افزونه جلالی را نصب کنید. Friday, 20 May , 2022 تعداد کل نوشته ها : 681×

besharat news

بیانیه مرکز فرهنگی – اجتماعی بشارت درمحکومیت حمله تروریستی به مرکزآموزشی«ممتاز»و«عبدالرحیم ­شهید »درکابل
30 فروردین 1401 - 16:05
شناسه : 5246
بازدید 60
1
بیانیه مرکز فرهنگی – اجتماعی بشارت درمحکومیت حمله تروریستی به مرکزآموزشی«ممتاز»و«عبدالرحیم ­شهید »درکابل
پ
پ

بسمه تعالی

آرم مرکز فرهنگی اجتماعی بشارت
مرکز فرهنگی اجتماعی بشارت

بیانیه مرکز فرهنگی – اجتماعی بشارت

درمحکومیت حمله­تروریستی به مرکزآموزشی«ممتاز»و«عبدالرحیم ­شهید »درکابل

شیعیان و هزاره ها هم در دروران حاکمیت طالبان و هم در دوران پیش از طالبان مورد حملات ضد بشری گروههای تکفیری و انتحاری در افغانستان به خصوص در غرب کابل بوده است. در تحول خروج آمریکا از افغانستان و تصرف کشور به وسیله طالبان، افغانستان همچنان شاهد رخداد حوادث مرگبار از قبیل انفجار مساجد شیعیان  در قندوز و قندهار، «کوچ اجباری»، «تیرباران شدن اسیران هزاره» در ولسوالی خدیر ولایت دایکندی، مهاجر شدن جمع زیادی از نخبگان، علما، دانشجویان و خانواده های هزاره از کشور بوده است.

در ادامه کشتار سیستماتیک هزاره ها توسط گروههای خشونت طلب تکفیری، دو مرکز آموزشی «عبدالرحیم شهید» و «ممتاز» در غرب کابل، در ماه مبارک رمضان، در آستانه فرارسیدن شبهای قدر، مورد حملات مرگبار گروههای تکفیری و تروریستی قرار گرفت و دهها دانش آموز معصوم و بی گناه به طرز فجیعی به شهادت رسیدند و جمعی زیادی مجروح شدند.

مرکز فرهنگی اجتماعی بشارت ضمن ابراز همدردی با خانواده معظم شهدا و آرزوی شفای عاجل مجروحان این حادثه دردناک، به عنوان یک نهاد فرهنگی و دینی، کشتار گسترده و نسل کشی هزاره ها را در غرب کابل که به وسیله دهشت افگنان­ تروریسم­تکفیری رخ داده است، محکوم نموده و بر موارد ذیل تاکید می کند:

۱ رخ داد حادثه تروریستی امروز را که در طی سه انفجار پی در پی جمعی زیادی از دانش آموزان به شهادت رسیدند و جمعی زیادی مجروح شدند یک رخداد ضد اسلامی، ضد بشری و در شمار جنایت علیه بشریت می داند.

۲- از اداره حکومت طالبان که مدعی استقرار امنیت و عدالت اسلامی است می خواهیم که مرتکبان، مسببان و معاونان و همدستان این جنایت ضد اسلامی و ضد بشری را شناسایی  نموده و مطابق قانون، بلادرنگ محاکمه و مجازات نماید.

۳ از حکومت­طالبان می­خواهیم که این عمل جنایتکارانه را به صراحت محکوم نموده و آن را خلاف شریعت اسلامی اعلام­کرده و بیزاری خویش را از آن ابراز نماید.

۴ از مجامع بین المللی به خصوص از سازمان ملل می خواهیم که ضمن محکوم نمودن این جنایت ضدبشری و جنایات مشابه آن را، مورد رسیدگی در محاکم بین المللی کیفری قرار دهد.

۶- از سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری در جهان می خواهیم که برای رسیدگی به مسائل جنایت علیه بشریت در افغانستان و محاکمه مرتکبان جنایت علیه بشریت، تاسیس دادگاهی را در خصوص جنایت علیه بشریت و کشتار سیستماتیک هزاره ها تاسیس نماید.

۷ از کشورهای اسلامی و به خصوص از سازمان کنفرانس اسلامی می خواهیم که در مورد قتل عام و کشتار گسترده هزاره ها در افغانستان مطابق رسالت اسلامی و دینی شان تدابیری بازدارنده را روی دست بگیرد.

مرکز فرهنگی – اجتماعی بشارت

۳۰ حمل ۱۴۰۱

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.