افزونه جلالی را نصب کنید. Friday, 21 June , 2024 تعداد کل نوشته ها : 694×

besharat news

11 اردیبهشت 1401 - 3:26
شناسه : 5516
بازدید 259
2
11 ولایت در تاریکی فرو رفت در اثر انفجار دو پایه برق در در شام روز جمعه در بلندای کوههای ولایت پروان، ۱۱ ولایت افغانستان از جمله کابل، پایتخت کشور، از روز شنبه به تاریکی فرورفت
نویسنده : انفجار دکل های برق، طالبان، تروریستها
پ
پ

به گزارش بشارت – در اثر انفجار دو پایه برق در در شام روز جمعه در بلندای کوههای ولایت پروان، ۱۱ ولایت افغانستان از جمله کابل، پایتخت کشور، از روز شنبه به تاریکی فرورفت.
مقام‌های شرکت برق دولتی افغانستان “برشنا” گفته است این دو پایه در بلندی کوه‌های ولایت پروان قرار داشته است و شام روز جمعه منفجر شدند.
این نخستین بار است که در هشت ماه حاکمیت طالبان در اثر انفجار پایه‌های برق پایتخت در تاریکی فرو می رود
بر پایه گزارش بی بی سی، حکمت‌الله میوندی، سخنگوی شرکت برشنا گفته است که “تیمی پنج نفره” را برای تعمیر پایه‌های منفجر شده فرستاده‌اند، ولی بازسازی این پایه‌ها نزدیک به دو هفته وقت خواهد گرفت.
خبرگزاری دولتی باختر که در کنترل دولت طالبان است گزارش داده است که عاملین این انفجارها بازداشت شده‌اند. تا هنوز روشن نیست که این افراد مستقل عملکرده‌اند یا وابسته به گروهی‌اند.
بسیاری از ساختمان‌های مسکونی و تجارتی در کابل، شهری با حدود پنج میلیون نفر جمعیت، روز شنبه ژنراتورهای خصوصی را بکار انداختند.
عاملین انفجار پایه‌های برق در دوران حکومت‌های پیشین افغانستان زیاد روشن نبود. در حالیکه دولت پیشین گروه طالبان را عامل اصلی انهدام پایه‌های برق می‌دانست اما طالبان به طور رسمی مسئولیت دست‌کم یک مورد را در سال‌ گذشته به دوش گرفته بودند.
گفتنی است که افغانستان از ازبکستان، تاجیکستان و ایران برق وارد می‌کند. و أفغانستان حدود ۸۰ درصد متکی به برق وارداتی کشورهای همسایه است.
برق ازبکستان و تاجیکستان، از مسیر ولایت‌های شمالی به پایتخت و بخش‌های دیگر این کشور می‌رسد.
در دوران حکومت پیش از طالبان، انفجار دکل‌های برق در افغانستان یک امر معمولی و هر از چند گاهی پایتخت و دیدگر ولایت در تاریکی فرو می رفت..
در سال‌های گذشته و بیشتر در دوره ریاست جمهوری محمد اشرف غنی، پایه‌های برق وارداتی کابل اغلب در ولایت بغلان و پروان منهدم می‌شد که باعث بی‌برقی میلیون‌ها شهروند نیازمند می‌شد. نظر به گزارش‌های شرکت برشنا، بازسازی هر پایه برق بیشتر از صدهزار دلار هزینه بر می‌داشت.
بعد از بدست گرفتن قدرت از سوی گروه طالبان، داعش، به یکی از چالش‌های عمده حاکمیت طالبان مبدل شده است.
در هفته‌های اخیر شهرهای مختلف افغانستان مانند کابل، مزار شریف، قندوز شاهد حملات مرگبار تروریستهای تکفیری و داعش بوده است. در این انفجارهای تروریستی که صدها تن شهید و زخمی شدند، بیشتر هزاره ها و شیعیان مورد هدف کشتار تروریستهای تکفیری قرار گرفتند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.