جمعه, ۳۰ ثور , ۱۴۰۱ Friday, 20 May , 2022 تعداد کل نوشته ها : 681×

besharat news

همایش «شهید مزاری و مقابله با سیاست حذف در افغانستان» از سوی دانشجویان افغانستان برگزار شد
19 مارس 2022 - 0:58
شناسه : 4917
بازدید 63
1
همایش «شهید مزاری و مقابله با سیاست حذف در افغانستان» از سوی مجمع دانشجویان افغانستانی مقیم دولت آباد اصفهان در دانشکده علوم قرآنی استان اصفهان برگزار با حضور گسترده دانشجویان و سایر اقشار اجتماعی مهاجرین اصفهان به مناسبت بیست و هفتمین سالروز شهادت رهبر شهید برگزار شد.
پ
پ
این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن MAZARI-ESFAHAN-13.jpg است
حجت الاسلام دکتر عبدالعلیم برهانی

خبرگزاری بشارت: همایش «شهید مزاری و مقابله با سیاست حذف در افغانستان» از سوی مجمع دانشجویان افغانستانی مقیم دولت آباد اصفهان در دانشکده علوم قرآنی استان اصفهان برگزار با حضور گسترده دانشجویان و سایر اقشار اجتماعی مهاجرین اصفهان به مناسبت بیست و هفتمین سالروز شهادت رهبر شهید برگزار شد.

به گزارش بشارت به نقل از شفقنا این همایش در ۲۶ حوت ۱۴۰۰ با قرائت قرآن کریم با نوای حسین نجفی و پخش سرودهای ملی افغانستان و ایران شروع و با اجرای مجری ادامه یافت. و در این مراسم حجت الاسلام و الملسلمین دکتر عبدالعلیم برهانی در این مراسم سخنرانی کردند و ایشان اظهار داشت: احیای هویت، کلیدی ترین رویکرد رهبر شهید بابه مزاری(ره) در برابر سیاست حذف در تاریخ سیاسی معاصر افغانستان است. تداوم بحران امروز افغانستان ریشه در سیاست حذف دارد. حل این بحران ها جز با حل مسئله بحران هویت اقوام افغانستان امکان پذیر نیست.

برهانی گفت: بحران هویت بدین معناست، در کشوری که در آن اقوام، مذاهب و زبانهای مختلف حضور دارند، باید این هویت ها به گونه ای مدیریت شود که تمام این هویت ها در زیر یک چتر هویت فراگیر و مورد قبول همگان زیر پوشش قرار بگیرد. کارگزاران سیاسی و حکومتی افغانستان در دوره معاصر بحث هویت را به صورت ریشه ای و جامعه شناختی دنبال نکردند؛ یا سیاست همانند سازی و حذف را در پیش گرفتند و به سرکوب اقوام پرداختند؛ یا از راه فشار، اجبار و انکار سعی در ادغام این فرهنگ ها نمودند. در حالی که جامعه شناسان، باور دارند که برای عبور از بحران های سیاسی، نظامی، اجتماعی و فرهنگی، باید ابتدا از مسئله بحران هویت عبور کرد.

دکتر برهانی، شهید مزاری را در میان رهبران، نخستین رهبر سیاسی دانست که با درک صحیح از مسائل جامعه افغانستان، حل تمام این بحران‌ها را تحت پوشش بحران هویت مطرح کرد و سعی در حل آن نمود.

وی، شهید مزاری را یک رهبر فرهیخته، دوراندیش و دارای بصیرت و اندیشه ی سیاسی وسیع دانست و بیان کرد: ایشان در تمام زمینه ها دارای بینش عمیق و گسترده بود و از جمله ابتکارات ایشان ایجاد طرح سیسم فدرالی برای اداره کشور بود که می‌توانست در حل بحران های سیاسی مشکل گشا باشد که متاسفانه این آرمان ها و اندیشه ها در آن شرایط بحرانی در میان دود و باروت و بمب گم شد و مسئله افغانستان همچنان لاینحل باقی ماند.

این پژوهشگر در بخش دیگر صحبت های خود بحران کنونی افغانستان را ناشی از بحران مشارکت، بحران مشروعیت و بحران توزیع و ادغام در گذشته دانست و تاکید کرد که هیچ گاه، کارگزاران حکومتی و سیاسی افغانستان اقدام به حل آنها ننموده اند، بلکه همیشه تلاش کرده اند به جای حل مسئله، صورت مساله را پاک کنند و با استفاده از ابزارهای زور، اجبار، کشتار و خشونت زمینه تداوم و تشدید بحران را فراهم کنند.

از دیگر سخنرانان این همایش،حجت الاسلام و المسلمین شیخ جمال قربانی، امام جمعه شهر دستگرد برخوار بود، ایشان ضمن تسلیت شهادت شهید مزاری و همرزمانش، بر ادامه راه و آرمان شهدا تاکید کرد و فرهنگ شهادت طلبی را یک امتیاز والا در جامعه دانست.

وی در بخشی از سخنانش از رهبران مردمی و اصیل که شهادت را سرلوحه خود قرار دادند یاد کرد و تصریح کرد که با الگو قرار دادن راه و مسیر زندگی این رهبران، بهتر می توان جامعه امروزی را اداره کرد و به سمت هدف های متعالی هدایت نمود.

خانم معصومه غلامی دبیر همایش وضعیت فعلی افغانستان را بدترین شرایط بحرانی و سخت ترین برهه زمانی خواند و گفت که چنین وضعیتی، نیازمند برخورد عالمانه و علمی است.

دبیر این همایش، در خصوص ضرورت شناخت و به کارگیری اندیشه های شهید مزاری گفت:

جوانان ما اکنون بیشتر از گذشته نیازمند شناخت هویت و آرمان‌های ملی، ارزشمند و همه شمول مردم افغانستان است. شناخت اندیشه های شهید مزاری می تواند گرهی از مشکلات امروز افغانستان را باز کند. ما نباید نسبت به تاریخ و گذشته خود بی تفاوت باشیم. جامعه ای که تاریخ و فرهنگ خود را فراموش کند، هویت خود را نیز گم کرده است. هدف ما از برگزاری همایش «شهید مزاری و مقابله با سیاست حذف در افغانستان» پرداختن به آرمان ها و اندیشه های شهید مزاری و کسب خودآگاهی است.

در بخش از بیانیه ی همایش که توسط صادق رضایی به خوانش گرفته شد، آمده:

شهید مزاری با درک صحیح از مساله افغانستان توانست راهکارهای بی بدیلی را برای حل معضلات کشور ارائه نماید. تاکید بر برقراری عدالت اجتماعی و برابری بین اقوام افغانستان، ایجاد مشارکت سیاسی، توجه ویژه نخبگان به شرایط خاص افغانستان و سهم گیری فعال در جریانات سیاسی کشور، تاکید روی دانشجویان نخبه و فعال و نقش آنان در فعالیت های فرهنگی و سیاسی از جمله محورهایی بود که در بیانیه به آن اشاره شده است.

در این بیانیه تاکید شده که همه گروهها و احزاب موظف هستند، منافع عمومی مردم افغانستان را در هر شرایط در نظر گرفته و از آن دفاع نموده و از منافع فردی، جناحی، کوتاه مدت و مقطعی خودداری نمایند و در غیر آن، مورد قضاوت مردم افغانستان قرار گرفته و شرمسار تاریخ خواهند شد.

همچنین در این بیانیه تاکید شده است که هر طرحی که در آن جایگاه تمام اقوام و ملیت های ساکن افغانستان بر معیار جمعیت شان در نظر گرفته نشود و بر خلاف واقعیت های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی افغانستان باشد، برای مردم قابل پذیرش نیست و محکوم به شکست است.

در بخش پایانی بیانیه، از جامعه بین المللی خواسته شده تا به حل بحران افغانستان با تاکید بر مشارکت سیاسی همه جریانها و اقوام افغانستان بیشتر توجه کنند.

در این همایش، از دانشجویانی که در کنکور ۱۴۰۰ با رتبه های بالا وارد دانشگاه ها شدند، نیز تقدیر به عمل آمد. مهدی اکبر مهندسی برق دانشگاه صنعتی اصفهان، نرگس غلامی علوم پزشکی اصفهان، مریم محمدی علوم پزشکی دانشگاه اصفهان، فائد محمدی مهندسی عمران دانشگاه صنعتی اصفهان و مهدی کاظمی مهندسی عمران دانشگاه صنعتی اصفهان از جمله دانشجویانی بودند که با تلاش و پشتکار و داشتن اهداف عالی در رشته های مورد نظر با رتبه های خوب قبول شدند.

اجرای سرود، قرائت شعر توسط مریم یعقوبی، پخش کلیپ پیرامون شهید مزاری و مقاومت غرب کابل و نمایشگاه آثار هنری، از دیگر برنامه های این همایش بود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.