم ما اين شجاعت و شهامت را در دنيا اثبات كند و اين مشكل جهان اسلام را در افغانستان حل بكنند و اعلام كنند كه بين شيعه و سنى هيچ فرقى نيست. يكى هستيم هر دوى ما مراسم خود را رسمى انجام مى دهيم تا اين پرده اى را كه استعمار ترسيم كرده از دست استعمار در سطح بين المللى بگيريم، و به جهت اختلاف شيعه و سنى انقلاب ما ضربه نخورد.
او به صراحت می گفت: « سه چیز در افغانستان می خواهیم : رسـمیت مذهب تشـیع، سهـیم بودن مردم ما در اداره ی سیاسی کشور، تعــدیل واحـدهای اداری»
۶ – تثبیت هویت سیاسی (مشارکت در تصمیم گیری)


۷- مشارکت سیاسی اقوام به تناسب نفوس و حضور در تصمیم گیریها بر اساس ۲۵ درصدی او می گفت: «مردم تشيع ۲۵ در صد جمعيت افغانستان را تشكيل مى دهند، و بايد در همه تصميم گيريها از جمله در تشكيل دولت، شوراى قيادى و شوراى جهادى، بر اساس ۲۵ در صد سهم داشته باشند، باقى مليتها نيز به تناسب موجوديت ملى شان، در قدرت سهم بگيرند و در غير آن صورت اين حكومت براى ما قابل قبول نيست»
امام علی (علیه السلام): «العدل یضع الامور مواضعها» تقسيم عادلانه پستهاى به تناسب حضور و نفوس.، پستهاى كليدى (وزارتخانه هاى دفاع، ماليه، خارجه، اطلاعات و كلتور ) یک امر فطری، عقلی و انسانی است.
۸ – دسترسی اقوام به پستهای کلیدی و عدم انحصاری قدرت و پستهای کلیدی برای یک قوم و حزب.
از راههای تحقق «عدالت اجتماعی» تقسیم واحدهای های اداری بر اساس نفوس بود(او می گفت: در منطقه دره صوف كه يك ولسوالى است قبل از انقلاب در زمان ظاهر چهل و سه هزار نفوس داشت. ولايتش كه مركز بود هيجده هزار نفر نفوس داشت. آن وقت يك نماينده از ولايت مى آمد و يك نماينده از ولسوالى. در كنار اين چهل و سه هزار نفر نفوس يك ولسوالى ديگر از برادران اهل تسنن بود كه دوازده هزار باشنده داشت. پس دوازده هزار هم يك رأى داشت و چهل و سه هزار هم يك رأى. بدين لحاظ اين مسأله اگر درست نشود مسأله مشكلى است)
خلاف عدالت و انصاف است که ۱۲ هزار نفر هم یک رای داشته باشد و ۴۳ هزار نفر هم یک رای داشته باشد.
شهید مزاری با تاسی از آموزه های دینی می گفت: ما مظـلومان تاریخ بوده ایم، ما نمی خواهیم بالای کسی ظلم کنیم، ما می خواهیم از زیر بار ظلم بیـرون آیــیم. همان چیزی که در قرآن کریم آمده است: «لاتَظلِمون و لا تُظلَمون» ( بقره/۲۷۹)؛ نه ستم کنید و نه ستم پذیر باشید. ما نه ستم می کنیم و نه ستم می پذیریم.
برخی ها عدالتخواهی شهید مزاری را به معنای تجزیه افغانستان تلقی می کرد. ولی رهبر شهید با استدلال قوی اسلامی، دینی، عقلی، عرفی و انسانی فریاد می زد که عدالتخواهی به معنای تجزیه افغانستان نیست او می گفت :«اگرمليّتى حقوق خود را طلب نموده و خواستار عدالت باشد به معنى تجزيه نيست. اين حق طبيعى مردم است كه خواستار حقوق خويش و عدالت باشد».
والسلام علیکم و رحمت الله

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.