افزونه جلالی را نصب کنید. Friday, 20 May , 2022 تعداد کل نوشته ها : 681×

besharat news

انفجار مرگبار امروز کابل در مسجد وخانقاه خلیفه صاحب دهها شهید و زخمی بر جای نهاد
09 اردیبهشت 1401 - 17:54
شناسه : 5448
بازدید 113
1
انفجار مرگبار امروز کابل در خانقاه خلیفه صاحب بیش از دهها شهید و زخمی بر جای نهاد
نویسنده : انفجار، حملات تروریستی، تکفیریها
پ
پ

به گزارش بشارت، رسانه ها، ساعاتی پیش از انفجاری مهیبی در مسجد و خانقاه «خلیفه صاحب» در علاءالدین شهر کابل خبرداد و دهها شهید و زخمی بر جای نهاد.
این انفجار ساعت ۴ و ده دقیقه بعد از ظهر امروز (جمعه ۹ ثور ۱۴۰۰) به وسیله عامل انتحاری و تروریستی که خود را در میان نمازگزاران جابه کرده بود رخداد.
طلوع نیوز پس از وقوع انفجار نوشت که مقامات امنیتی هنوز در مورد این رویداد اظهار نظر نکرده و جزئیات بیشتری ارائه نکرده اند.
رسانه ها آمار شهدای امروز (جمعه) حادثه انفجار تروریستی در مسجد و خانقاه «خلیفه صاحب» را ۵۰ تن اعلام کردند.
اسکای نیوز عربی نیز دقایقی پیش خبر داد که تعداد شهدای این انفجار مرکبار به ۵۰ نفر رسیده است.
برخی از شاهدان عینی گفته اند که این انفجار بیش از ۳۰۰ نفر شهید و زخمی در پی داشته است.
برخی شاهدان عینی از شمار بالای کشته ها و زخمی ها خبر داده اند.
خبرنگاران رسانه‌های افغانستان می‌گویند شمار تلفات بالاست. روح الله علی روزنامه نگار افغان در توییتر نوشته بیش از ۲۰۰ تن کشته و زخمی شدند. تاجودین سروش روزنامه دیگر افغان این رقم را بیش از ۳۰۰ نفر اعلام کرده است اما این امار از سوی منابع رسمی تایید نشده است.
روزنامه «هرات تایمز» تلفات را بیش از ۳۰ کشته و زخمی اعلام کرده است.
بر اساس گفته شفاخانه‌های استقلال و ایمرجنسی کابل، طبق آخرین آمار ارائه شده، ۹۱ تن کشته و زخمی شدند
به گفته شاهدان عینی انفجار در زمانی رخ داد که ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر در مسجد حضور داشتند.
آماج نیوز می نویسد به گفته‌ شاهد عینی طالبان به مردم اجازه نمی‌دهند تا قربانیان را انتقال دهند.
یک سخنگوی وزارت داخله طالبان به رسانه‌ها گفته است که در انفجار در مسجد وخانقاه موسوم به خلیفه در منطقه علاءالدین کابل ۱۰ نفر کشته و ۱۵ نفر زخمی شده‌اند.
ملا امام جماعت این مسجد به رویترز گفته است که ۵۰ نفر در پی این انفجار جان باخته‌اند.
بر اساس گفته سید فاضل آقا، ملا امام جماعت این مسجد، بمبگذار انتحاری خود را در میان نمازگزاران جابجا کرده و سپس منفجر نمود.
به گفته وی: پس از آن دود سیاه همه جا را فرا گرفت و اجساد زیادی در داخل محوطه این مسجد پراکنده افتاده بودند. او به رویترز گفته است که برادرزاده‌هایش در میان قربانیان این انفجار بودند.
فرحان حق، معاون سخنگوی سازمان مل متحد نیز گفته است که در حمله روز گذشته دو تن از کارکنان این سازمان و خانواده‌هایشان که در زمان حمله داخل مسجد حضور داشتند آسیب دیده‌اند.
این انفجار زمانی رخ داد که نمازگزاران در این مسجد اهل سنت پس از ادای نماز جمعه برای آنچه حلقه ذکر نامیده می‌شود، تجمع کرده بودند
هفته پیش تروریستهای تکفیری، در یک انفجار مشابه در یک خانقاه در ولسوالی امام صاحب ولایت قندوز ۳۳ نفر را به شمول کودکان به شهادت رساندند و ۴۳ نفر را مجروح کردند.
در افغانستان معمولا در کنار مساجد، خانقاه‌هایی هست که اهل طریقت در مواقع خاص برای ذکرگویی گردهم جمع می‌شوند. شماری از گروه‌های افراطی اهل سنت، این طرز عبادت صوفیانه را بدعت و قابل تکفیر می‌خوانند.
افراطیون تکفیری در ماه رمضان حملات تروریستی مشابهی را به بعضی از مساجد و اماکن فرهنگی و آموزشی هزاره و شیعیان در غرب کابل و در دیگر نقاط افغانستان انجام دادند و تعدادی از نمازگزاران، دانش آموزان، مسافران شهری و ۵ مسافران بین شهری را در مسیر راه دره صوف – مزار شریف به شهادت رساندند و تنها در روز پنج‌شنبه بیش از ۳۰ نمازگزار در یک مسجد شیعیان در شهر مزار شریف به شهادت رسانده و بیش از ۹۰ نفر دیگر را مجروح کردند و عده ای زیادی از شخصیتها و مجامع داخلی و بین المللی آن را جنایت علیه بشریت و نسل کشی هزاره خواندند.
افراطیون تکفیری و سلفی‌های افراط گرا جریان تند روی هستند که با طالبان پیش از بدست گرفتن قدرت گاهی همسو و گاهی درگیر بوده‌اند. و بخشی از آنها به گروه داعش شاخه خراسان پیوسته‌اند و حالا گفته می شود که در حال نبرد با طالبان هستند. این گروه به نام داعش مسئولیت مسئولیت حملات خونین تروریستی را پس از به قدرت رسیدن طالبان برعهده‌ گرفته است.

واکنشها به حمله تروریستی تکفیریها بر مسجد  خانقاه

حمله تروریستی تکفیریها بر مسجد و خانقاه «خلیفه صاحب» دردارالامان موجی از واکنشها در داخل و خارج افغانستان بر انگیخت. و مرکز فرهنگی – اجتماعی بشارت در راستای سیاست فرهنگی و دینی خویش حمله بر مسجد و خانقاه «خلیفه صاحب» در دارالامان و به شهادت رساندن نمازگزاران روزه دار محکوم کرده و آن را یک نوع جنایت ضد بشری و مغایر ارزشهای والای اسلامی و حقوق بشری و رخداد این گونه

‏رامیز الکبروف، معاون نماینده ویژه سازمان‌ ملل متحد و هماهنگ‌کننده‌ کمک‌های بشردوستانه این سازمان، حمله روز گذشته بر یک خانقاه در کابل را به شدت محکوم کرده است. او گفته که حمله بر غیرنظامیان و زیرساخت‌های غیرنظامی، از جمله مساجد، براساس قوانین بین‌المللی بشردوستانه ممنوع است.حوادث را نگران کننده خوانده است.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان در واکنشی به این رویداد گفت: انفجار امروز در یک مسجد حوزه ششم شهر کابل را شدیدا محکوم می‌کنیم.
وی افزود در ماه رمضان این گونه جنایات کار حلقاتی است که هیچ ربطی با اسلام و کشور ندارند.
مجاهد ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان گفت به زودی عاملین این

جنایت شناسایی و مجازات خواهند شد.
عبدالله عبدالله، این گونه حملات را جنایت ضدبشری و خلاف ارزش‌های انسانی و اسلامی خوانده است.
حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین هم این حمله را محکوم کرده و گفته که این حمله کار دشمنان و اتحاد مردم افغانستان است.
کرزی این چنین حملات را توطئه خوانده و خواستار اقدام آگاهانه مردم افغانستان و تقویت بیشتر وحدت و همبستگی ملی برای خنثاکردن این توطئه شده است.
افراسیاب ختک، عضو پیشین مجلس سنای پاکستان در واکنش به حمله‌های اخیر از جمله حمله مرگ‌بار روز گذشته در کابل می‌گوید، صلحی را که طالبان ادعا می‌کنند حقیقت ندارد.
او از جامعه‌ی جهانی خواست که جلو این جنایت‌ها و قتل عام مردم افغانستان گرفته شود.
حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه رئیس جمهور ایران در امور افغانستان در این باره گفت: حوادث اخیرافغانستان نشان میدهد، اشغالگران در جبران شکست مقابل ملت افغانستان تلاش دارند به کمک مزدوران تروریست خود از جمله داعش، فتنه و آشوب قومی – مذهبی ایجاد کنند.
سازمان همکاری اسلامی نیز ضمن محکوم کردن این رویداد تروریستی، انفجار روز گذشته را منعکس‌کننده بی‌ثباتی وضعیت امنیتی در افغانستان دانست.
این سازمان از حکومت طالبان خواسته است که با عاملان این رویداد قاطعانه برخورد کنند.
عمار حکیم، رهبر جریان حمت ملی عراق، این اقدام کینه‌ورزانه را به‌شدت محکوم و تقبیح کرد و اظهار داشت: بار دیگر مسئولیت حمایت از جان شهروندان افغانستان بدون در نظر گرفتن وابستگی‌های نژادی و مذهبی‌شان را متوجه دستگاه حاکم بر این کشور می‌دانیم.
به گفته وی تروریسم کوردل نخواست که ماه مبارک رمضان بدون جنایات و کشتار وحشیانه تازه‌ای علیه پیروان مکتب اهل بیت(ع) در افغانستان به پایان برسد و مورد تازه‌ای به سیاهه جنایات کینه‌توزانه‌اش علیه اسلام و بشریت افزود.
مته نودسن نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان نیز با محکوم کردن این واقعه گفت زمانی که مسلمانان در سراسر افغانستان برای استقبال از عید فطر آماده می‌شوند، هیچ کلمه‌ای نمی‌تواند این عمل نفرت‌انگیز و هدف قرار دادن یک مکان عبادت را به اندازه کافی محکوم کند.
وی در ادامه گفت: «حملات اخیر علیه افراد ملکی، هدف قراردادن اقلیت‌های قومی و مذهبی، نشان‌دهنده‌ی یک روند نگران‌کننده در افغانستان است. این نقض قوانین بین‌المللی بشردوستانه و حقوق بشری باید فورا متوقف شود.»
اتحادیه اروپا نیز در واکنش به حمله دیروز به مسجد خلیفه صاحب کابل، افزایش خشونت در افغانستان را یک نگرانی جدی برای شهروندان این کشور و جامعه جهانی قلمداد کرده و گفت: ترور در هیچ دینی جای ندارد.
این اتحادیه با نشر اعلامیه‌ای گفته است که حملات انفجاری بر مساجد و اماکن غیر نظامی را شنیع و بزدلانه است و ترور در هیچ دین و ایمانی جایی ندارد و شهروندان افغانستان، اعم از زنان و دختران، کودکان و اقلیت‌های قومی و مذهبی شایسته زندگی در امنیت با رعایت کامل حقوق بشر و آزادی‌های اساسی خود هستند.
این اتحادیه از طالبان خواسته است که امنیت شهروندان افغانستان را تضمین کنند و عاملان حملات را مورد بازخواست قرار دهند.
رینا امیری، نماینده آمریکا در امور زنان و حقوق بشر برای افغانستان ضمن نکوهش حمله بر خانقاه صوفیان در کابل گفت این حمله‌های بی‌معنا باید متوقف و عاملان آن به دست عدالت سپرده شود.

 

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.