افزونه جلالی را نصب کنید. Sunday, 29 January , 2023 تعداد کل نوشته ها : 694×

besharat news

نشست علمی شرایط و موانع تکوین دولت فراگیر در اندشه رهبر شهید استاد مزاری صبح امروز برگزار می شود.
12 اسفند 1400 - 5:22
شناسه : 4673
بازدید 160
5
به مناسبت بیست و هفتمین سالروزشهادت رهبرشهید، حجت الاسلام والمسلمین استاد عبدالعلی مزاری رحمت الله علیه، رهبر فقید حزب وحدت اسلامی افغانستان، «نشست علمی شرایط و موانع تکوین دولت فراگیر در اندیشه رهبر شهید استاد مزاری» صبح روز پنجشنبه 12 / 12 / 1400 بر گزار می شود.
پ
پ

نشست علمی شرایط و موانع تکوین دولت فراگیر در اندشه رهبر شهید استاد مزاری

به گزارش بشارت، به مناسبت بیست و هفتمین سالروزشهادت رهبرشهید، حجت الاسلام والمسلمین استاد عبدالعلی مزاری رحمت الله علیه، رهبر فقید حزب وحدت اسلامی افغانستان، «نشست علمی شرایط و موانع تکوین دولت فراگیر در اندیشه رهبر شهید استاد مزاری» صبح روز پنجشنبه ۱۲ / ۱۲ / ۱۴۰۰ بر گزار می شود.

این نشست از سوی مرکز فرهنگی – اجتماعی بشارت و مجمع علمی – فرهنگی جنبش عدالتخواهی افغانستان به هدف تجلیل از مبارزات شهید مزاری رحمت الله علیه، احیاء  ترویج جریان عدالت خواهی، ساعت ۳۰: ۹ صبح امروز در شهر قم، مجتمع آموزش عالی فقه، سالن شهید مطهری برگزار می گردد.

حجت الاسلام و المسلمین  حسین صالحی، از برگزار کنندگان این نشست، در گفتگویی با بشارت گفت: «نشست علمی شرایط و موانع تکوین دولت فراگیر در اندیشه رهبر شهید استاد مزاری» از سوی مجمع علمی – فرهنگی جنبش عدالتخواهی افغانستان و مرکز فرهنگی – اجتماعی بشارت به هدف تجلیل از مبارزات شهید مزاری رحمت الله علیه، احیاء  ترویج جریان عدالت خواهی و انتقال آن به نسلهای آینده برگزار می گردد.

استاد صالحی با اشاره به اهداف این نشست گفت: هدف از برگزاری چنین نشستها، احیاء، ترویج، گسترش و تداوم جریان عدالتخواهی در افغانستان است. جریانی که رهبر شهید استاد مزاری(ره) رهبری آن را به عهده داشته و دسیسه حاکمیت استبدادی و حکومت قبیله که بیش از سه قرن مردم را به گروگان منافع شخصی خود گرفته بود و به کسی اجازه اظهار نظر نمیداد، شهید مزاری پارادایم عدالت طلبانه را به وجود آورد و به دیکتاتوری و سلطه قبیله بر مردم به صراحت «نه» گفت، مردم ناامید را به حرکت و ایستادگی در برابر استبداد وادار کرد.

وی افزود: هدف از برگزاری این گونه نشستها این است که این جریان باید به دور از تحریف و با محوریت عقلانیت و عدالت دینی، زنده نگهداشته شود و تا ستم و تبعیض و استبداد در کشور حاکم است و تا حکومت، مراکز تصمیم و گیری مسایل کلان کشور در انحصار یک قوم است و تا منطق زورگویی حاکم است باید جریان عدالتخواهی که رهبر شهید، نماد روشن این جریان است نسل به نسل ادامه پیدا کند.

وی با اشاره به تاثیر این گونه نشستها و کنفرانسها گفت: در طول تاریخ حاکمان زورگو و انحصار طلب تلاش کرده  و می کنند تا به تحریف تاریخ و ترور شخصیت انسانهای مخالف استبداد اقدام کنند، جریان عدالتخواهی به رهبری استاد شهید مزاری رحمت الله علیه نیز از این قاعده مستثنا نیست، قطعا در اثر چنین نشستهای علمی است که ماهیت حکومتهای خودکامه، تاریخ و پیشینه و جنبه های مخرب آنها واکاوی می شود.

حجت الاسلام صالحی با اشاره به ضرورت بازخوانی ماهیت جریان عدالتخواهی و انتقال آن به نسل آینده گفت: ماهیت جریان عدالتخواهی و پشینه و پیوند آن با خطرات بازخوانی می گردد و همه این مفاهیم به نسل های آینده به عنوان میراث باقی می ماند. اگر چنین نشستهای علمی و مراسمات ترویجی و علمی – پژوهشی در کار نباشد، آینده نسل های بعدی تاریک خواهد بود، در غیاب جریان عدالتخواهی، تاریخ را دیکتاتورها و طرفداران حاکمان استبدادی خواهند نوشت.

وی یادآور شد: اگر بخواهیم کشور، از معضل تاریخ حاکمیت استبدادی و حکومت قبیله نجات پیدا کندباید جریان اصیل عدالتخواهی به گفتمان غالب و یک اندیشگی رایج برای نسل های آینده تبدیل شود، مسئولیت نسل امروز و فردا تداوم این جریان است تا حکومت فراگیر مبتنی بر عدالت اجتماعی بر قرار شود و این ایده رهبر شهید است که صادقانه و سنجیده مطرح کرد و گفت: «هدف ما تشکیل یک حکومت اسلامی، مردمی و فراگیر و مبتنی بر عدالت اجتماعی در افغانستان است، ما می‌خواهیم ستم‌های چندین قرنه بر مردم افغانستان پایان یابد و جامعه‌ای به وجود آید که در آن از تبعیض، برتری‌گری، تفاخر و افزون‌خواهی خبری نباشد و کلیه مردم افغانستان از هر قوم و نژاد و با هر رنگ و زبان برادرانه و برابر زندگی کنند و حقوق حقه تمامی ملیت‌های افغانستان تأمین گردد. خواست ما تأمین عدالت، برابری و برادری میان مردم افغانستان است» (فریاد عدالت، ۱۳۷۳, ۶۸-۶۹).

گزارش تصویری نشست علمی شرایط و موانع تکوین دولت فراگیر در اندیشه رهبر شهید استاد مزاری

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.