جمعه, ۳۰ ثور , ۱۴۰۱ Friday, 20 May , 2022 تعداد کل نوشته ها : 681×

besharat news

متن کامل سخنرانی حجت الاسلام محمد اسلم شیوا در همایش «حکومت اسلامی عادلانه در اندیشه شهید مزاری(ره)»
15 مارس 2022 - 18:34
شناسه : 4911
بازدید 53
1
متن کامل سخنرانی حجت الاسلام محمد اسلم شیوا، عضو شورای اجرائیه شورای علمای شیعه و مشاور پیشین شورای عالی مصالحه است که در همایش «حکومت اسلامی عادلانه در اندیشه شهید مزاری رحمت الله علیه، به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد شهادت رهبر شهید
پ
پ
محمد اسلم شیوا، عضو شورای اجرائیه شورای علمای شیعه و مشاور پیشین شورای عالی مصالحه

اشاره: آنچه در پی می آید متن کامل سخنرانی حجت الاسلام محمد اسلم شیوا، عضو شورای اجرائیه شورای علمای شیعه و مشاور پیشین شورای عالی مصالحه است که در همایش «حکومت اسلامی عادلانه در اندیشه شهید مزاری رحمت الله علیه، به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد شهادت رهبر شهید که از سوی مرکز فرهنگی اجتماعی بشارت در سالن همایش مجمع جهانی اهل بییت برگزار شد، ارائه گردید..

از تحلیل¬ها، نظریات و دیدگاهای اساتید محترم و فرهیختگان گرامی و کارشناسان عزیز، انصافا استفاده کردیم.
در سال ۱۳۵۵ جهت ادامه تحصیل وارد کابل شدم و در مدرسه جامعه الاسلام محقق کابلی مستقر گردیدم . در تابستان سال ۱۳۵۶ شهید مزاری از مزار در کابل مدرسه جامعه الاسلام تشریف آوردند. اطاق نمبر ۱۲ اطاق من و مرحوم آقای شفایی خدا رحمتش کند بود. آقای شفای با اشاره به شهید مزاری، به من گفت ایشان عبدالعلی مزاری است، روحانی مبارز، انقلابی تشکیلاتی و فعال. مرحوم شفایی در همین حد به من معرفی کرد. شاید بیشتر از آن به مصلحت نبود.
در اطاق نمبر ۱۲ مدرسه جامعه الاسلام بودیم که مرحوم آیت الله پروانی جناب استاد خلیلی و جناب استاد شفق مرحوم استاد حکیمی و سایر بزرگان که در مدرسه حضور داشتند خدمت جناب شهید مزاری رسیدند.
این بزرگان همدیگر را کاملا می شناختند از لحاظ تفکر و اندیشه به هم پیوسته بودند.

بعدا این آشنایی در بستر و قالب سازمان نصر آن زمان و تشکیلات عظیم حزب وحدت آن زمان استمرار پیدا کرد.
در سال ۱۳۶۰ شهید مزاری وارد ایران شد. یادم هست دفتر سازمان نصر آن زمان، در تهران پل سید خندان بود، آنجا مدتی در محضر شهید مزاری بودیم، یک خاطره نقل کنم، اذان شد جمعی از اعضای دفتر اصرار ورزیدند استاد بلند شود پیش نماز و امام جماعت شود تا نماز بخوانیم. ولی استاد قبول نکرد. ایشان فرمود: اگر کسی از آقایان هست بلند شود، امام جماعت شود و ما اقتدا می¬کنیم و گرنه من اصلا حاضر نیستم امام جماعت شوم.
من این را از این باب عرض می کنم که ایشان روحانی وارسته و مبرزی بود، ولی از بس متواضع، عادی و خاکی بود حاضر به امامت برای نماز جماعت نشد، در حالی که سراغ داریم کسانی را که تازه طلبه شدند امام جماعت می شود. خدا وجود همه را حفظ کند.
خاطره دیگر نقل کنم از رهبر شهید، ایشان در سال ۱۳۶۵ از مسیر هرات، بادغیس، غور همراه استاد عرفانی وارد مناطق مرکزی شد در یک زمستان پایگاه مرکزی در پنجاب بود که ما در خدمت ایشان بودیم به خوبی درک می کردیم که شخصیت ایشان یک شخصیت شگفت انگیز و استثنایی بود.

رهبر شهید حجت الاسلام والمسلمین عبدالعلی مزاری دبیر کل فقید حزب وحدت اسلامی افغانستن، در کلام و بیان استاد عزیز الله شفق

بایست اعتراف کنیم که هیچ رهبر سیاسی، حزبی و تشکیلاتی در کشور ما در طی چهار دهه به اندازه شهید مزاری در جهت احقاق حقوق مردم و تحقق عدالت اجتماعی مقاومت و ایستادگی ظهور نکرده است و به اندازه ایشان طرح و پلانی ارائه نکرده است.
مسأله دیگر، بعد از شهادت شهید مزاری است. ما رهبران بزرگی داریم که یا شهید شدند، یا در قید حیات هستند، رهبران زیادی داریم از دوران جهاد و مقاومت تا کنون هیچ رهبری به اندازه شهید مزاری به اندیشه ها و نظرات دیدگاه های آنها پرداخته نشده است.
علماء، کارشناسان، فرهیختگان نویسندگان، محققان از حوزه و دانشگاه در ظرف ۲۷ سال خیلی خوب به دیدگاه شهید مزاری پرداختند وبررسی کردند و این دیدگاه¬ها هر چه بهتر و بیشتر باید کارشناسی شود، تا دیدگاه و نظریات شهید مزاری تبدیل به قانون و اصول مبارزاتی و مقاومت شود.
مقاومت تنها مقاومت مسلحانه نیست، مقاومت سیاسی، مقاومت همه عرصه ها را در بر می گیرد مثل: مقاومت فرهنگی، مقاومت اجتماعی، مقاومت علمی و اقتصادی..
از نظریات شهید مزاری، قانون واصولی فراهم بیاید که فراتر از قوم و ملت فراتر از یک مذهب، حتی فراتر از مرزهای جغرافیایی باشد.
یعنی از دیدگاه شهید مزاری همانگونه که عزیزان ما جناب دکتر رسولی و جناب دکتر صابری و جناب دکتر عارفی پرداختند، می¬تواند در سطح ملی استفاده شود.
ما مشکلات را فقط در کشور افغانستان نداریم، در بسیاری از کشورهای اسلامی عربی مشکلات هست، دیدگاه شهید مزاری در این کشورهاهم می تواند مطرح شود. بررسی شود و به عرصه ظهور برسد انشاء الله.
ما در تحول در کابل بودیم، این را عرض می کنم چند ماهی در آنجا بودیم،. البته ناگفته نماند پیشرفت و ترقی مردم در طی این بیست سال در بعد علمی و فرهنگی واقعا خوب بود این پیشرفت محدود به داخل نبود، در ایران در کشورهایی که مردم ما حضور داشتند پیشرفت علمی و فرهنگی خوبی داشتند.
الان ما نیروی عظیم علمی، فرهنگی داخل کشور و بیرون کشور از حوزه و دانشگاه داریم، وبزرگترین سرمایه به نظر ما نیروی فکری، فرهنگی پژوهشگر و محقق است، اما مشکل در کجاست؟ این همه نیرو فرهنگی فکری و محقق متأسفانه در خیلی از جاها، از انسجام و همسویی لازم برخوردار نیستیم.. این مشکل ما در داخل و در خارج بوده است.
همین مشکل در سطح سیاسیون هم هست، اگر سیاسیون و بزرگان ما از لحاظ سیاسی از یک هماهنگی و انسجام و همسویی لازم برخوردار بودند شاید وضعیت ما به مراتب بهتر از این بود. شاید این اتفاقات واقع نمی¬شد.
ما در حوزه فرهنگی و علمی پیشرفت داشتم. شخصیتها و علمای ما خوب می¬درخشند ۱۳۰ دانشگاه فعال داشتیم . علما و تحصیل کرده های ما در آنها حضور داشتند. الان یک نوع ناامید سرخوردگی وجود دارد.
بدترین حالات به نظر ما همین نا امیدی است، ما باید امیدوار باشیم ، همه امیدوار باشیم هم در خارج و هم در داخل کشور. بحران سیاسی، بحران اجتماعی، بحران اقتصادی و حتی بحران نا امنی وجود دارد. در ظاهر گفته میشه امنیت تأمین است. ولی در واقع امنیت تأمین نیست. این باعث نا امیدی شده است.
ده هزار روحانی در داخل کشور داریم تخمینا دو هزار و پنجصد در کابل داریم ده ها هزار لیسانس و دکتر داریم در خارج به شما معلومه. این نیروی عظیم اگر واقعا مدیریت شود، اگر واقعا در صحنه بیایند و اگر واقعا یک حکومت اسلامی، مردمی و فراگیر که عزیزان به آن پرداختند شکل بگیرند در همچین حکومت این نیروی فرهنگی علمی اگر حضور پیدا کند چه می شود؟
ما با این نیروی عظیم فکری فرهنگی پر تلاش باشیم.
اگر بحث قوم هست اگر بحث مذهب و نژاد هست، دقیقا کارشناسی شود و به عنوان طرح و راهکار برای بزرگان ارائه گردد.
والسلام علیکم و رحمت الله.

همایش افغانستان و حکومت عادلانه اسلامی در اندیشه رهبر شهید استاد مزاری رحمت الله علیه

گزارش تصوهمایش حکومت اسلامی عادلانه در اندیشه رهبر شهید استاد مزاری رحمت الله علیه

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.